Pušky, které končily v rukou afrických pytláků? Přestali jsme je vyrábět, říká za zbrojovku Radek Hauerland
Česká zbrojovka a.s. ve své etické doktríně striktně odmítá pytláctví i jakoukoliv jinou formu nelegální činnost v oblasti lovu a dělá maximum pro boj s černým obchodem se zbraněmi. Společnost se řídí platnou národní i mezinárodní legislativou pro vývoz zbraní a dodržuje etické zásady. Všichni naši obchodní partneři se musí zavázat k dodržování etického kodexu České zbrojovky. Pokud někdo z našich partnerů tato pravidla poruší, rozvážeme s ním spolupráci.
Stejně tak tomu bylo i v případě dodávek do Mosambiku a Jihoafrické republiky, které Česká zbrojovka ukončila již v roce 2015. Česká zbrojovka a.s. toto rozhodnutí učinila o své vlastní iniciativě a dobrovolně. V lednu 2019 následovalo rozhodnutí o ukončení výroby celé produktové řady Safari Classic. Opět šlo o rozhodnutí z vlastní iniciativy, v zájmu zabránění zneužití našich loveckých zbraní.Jak dalece může výrobce zbraní zajistit, aby jeho finální produkt, lovecká puška, neskončil ve špatných rukou? Existují legislativní a jiné nástroje, které budou efektivně bránit tomu, aby si vaše zbraně nemohli pořizovat syndikáty spojené s nelegálním lovem nosorožců? Využívali jste a využíváte tyto nástroje? Jaké to jsou?
Při obchodování respektujeme veškerou platnou legislativu. Dodržujeme platné importní, exportní, celní a licenční omezení a požadavky všech zemí, v nichž podnikáme. Nepřipouštíme nelegální postupy při obchodování se zbraněmi, podporujeme etický lov a odsuzujeme jakékoliv formy pytláctví.
Je v možnostech Vaší společnosti zpětně dohledat (například podle databáze sériových čísel, obchodních smluv, certifikátech o koncovém uživateli) kdo je vlastně majitelem vámi vyrobené zbraně? Nebo platí, že jakmile se vaše zbraň prodá do zahraničí, nemáte už nad jejím pohybem žádnou, byť vzdálenou kontrolu?
Všechny zbraně vyrobené v České zbrojovce dokážeme podle výrobních čísel dohledat, víme, kterému obchodnímu zástupci jsme zbraně dodali. Obchodujeme v režimech B2G, B2B, nikoliv B2C, což pro vysvětlení znamená, že obchodujeme buď přímo s vládami nebo s obchodními zástupci, nikoliv s koncovými zákazníky.
Obchodní zástupce, jejich bezúhonnost, poctivost, jejich historii v byznyse prověřujeme. Na koncové zákazníky nemáme vliv, není legislativně možné, aby o každém konkrétním uživateli Česká zbrojovka věděla. Toto si řídí legislativa každé země samostatně.
Vyrábět v České republice zbraň s dedikací pro americký trh - CZ-USA, Kansas City, US – mi zvláštní nepřijde. Ale zdá se mi podivné, že takto označená zbraň přímo zamíří k jiným prodejcům/kupcům, aniž by se kdy dotkla americké půdy, nebo měla s USA něco společného. I zpráva CAP zmiňuje, že takový postup trochu připomíná layering, vrstvení. Tedy cílené matení stop o původu zbraně.
V žádném případě se nejedná o skrývání původu zbraně. Jak bylo uvedeno výše, výrobní čísla všech vyrobených zbraní evidujeme. Zbraně pro sesterskou společnost CZ-USA vyrábíme v České republice, včetně všech popisů. Pokud o ně projeví zájem i jiný obchodní partner, pak v případě, že to legislativa dané země umožňuje, se mohou zbraně s popisem pro trh USA objevit v jiné zemi.
CAP zmiňuje ještě jednu lehce podezřelou praktiku, tzv. smurfing. Jde o možný nákup/prodej zásilky zbraní jen po pár kusech, aby nepůsobil tak nápadným dojmem. Opravdu je možné, že třeba takhle získávají pytlácké syndikáty vaše zbraně?
Lovecké zbraně se běžně dodávají i v malých množstvích, není to nic neobvyklého. Navíc všechny naše zásilky jsou dohledatelné dle výrobních čísel a exportní dokumentace.
Zpráva Follow the Guns v zásadě popisuje kladný přístup CZ UB (kolem roku 2015), snahu k hledání řešení, nápravě chyb, spolupráci… proč se pak CZ UB odmlčela? Začaly být ty dotazy a přání investigativců z CAP nějak přehnané, nevhodné?
Česká zbrojovka a.s. přistoupila k dotazům vyšetřovatelky velmi proaktivně, nic jsme neskrývali. Umožnili jsme jí návštěvu naší společnosti a prohlídku firmy, věnovali jsme jí standardní pozornost a otevřenost.
„Česká zbrojovka ve své etické doktríně striktně odmítá pytláctví i jakoukoliv jinou nelegální činnost v oblasti lovu a dělá maximum pro boj s černým obchodem se zbraněmi. Česká zbrojovka i CZ-USA v této oblasti vždy maximálně spolupracovali s veškerými orgány.“ Vaše slova. Kdo Vás prosím o součinnost a spolupráci v této věci ještě požádal? Nebo ještě adresněji: Jak je to prosím s těmi představenými Krugerova národního parku? Oni vás o oficiální součinnost a spolupráci nepožádali? Sedí jako žába na prameni, honí řadové pěšáky a nemají zájem o skutečně vyšetřování?
V tomto ohledu nás Krugerův národní park o spolupráci nepožádal.
Africký trh je z hlediska vývozů vašich výrobků spíše minoritní záležitostí. Jenže tahle nepříjemná mosambicko-jihoafrická záležitost může mít neblahý dopad i na vaši celosvětovou reputaci. Jak vy sami vnímáte ta zjištění nastíněná zprávou Follow the Guns Jsou obviněním CZ UB? Nebo jen upozorňují na děravou legislativu mezinárodního obchodu se zbraněmi, které někdo zneužívá?
Zpráva obsahuje velké množství zavádějících informací a nepodložených obvinění vůči České zbrojovce a.s. Děláme maximum pro to, aby se naše výrobky nedostaly do nesprávných rukou, a to jak dodržováním veškeré platné legislativy, tak i výběrem spolehlivých partnerů.
Navíc jsme přistoupili k autoregulaci, nejdříve rozvázáním spolupráce s partnery v dotčených zemích už v roce 2015 a následně na začátku letošního roku ukončením výroby celé produktová řady Safari Classic. Je tedy nepopiratelné, že dokážeme postavit všeobecné zájmy nad ty vlastní.
Říkáte, že report obsahuje velké množství zavádějících informací. Můžete být konkrétní?
Na dvě takovéto informace odpovídáme výše, a to „layering“ a „smurfing“.
Velké množství jsou tedy dvě věci?
V žádné případě to nejsou jenom dvě, je jich více...
Omlouvám se, utekl jste mi z otázky. Co jsou ty další zavádějící věci?
Materiál, který jsem Vám zaslal, je v tuto chvíli konečný. Pokud máte doplňující otázky, musíte mi je zaslat mailem a my zpracujeme odpověď.
Přečtěte si také |
České pušky přispívají k vybíjení afrických nosorožců. Report ukazuje, jak se k nim pytláci dostalireklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Čech M.
24.6.2019 12:25Čech M.
24.6.2019 15:58 Reaguje naJe mi jasné že tenhle zákaz by problém v Africe nijak nevyřešil-Číňan se nebude rozpakovat jim ty zbraně prodat, ale proč se na tom aktivně podílet?
Dobrá zpráva je, že ČZ už ty pušky nevyrábí.
Co se týká omezení výroby, nepřipadá mi, že by můj argument byl mimo. Ten Váš seznam má totiž pokračování, namátkou třeba elektroniku pájenou olovem (což je dosud jediná a ničím nenahrazená spolehlivá technologie), kvalitní automobily (to ty dnešní tříhrnky s foukačkou rozhodně nejsou) nebo třeba jen "blbé" rtuťové teploměry, které už nejsou povolené ani pro laboratorní použití. A ten seznam roste a roste, jak levice (socani, zelení, fašisti, piráti, ...) řádí v politice.
Čech M.
25.6.2019 00:14 Reaguje naElektronika je teď pájená cínem, stříbrem, nebo zlatem a to je lepší matroš, jinak kvalitní auta jsou pořád jen mají nekvalitní motory. A turbo je věc dobrá, sám ho mám, ale pětivál:)
Socani a zelení a piráti řádí(hlavně v cizině) ale kdo jsou ti fašisti?
Když už jsme od rosonožců zabloudili k pájkám, tak zlato tam není, spíš vizmut, antimon, občas i to stříbro, což je podle mě plýtvání. Ale hlavně ty pájky narozdíl od PbSn rekrystalizují, "rostou z nich vláka" (whiskery) které dost srážejí životnost elektroniky. Prostě zase jedno povrchní a kontraproduktivní rozhodnutí z oblasti ekologie.
Proti turbu osobně nic nemám (sám taky jedno mám), jen to, že používání turba je vynucené nablblými předpisy a ne konsensem mezi výrobci a zákazníky.
Fašisti (oni se tak sami nenazývají) podle původní definice jsou všichni ti, kteří se snaží státní mocí řídit soukromé firmy, jen je na rozdíl od komunistů nechtějí rovnou znárodnit :-) Spadá tam celkem hodně stran, všichni ti zakazovači a nařizovači, kteří chtějí říkat koho máte zaměstnávat, kolik mu platit, co máte vyrábět, ...
Jan Šimůnek
29.6.2019 09:12 Reaguje na Čech M.Rtuťové teploměry v podstatě není, alespoň v medicíně, čím nahradit. Jejich zákaz vedl v podstatě jen k tomu, že se přestala využívat tělesná teplota jako diagnostický faktor, protože teplota těla měřená s chybou +- stupeň (nebo i víc), což přináší "nahrazování" rtuťových teploměrů, je naprosto bezcenná (protože neodliší horečku od normální teploty).
Jistěže existují zařízení v ceně statisíců, které teplotu na desetiny stupně a s velmi malou chybou (v setinách stupně) změří, ale na ta nemají ani menší nemocnice.
Nehledě k tomu, že vozit pacienta na měření teploty k nějakému monstru v klimatizované místnosti, jako se vozí třeba na rentgenování, je také poněkud mimo realitu (to už je lepší postavit celou nemocnici mimo hovadastán jménem EU - případně tam přesunut celý stát).
A pokud se týká EUropožadavků na auta, tak ty jsou prostě v rozporu se základními fyzikálními a chemickými zákony, a pokud nějaké auto tyto parametry splňuje, tak se při jejich měření podvádělo. Asi jako kdybyste dal příkaz, že atleti musejí běhat rychleji než zvuk a skutečně některým takovou rychlost naměřil.
Hunter
24.6.2019 13:25Jirka Černý
24.6.2019 17:21Čech M.
25.6.2019 00:25 Reaguje na Jirka ČernýHunter
25.6.2019 09:49 Reaguje naČech M.
25.6.2019 12:58 Reaguje na HunterŽijeme ve zvláštním světě, kdy lovecké parky budou jediná místa v Africe, kde zůstane nějaká zvěř mimo NP.
Hunter
25.6.2019 15:21 Reaguje na Čech M.Jan Šimůnek
29.6.2019 08:56 Reaguje na Čech M.V takové situaci může puška z řady Safari Classic v rukou normálního člověka sehrát docela pozitivní roli.