https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jakekoli-cestovani-je-pro-zvire-stres-upozornuji-veterinari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakékoli cestování je pro zvíře stres, upozorňují veterináři

24.7.2020 05:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Netrapte ho horkem!
Netrapte ho horkem!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Každým rokem praktičtí veterinární lékaři upozorňují na úskalí cestování se zvířaty. Letos se bude na delší vzdálenosti cestovat méně, ale přesto Komora veterinárních lékařů upozorňuje na některé zásady cestování se zvířaty, aby bylo problémů co nejméně.
 

- Za horkých dnů, a to nejen v létě, ale i na jaře či na podzim, je dobré cestovat autem brzy ráno či dopoledne.

- Ve stojícím autě nikdy zvíře nenechávat, už po půlhodině je riziko přehřátí tak vysoké, že to nemusí nepřežít. A nepomůže ani pootevřené okénko. (A totéž platí samozřejmě i pro děti). - Horko zvířatům nedělá dobře ani v budovách. Není dobré nechávat zvíře v uzavřené místnosti, zejména malé a otočené na jih či západ. Pokud není jiná možnost, je nutno často větrat, podávat čerstvou chladnou vodu, zatahovat závěsy a chladit tlapky chladnou vodou.

- Před cestou do zahraničí je třeba si ověřit podmínky pro cestování se zvířaty do dané země. Základním požadavkem bývá vakcinace proti vzteklině.

Na cestu je nezbytné vzít:

- Láhev vody a misku, to platí jak pro cesty autem, tak pro pěší túry.

- Pokud pes bere léky, mít dostatek na celý pobyt, a dobré je také něco proti průjmu, popřípadě lék na uklidnění. Vhodné je včas zvíře ošetřit proti vnějším (popřípadě vnitřním) parazitům.

- Rozhodně potvrzení o vakcinaci proti vzteklině. To bývá vyznačeno taktéž v petpase, který je nutný pro cestování za hranice, a jsou v něm i údaje o dalších očkováních apod.

- Oblíbenou deku či pelíšek, obojek, košík a vodítko. A nezapomenout hračky!

Tato doporučení vypadají jako především pro psy, však také psi se svými pány cestují nejčastěji. Ale nezapomínáme ani na kočky či exotické ptáčky. Jenže zde jde většinou o přesuny jednorázové a na kratší vzdálenosti, ale i tak je třeba s horkem počítat. Cestovat raději ráno, v horku přepravku či klec chladit mokrým ručníkem.

A zajímavou zkušenost z kovidové karantény uvádí Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů. „V ordinacích jsme se setkali s řadou případů namožených svalů a rozedraných tlapek. Majitelé se totiž se svými psy vydávali na pořádné výlety, ne jen na krátké procházky, jenže jindy jen krátce venčení pejsci na takové túry nebyli zvyklí. A tlapky? Odřené a poraněné z kamenitých cest a skal. Pozor na ně a na možná poranění, kontrolovat, promazávat a ošetřovat,“ radí Vaňousová.

A ještě upozornění pro vodní turisty. Stává se módním trendem brát do lodě či na raft psa. Na selfíčku to vypadá pěkně, ale octne-li se pes přes palubu, natož někde na jezu, nastává problém. Ano, dá se připoutat, ale být celou plavbu v postroji, to není nic příjemného.

Kdo během dovolené nemůže svému zvířeti zajistit patřičné podmínky a pohodu, udělá nejlépe, když je nechá doma a domluví si či objedná si pečující osobu. Anebo zvíře umístí u známých, popřípadě v psím či kočičím hotelu.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

24.7.2020 08:07
co takový stres pro zvěř ,při štěkotu psů a střílení zvěře při honech myslivců
domácí čoklove ti jen obtěžují normální lidi
Odpovědět
BP

Bohdan Podlena

24.7.2020 09:05
Tak to docela jistě není pravda. Moji psi se vždy na jízdu těší. Do auta si skočí sami. Dokonce i když jedu s kolečkem tak si také naskočí.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

27.7.2020 19:00 Reaguje na Bohdan Podlena
Jak dlouho necháváte své psi v autě když jdete nakupovat do supermarketu nebo na úřady ??? Z medií víme kolik milovníků zvířat a automobilů, nechává své miláčky na marketových parkovištích na plném slunci někdy se jedná i o vnuky. Potom musí zasahovat MP !!!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.7.2020 10:30
Než bych kolem psa, či kočky, šaškoval tak, jak doporučuje Komora veterinářů, tak raději potěšení z vlastnictví zvířete přenechám jiným.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

27.7.2020 18:54
Tři názory, laických obyčejných občanů. Nic proti - osobně dávám ale spíše za pravdu veterinářskému zjištění. Podobně známému úkazu i z farmářských zkušeností zootechniků a pracovníků živočišné výroby na farmách a masokombinátech. Jak se asi museli cítit nejen divocí koně z Británie,pratuři z Madarska nebo koně Přewalského při transportu z ČR do Mongolska a hrochů do Afriky. Přirozená migrace zvěře ve své přirozené domovině je něco jiného než návoz divoké zvěře do zoozahrad a nejen do Safari ve Dvoře Králové nad Labem. Že by se podobně jako v českých cirkusech tak i zookoutcích zzozahrad zakázal chov a předvádění cizokrajných zvířat ??? To, že jedinec nemá potřebu navštěvovat zooparky a cirkusy ještě neznamená, že to nechtějí ostatní. Otázkou může také být, jak je na tom českomoravská společnost právě v přístupu ke zvířatům všeobecně ??? Jaký poměr občanů je v milovnících a naopak tyranech a trýznitelých zvířat ??? Ony množárny koček a psů se nevyskytují na pustých českomoravských lokalitách ale v obcích a městech. Majitelé chlévů a stájí jež potomci zdědili a zrestituovali po svých dědech také nejsou na nepřístupných místech pro veterináře a obecní zastupitele.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist