https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-se-stane-kdyz-roboticka-sekacka-potka-jezka-a-jak-vypadaji-jezci-crashtesty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co se stane, když robotická sekačka potká ježka? A jak vypadají ježčí crashtesty?

6.3.2024 06:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ježek a robotická sekačka.
Ježek a robotická sekačka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Troels Pank / Oxfordská univerzita
Sníh dávno nikde, a vy smutně koukáte na trávník u rodinného domu a sledujete, jak tráva roste. A protože jste líní to jít posekat, děti vás už neposlouchají, koupíte si robotickou travní sekačku. Máte na ni a zároveň máte i zkušenost, že robotický vysavač zásadně zpříjemnil váš život. Všichni budou spokojeni. Jenom ježek ne.
 
Ježek je zvíře, které na zahradě dost možná máte. A pokud stále po staru sekáte trávu ručně, tedy držíte se travní sekačky a vedete ji po zahradě, velmi pravděpodobně ježky nezabíjíte.

Jednak sekáte přes den, kdy jsou ježci zalezlí, a jednak máte oči, byť tedy už to s tím zrakem není, co to bývalo.

Ale ježka byste poznali. A nezasekali.

Jenže robotická sekačka nemá oči, ježka nepozná a ježka zaseká. Někdy.

I proto, že ji na trávník můžete poslat kdykoliv, třeba po setmění, ať má soused radost.

Po setmění se ale ježci aktivizují a začíná jejich „den“.

Takže jestli je vám život ježků milý, nebuďte líní a ještě chvíli sekejte ručně. Přijde doba, kdy snad budou robotické sekačky vybaveny senzory, které ježka rozpoznají. A taky vám trocha pohybu neuškodí.

Cože, někdo bude zdokonalovat senzory robotických sekaček? Možné to je. Minimálně tu je podnět od vědců z Oxfordské univerzity, kteří otestovali, co se stane, když se na trávníku potká robotická sekačka a ježek.

Nezkoušeli to na živých ježcích. Byly doby, kdy by to jistě šlo, ale dnes by žádná etická komise příčetné univerzity takový pokus nedovolila.

Ale jde to i bez živých ježků. Vědkyně Sophie Lund Rasmussenová z Oxfordské univerzity si ze záchranných stanic pro zvířata vyzvedla už mrtvé ježky, kteří z nejrůznějších důvodů podlehli zraněním či nemocem.

A těla mrtvých ježků dala na testovací trávník, na který vypustila robotické sekačky různých značek. A žádná ho „neviděla“ včas.

„Všechny robotické sekačky, které jsem testovala, se musely ježka fyzicky dotknout, aby ho detekovaly. A některé si mrtvého ježka vůbec nevšimly,“ říká Sophie Lund Rasmussenová.

V lehčích případech robotická sekačka mrtvého ježka lehce postrčila a pak změnila směr.

V nejhorším případě stroj přejel se stále běžícími noži přímo přes tělo ježka, což způsobilo rozsáhlé poškození ježčí mrtvoly.

No dobře, to byly mrtví ježci, řeknete si, živý ježek by přeci před sekačkou utekl.

Neutekl. Ne vždy.

I to Sophie Lund Rasmussenová otestovala. Tentokrát už se živými ježky, ale pokus byl nastaven tak, aby se žádnému ježkovi nic nestalo. Byli to ježci ze záchranných stanic pro zvířata, kteří měli být vypuštěni zpět do přírody.

Celkem jich bylo padesát a každý byl vystaven interakci s robotickou sekačkou, která byla řízena tak, aby se zastavila 50 cm od ježka. A pro jistotu byla zbavena čepelí.

Jak bude ježek reagovat na robotickou sekačku?
Jak bude ježek reagovat na robotickou sekačku?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Sophie Lund Rasmussenová / Oxfordská univerzita

Ježci vykazovali tři odlišné reakce. Jedni od sekačky utíkali pryč. Jiní zůstali na místě strnule schoulení. A jiní sekačku zvědavě očichávali.

Obecně byli mladší ježci odvážnější než dospělí ježci.

„Každý ježek byl testován dvakrát a je zajímavé, že při druhém setkání se choval plašeji,“ uvádí Sophie Lund Rasmussenová. To je nesmírně důležité, protože to naznačuje, že se ježci mohou z prvního setkání s robotickou sekačkou poučit. „Pokud ježek přežije první setkání s robotickou sekačkou, je méně pravděpodobné, že se v budoucnu zraní, protože se jim bude vyhýbat,“ míní Rasmussenová.

„A domnívám se, že čím více sekaček na trhu bude přátelských k ježkům, tím větší je šance, že první setkání ježka se sekačkou bude přátelské k ježkům. Pokud se tito ježci setkají se sekačkou později v životě znovu, budou pak pravděpodobně opatrnější,“ říká Rasmussenová.

Ježčí crashtest

A aby to nebylo jen o tom, že jsou robotické sekačky ježčí zlo, připravila Rasmussenová pro robotické sekačky crashtest. Navrhla testovací figurínu ježka, která může výrobcům sekaček pomoci s vývojem chytrých sekaček, které ježka poznají a nezasečou.

Rasmussenová se svým týmem na základě poznatků určila klíčové pozice, do kterých by měla být umístěna figurína pro crash testy, aby simulovala hlavní reakce živého ježka během testu bezpečnosti sekačky na trávu.

Figurína byla navržena na základě prvních kolizních testů a je vyrobena z měkkého gumovitého plastu, který věrně napodobuje stavbu těla skutečného ježka. Testovací figurína bude snadno dostupná, Rasmussenová pro ni připraví volně dostupné podklady pro 3D tisk.

3D crashtest figurína ježka.
3D crashtest figurína ježka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Sophie Lund Rasmussenová / Oxfordská univerzita

„Klíčovým prvním krokem je zdokonalení senzorů, aby detekovaly ježky a vyhýbaly se jim,“ říká Rasmussenová.

Do té doby jsou při používání robotických sekaček dvě věci, které mohou ježky ochránit. Jedna je trochu nepohodlná, protože jde o to, že před vypuštěním sekačky zahradu projdete a zkontrolujete, zda na zahradě ježci nejsou. Druhá je jednodušší, totiž pouštět robotickou sekačku na zahradu jen za denního světla. Ježci tou dobou nejspíš někde spí.

Sophie Lund Rasmussenová spolu s kolegy k tématu publikovala dvě vědecké práce, jednak Testování vlivu robotických sekaček na trávu na ježky západní (Erinaceus europaeus) a návrh bezpečnostního testu a jednak Tváří v tvář nebezpečí: Zkoumání osobnosti a reakcí ježků západních (Erinaceus europaeus) na robotické sekačky na trávu.

Její výzkum byl financován společnostmi Husqvarna, STIHL, British Hedgehog Preservation Society a Carlsberg Foundation.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

6.3.2024 13:39
Upřímně, něco takového by vůbec nemělo být pouštěno na trh, když to dokáže "samo" zabít chráněné druhy zvířat. O chráněných rostlinách ani nemluvě, i když je fakt, že u lidí, kteří si toto pořídí, asi nic moc chráněného neporoste...

Nahodím btw trochu offtopic...

Do teď nechápu, proč si někdo pořizuje dům se zahradou, když se o to nechce starat. Něco jako stavovský odznak? Kulturní odkaz? Socialistický relikt z dob "moderního socialistického člověka"? Měšťák, který neví, co dům a zahrada obnáší? Nebo jsem vůl já, že stále žiju v představě, že zahradu chtějí mít především lidé, které baví o ní (ideálně dobře) pečovat, a svým způsobem si užijí i to sekání trávy? :D
A trávník - když nechci trávník, nemusím ho mít. Stačí plácek na miniprocházku, posezení. A kvůli 50 m2 přece nebudu pořizovat robotickou sekačku... když si představím, jak mi to jezdí po pozemcích a rasí to vše, na co to narazí, hmyz a milé byliny... tak bych do toho kopl, že by z robotické sekačky by byla sekačka létající :D XD

Fakt omg, mor na trávníkáře, šiřitele zelených pouští (-_-) A jo, já vím, lepší než betonáři a dlaždiči, ale stejně :D

PS: Pro zdejší klub rejpalů dodávám, že je to subjektivní názor. Vím, že mnoho lidí to má jinak než já. Kdyby to tak nebylo, nebyla by příroda v takové zádeli, v jaké je teď :)
Odpovědět
ig

8.3.2024 05:50 Reaguje na Anyr
Protože bez toho není stavební povolení. Tak se holt metodou nejmenšího odporu udělá trávník, není to zastavěná plocha a člověk se o něj nemusí starat, jen tam pustí sekačku. Vybetonovat by samozřejmě bylo lepší, ale nesmí se to.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

24.3.2024 20:50
Já si robotickou sekačku nikdy nekoupím. Nevím, co by se muselo stát, abych změnila názor. Sekání trávy mě baví a navíc mi přijde strašně divné, aby mi něco samo jezdilo po zahradě. Máme obyčejnou benzínovou sekačku s pojezdem a konečně u ní udělal manžel servis a objednal nějaké věci z https://www.kardanka.cz/zahradni-technika/nahradni-dily-na-zahradni-sekacky/ , tak se s ní bude letos taky sekat dobře :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist