https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pusky-ktere-koncily-v-rukou-africkych-pytlaku-prestali-jsme-je-vyrabet-rika-za-zbrojovku-radek-hauerland
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pušky, které končily v rukou afrických pytláků? Přestali jsme je vyrábět, říká za zbrojovku Radek Hauerland

24.6.2019 01:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sekyra a česká puška s tlumičem. Nalezeno nedaleko upytlačeného nosorožce.
Sekyra a česká puška s tlumičem. Nalezeno nedaleko upytlačeného nosorožce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V dubnu vydala organizace Conflict Awareness Project obsáhlý report Follow the Guns, který mapuje, jak se k africkým pytlákům dostávají kvalitní lovecké pušky. Některé z nich byly vyrobené Českou zbrojovkou. Za zbrojovku s námi po e-mailu komunikoval Radek Hauerland.
 
Chtěl jsem začít nějakou nenáročnou otázkou, ale tahle je asi zásadní: máte vysvětlení, jak se vaše kvalitní lovecké pušky dostaly k pytlákům nosorožců do Afriky?

Česká zbrojovka a.s. ve své etické doktríně striktně odmítá pytláctví i jakoukoliv jinou formu nelegální činnost v oblasti lovu a dělá maximum pro boj s černým obchodem se zbraněmi. Společnost se řídí platnou národní i mezinárodní legislativou pro vývoz zbraní a dodržuje etické zásady. Všichni naši obchodní partneři se musí zavázat k dodržování etického kodexu České zbrojovky. Pokud někdo z našich partnerů tato pravidla poruší, rozvážeme s ním spolupráci.

Stejně tak tomu bylo i v případě dodávek do Mosambiku a Jihoafrické republiky, které Česká zbrojovka ukončila již v roce 2015. Česká zbrojovka a.s. toto rozhodnutí učinila o své vlastní iniciativě a dobrovolně. V lednu 2019 následovalo rozhodnutí o ukončení výroby celé produktové řady Safari Classic. Opět šlo o rozhodnutí z vlastní iniciativy, v zájmu zabránění zneužití našich loveckých zbraní.

Jak dalece může výrobce zbraní zajistit, aby jeho finální produkt, lovecká puška, neskončil ve špatných rukou? Existují legislativní a jiné nástroje, které budou efektivně bránit tomu, aby si vaše zbraně nemohli pořizovat syndikáty spojené s nelegálním lovem nosorožců? Využívali jste a využíváte tyto nástroje? Jaké to jsou?

Při obchodování respektujeme veškerou platnou legislativu. Dodržujeme platné importní, exportní, celní a licenční omezení a požadavky všech zemí, v nichž podnikáme. Nepřipouštíme nelegální postupy při obchodování se zbraněmi, podporujeme etický lov a odsuzujeme jakékoliv formy pytláctví.

Je v možnostech Vaší společnosti zpětně dohledat (například podle databáze sériových čísel, obchodních smluv, certifikátech o koncovém uživateli) kdo je vlastně majitelem vámi vyrobené zbraně? Nebo platí, že jakmile se vaše zbraň prodá do zahraničí, nemáte už nad jejím pohybem žádnou, byť vzdálenou kontrolu?

Všechny zbraně vyrobené v České zbrojovce dokážeme podle výrobních čísel dohledat, víme, kterému obchodnímu zástupci jsme zbraně dodali. Obchodujeme v režimech B2G, B2B, nikoliv B2C, což pro vysvětlení znamená, že obchodujeme buď přímo s vládami nebo s obchodními zástupci, nikoliv s koncovými zákazníky.

Obchodní zástupce, jejich bezúhonnost, poctivost, jejich historii v byznyse prověřujeme. Na koncové zákazníky nemáme vliv, není legislativně možné, aby o každém konkrétním uživateli Česká zbrojovka věděla. Toto si řídí legislativa každé země samostatně.

Vyrábět v České republice zbraň s dedikací pro americký trh - CZ-USA, Kansas City, US – mi zvláštní nepřijde. Ale zdá se mi podivné, že takto označená zbraň přímo zamíří k jiným prodejcům/kupcům, aniž by se kdy dotkla americké půdy, nebo měla s USA něco společného. I zpráva CAP zmiňuje, že takový postup trochu připomíná layering, vrstvení. Tedy cílené matení stop o původu zbraně.

V žádném případě se nejedná o skrývání původu zbraně. Jak bylo uvedeno výše, výrobní čísla všech vyrobených zbraní evidujeme. Zbraně pro sesterskou společnost CZ-USA vyrábíme v České republice, včetně všech popisů. Pokud o ně projeví zájem i jiný obchodní partner, pak v případě, že to legislativa dané země umožňuje, se mohou zbraně s popisem pro trh USA objevit v jiné zemi.

CAP zmiňuje ještě jednu lehce podezřelou praktiku, tzv. smurfing. Jde o možný nákup/prodej zásilky zbraní jen po pár kusech, aby nepůsobil tak nápadným dojmem. Opravdu je možné, že třeba takhle získávají pytlácké syndikáty vaše zbraně?

Lovecké zbraně se běžně dodávají i v malých množstvích, není to nic neobvyklého. Navíc všechny naše zásilky jsou dohledatelné dle výrobních čísel a exportní dokumentace.

Zpráva Follow the Guns v zásadě popisuje kladný přístup CZ UB (kolem roku 2015), snahu k hledání řešení, nápravě chyb, spolupráci… proč se pak CZ UB odmlčela? Začaly být ty dotazy a přání investigativců z CAP nějak přehnané, nevhodné?

Česká zbrojovka a.s. přistoupila k dotazům vyšetřovatelky velmi proaktivně, nic jsme neskrývali. Umožnili jsme jí návštěvu naší společnosti a prohlídku firmy, věnovali jsme jí standardní pozornost a otevřenost.

„Česká zbrojovka ve své etické doktríně striktně odmítá pytláctví i jakoukoliv jinou nelegální činnost v oblasti lovu a dělá maximum pro boj s černým obchodem se zbraněmi. Česká zbrojovka i CZ-USA v této oblasti vždy maximálně spolupracovali s veškerými orgány.“ Vaše slova. Kdo Vás prosím o součinnost a spolupráci v této věci ještě požádal? Nebo ještě adresněji: Jak je to prosím s těmi představenými Krugerova národního parku? Oni vás o oficiální součinnost a spolupráci nepožádali? Sedí jako žába na prameni, honí řadové pěšáky a nemají zájem o skutečně vyšetřování?

V tomto ohledu nás Krugerův národní park o spolupráci nepožádal.

Africký trh je z hlediska vývozů vašich výrobků spíše minoritní záležitostí. Jenže tahle nepříjemná mosambicko-jihoafrická záležitost může mít neblahý dopad i na vaši celosvětovou reputaci. Jak vy sami vnímáte ta zjištění nastíněná zprávou Follow the Guns Jsou obviněním CZ UB? Nebo jen upozorňují na děravou legislativu mezinárodního obchodu se zbraněmi, které někdo zneužívá?

Zpráva obsahuje velké množství zavádějících informací a nepodložených obvinění vůči České zbrojovce a.s. Děláme maximum pro to, aby se naše výrobky nedostaly do nesprávných rukou, a to jak dodržováním veškeré platné legislativy, tak i výběrem spolehlivých partnerů.

Navíc jsme přistoupili k autoregulaci, nejdříve rozvázáním spolupráce s partnery v dotčených zemích už v roce 2015 a následně na začátku letošního roku ukončením výroby celé produktová řady Safari Classic. Je tedy nepopiratelné, že dokážeme postavit všeobecné zájmy nad ty vlastní.

Říkáte, že report obsahuje velké množství zavádějících informací. Můžete být konkrétní?

Na dvě takovéto informace odpovídáme výše, a to „layering“ a „smurfing“.

Velké množství jsou tedy dvě věci?

V žádné případě to nejsou jenom dvě, je jich více...

Omlouvám se, utekl jste mi z otázky. Co jsou ty další zavádějící věci?

Materiál, který jsem Vám zaslal, je v tuto chvíli konečný. Pokud máte doplňující otázky, musíte mi je zaslat mailem a my zpracujeme odpověď.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

24.6.2019 10:06
Obávám se, že jediná správná odpověď na otázku "Jak může výrobce zbraní zajistit aby jeho produkt neskončil ve špatných rukou?" je "Nijak". Jakmile je puška jednou venku, nedá se už nic ovlivnit.
Odpovědět
ČM

Čech M.

24.6.2019 12:25
Už jenom to , že se rozhodli vyrábět takto výkonnou pušku k zabijení velkých zvířat, jenž jsou prakticky všechna kompletně chráněna, mluví o tom, že jim jde jen o zisk a ne o legální lov. To se dá ale pochopit- je to soukromý subjekt, a proto by nad těmito firmami měly mít větší dohled vlády dotčených zemí.
Odpovědět
ig

24.6.2019 12:52 Reaguje na Čech M.
Já jsem taky proti zabíjení nosorožců, ale ještě víc jsem proti tomu, aby nějaká levicová vláda určovala co kdo může vyrábět, co může prodávat, co si může koupit... Fašismus i socialismus jsme tu už měli a nadělaly víc škody než regiment lovců s puškami CZ 550 Safari Classic.
Odpovědět
ČM

Čech M.

24.6.2019 15:58 Reaguje na
Je spousta věcí, které jako soukromá firma nemůžete vyrábět, např. drogy, ale i mnoho druhů zbraní např. chemické zbraně, kazetové bomby atd. Jiné zbraně zase sice vyrábět můžete, ale prodávat je jen v omezenému počtu zemí. Takže argument je trochu mimo.
Je mi jasné že tenhle zákaz by problém v Africe nijak nevyřešil-Číňan se nebude rozpakovat jim ty zbraně prodat, ale proč se na tom aktivně podílet?
Dobrá zpráva je, že ČZ už ty pušky nevyrábí.
Odpovědět
ig

24.6.2019 16:14 Reaguje na Čech M.
A ještě lepší zpráva je, že místo nich vyrábí novou řadu komorovanou na náboje jako .458 Lott :-)

Co se týká omezení výroby, nepřipadá mi, že by můj argument byl mimo. Ten Váš seznam má totiž pokračování, namátkou třeba elektroniku pájenou olovem (což je dosud jediná a ničím nenahrazená spolehlivá technologie), kvalitní automobily (to ty dnešní tříhrnky s foukačkou rozhodně nejsou) nebo třeba jen "blbé" rtuťové teploměry, které už nejsou povolené ani pro laboratorní použití. A ten seznam roste a roste, jak levice (socani, zelení, fašisti, piráti, ...) řádí v politice.
Odpovědět
Hu

Hunter

24.6.2019 16:28 Reaguje na
A taky 505 Gibs :-)
Odpovědět
ČM

Čech M.

25.6.2019 00:14 Reaguje na
Takže oni vyrabí jinou pušku podobné ráže? Tak to je zklamaní. A to jsem kdysi vlastnil jejich akcie :((
Elektronika je teď pájená cínem, stříbrem, nebo zlatem a to je lepší matroš, jinak kvalitní auta jsou pořád jen mají nekvalitní motory. A turbo je věc dobrá, sám ho mám, ale pětivál:)
Socani a zelení a piráti řádí(hlavně v cizině) ale kdo jsou ti fašisti?
Odpovědět
ig

25.6.2019 07:31 Reaguje na Čech M.
Z větší části stejné ráže, ale hlavně místo náboje Winchester Magnum, kterému lovci vytýkají konstrukcí daný velký rozptyl parametrů, použili Lott, který má při stejném výkonu menší procento plnění prachem a tudíž větší přesnost a spolehlivost.

Když už jsme od rosonožců zabloudili k pájkám, tak zlato tam není, spíš vizmut, antimon, občas i to stříbro, což je podle mě plýtvání. Ale hlavně ty pájky narozdíl od PbSn rekrystalizují, "rostou z nich vláka" (whiskery) které dost srážejí životnost elektroniky. Prostě zase jedno povrchní a kontraproduktivní rozhodnutí z oblasti ekologie.

Proti turbu osobně nic nemám (sám taky jedno mám), jen to, že používání turba je vynucené nablblými předpisy a ne konsensem mezi výrobci a zákazníky.

Fašisti (oni se tak sami nenazývají) podle původní definice jsou všichni ti, kteří se snaží státní mocí řídit soukromé firmy, jen je na rozdíl od komunistů nechtějí rovnou znárodnit :-) Spadá tam celkem hodně stran, všichni ti zakazovači a nařizovači, kteří chtějí říkat koho máte zaměstnávat, kolik mu platit, co máte vyrábět, ...
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.6.2019 09:12 Reaguje na Čech M.
Elektronika bez pájky s obsahem olova má podstatně kratší životnost a je daleko citlivější např. na drncání při dopravě. Vámi jmenované kovy (ale i jiné) to nezachrání, jen je výsledný zmetek dražší.

Rtuťové teploměry v podstatě není, alespoň v medicíně, čím nahradit. Jejich zákaz vedl v podstatě jen k tomu, že se přestala využívat tělesná teplota jako diagnostický faktor, protože teplota těla měřená s chybou +- stupeň (nebo i víc), což přináší "nahrazování" rtuťových teploměrů, je naprosto bezcenná (protože neodliší horečku od normální teploty).
Jistěže existují zařízení v ceně statisíců, které teplotu na desetiny stupně a s velmi malou chybou (v setinách stupně) změří, ale na ta nemají ani menší nemocnice.
Nehledě k tomu, že vozit pacienta na měření teploty k nějakému monstru v klimatizované místnosti, jako se vozí třeba na rentgenování, je také poněkud mimo realitu (to už je lepší postavit celou nemocnici mimo hovadastán jménem EU - případně tam přesunut celý stát).

A pokud se týká EUropožadavků na auta, tak ty jsou prostě v rozporu se základními fyzikálními a chemickými zákony, a pokud nějaké auto tyto parametry splňuje, tak se při jejich měření podvádělo. Asi jako kdybyste dal příkaz, že atleti musejí běhat rychleji než zvuk a skutečně některým takovou rychlost naměřil.
Odpovědět
Hu

Hunter

24.6.2019 13:25
Ten report je strašný blábol, snůška fantasií, nepodložených dohadů a hlavně od téhle milky daly všechnyoficiální autority ruce pryč, protože to co předvádí je v rozporu s jakoukoliv logikou. Nelze vinit výrobce za korupci a bordel v Mosambiku, ze strany CZ UB bylo vše v pořádku.
Odpovědět

Jirka Černý

24.6.2019 17:21
Tohle je typická Havlovina, zbraně někdo zneužil tak je přestaneme vyrábět. Tak seženou jiné jinde, pokud jim jde o to zabít velké zvíře prostě sahnou po 12,7 Br. nebo něco podobného čeho je na světě nepřeberně. Jak jsou v něčem velký prachy jde sehnat cokoli.
Odpovědět
ČM

Čech M.

25.6.2019 00:25 Reaguje na Jirka Černý
Ty zbraně by někdo zneužil v případě, že by byly určeny k něčemu jinému, než byly vyrobeny. Ale oni byly vyrobené právě pro lov velké zvěře, takže ten někdo je jen prostě využil! A s poslední větou souhlas.
Odpovědět
ČM

Čech M.

25.6.2019 00:37 Reaguje na Čech M.
Oprava: .. než byly použity.
Odpovědět
ig

25.6.2019 07:44 Reaguje na Čech M.
Některou velkou zvěř, třeba buvoly aj. je stále oficiálně dovoleno lovit, v Africe se v těch poplatkových lovech točí docela peníze. Dokud to bude dovolené, budou se vyrábět ty pušky. A budou se vyrábět i poté co bude v Africe všechno vybité, pro lidi co nutně potřebují zajít na střelnici, dát pár ran třeba z výše zmíněné 505 Gibs (co výstřel to pětikilo), přiložit studený obklad na pravé rameno a pak se tím chlubit před kamarády :-)
Odpovědět
ig

25.6.2019 09:32 Reaguje na
Ještě jsem si to pro jistotu ověřil a vidím, že v některých zemích se dají koupit i povolenky na slony, hrochy, ba i ty nosorožce v cenách řádu desítek tisíc eur. Ceníky jsou na netu, hroch dle váhy, buvol podle výšky, ... Takže pokud někdo stvořil a udržuje tenhle problém, pak jsou to africké země které to dovolují. Výrobci zbraní už jen dělají to co zákazníci kupují. A jak už tu zaznělo, zákazníci chtějí "staré dobré mauserovky v novém provedení", ale když je nedostanou, klidně použijí vojenskou ráži 12.7, kterou si v některých zemích koupí za pár dolarů třeba na tržišti.
Odpovědět
Hu

Hunter

25.6.2019 09:49 Reaguje na
Veškerá africká zvěř patřící do tzv. velké pětky, tedy slon, hroch, nosorožec, lev a buvol se loví zcela legálně. Legální lov nosorožce umožňuje JAR a Namibie, v JAR se nosorožci běžně chovají na farmách a díky tomu se jejich stavy postupně zvedají, někdy cca před 20 lety jsem si fotil nosorožčí krávu s teletem a v pozadí jsou vidět paneláky Johannesburgu :-). Peníze za legální lov jdou na financování národních parků, rezervací, záchranné programy a boj proti pytlákům, tedy nelegálnímu lovu. Bez těhle peněz by řada ochranářských programů prostě nebyla, protože by je prostě nebylo z čeho zaplatit. Pokud vím, tak nejdražší povolenka k legálnímu lovu na nosorožce byla vydražena za 350 000 USD, jinak se cena pohybuje někde mezi 50-100 tis. USD. Stejně tak se každý rok vydá řada permitů z jiných důvodů, např. "problem lion permitt", ať už z důvodů krávo nebo lidožroutství atd., dtto sloni....., není na tom nic mimořádného.
Odpovědět
ČM

Čech M.

25.6.2019 12:58 Reaguje na Hunter
Vždycky mě udivovali lidi, co dokážou letět tisíce km někam, tam zaplatí šílené peníze za to, že zastřelí (úplně zbytečně) zvíře, vyfotí se u toho a letí zas domů.
Žijeme ve zvláštním světě, kdy lovecké parky budou jediná místa v Africe, kde zůstane nějaká zvěř mimo NP.
Odpovědět
Hu

Hunter

25.6.2019 15:21 Reaguje na Čech M.
To je asi každého věc a pokud je někdo ochotný do toho ty peníze investovat, tak proč ne. Ta aukce nebyla motivována snahou, aby si někdo za každou cenu vystřelil, cílem bylo vybrat pokud možno co největší částku, která poslouží ochraně přírody a zvěře v Africe. Trochu filantropie, podle hesla: jezdím lovit do Afriky, přispěju finančně k tomu, aby ten krásný kout země zůstal zachován. Rozhodně lepší a konkrétnější aktivita, než kecy zachraňbrouků.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.6.2019 08:56 Reaguje na Čech M.
Rozhodně jsou tito lidé menší zlo než ti, co hlásají nějakou bezcennou pitomost, třeba komunismus, fašismus nebo ekologii, a snaží se ji vnutit (i násilím) normálním lidem.
V takové situaci může puška z řady Safari Classic v rukou normálního člověka sehrát docela pozitivní roli.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist