Jakékoli cestování je pro zvíře stres, upozorňují veterináři
- Za horkých dnů, a to nejen v létě, ale i na jaře či na podzim, je dobré cestovat autem brzy ráno či dopoledne.
- Ve stojícím autě nikdy zvíře nenechávat, už po půlhodině je riziko přehřátí tak vysoké, že to nemusí nepřežít. A nepomůže ani pootevřené okénko. (A totéž platí samozřejmě i pro děti). - Horko zvířatům nedělá dobře ani v budovách. Není dobré nechávat zvíře v uzavřené místnosti, zejména malé a otočené na jih či západ. Pokud není jiná možnost, je nutno často větrat, podávat čerstvou chladnou vodu, zatahovat závěsy a chladit tlapky chladnou vodou.
- Před cestou do zahraničí je třeba si ověřit podmínky pro cestování se zvířaty do dané země. Základním požadavkem bývá vakcinace proti vzteklině.
Na cestu je nezbytné vzít:
- Láhev vody a misku, to platí jak pro cesty autem, tak pro pěší túry.
- Pokud pes bere léky, mít dostatek na celý pobyt, a dobré je také něco proti průjmu, popřípadě lék na uklidnění. Vhodné je včas zvíře ošetřit proti vnějším (popřípadě vnitřním) parazitům.
- Rozhodně potvrzení o vakcinaci proti vzteklině. To bývá vyznačeno taktéž v petpase, který je nutný pro cestování za hranice, a jsou v něm i údaje o dalších očkováních apod.
- Oblíbenou deku či pelíšek, obojek, košík a vodítko. A nezapomenout hračky!
Tato doporučení vypadají jako především pro psy, však také psi se svými pány cestují nejčastěji. Ale nezapomínáme ani na kočky či exotické ptáčky. Jenže zde jde většinou o přesuny jednorázové a na kratší vzdálenosti, ale i tak je třeba s horkem počítat. Cestovat raději ráno, v horku přepravku či klec chladit mokrým ručníkem.
A zajímavou zkušenost z kovidové karantény uvádí Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů. „V ordinacích jsme se setkali s řadou případů namožených svalů a rozedraných tlapek. Majitelé se totiž se svými psy vydávali na pořádné výlety, ne jen na krátké procházky, jenže jindy jen krátce venčení pejsci na takové túry nebyli zvyklí. A tlapky? Odřené a poraněné z kamenitých cest a skal. Pozor na ně a na možná poranění, kontrolovat, promazávat a ošetřovat,“ radí Vaňousová.
A ještě upozornění pro vodní turisty. Stává se módním trendem brát do lodě či na raft psa. Na selfíčku to vypadá pěkně, ale octne-li se pes přes palubu, natož někde na jezu, nastává problém. Ano, dá se připoutat, ale být celou plavbu v postroji, to není nic příjemného.
Kdo během dovolené nemůže svému zvířeti zajistit patřičné podmínky a pohodu, udělá nejlépe, když je nechá doma a domluví si či objedná si pečující osobu. Anebo zvíře umístí u známých, popřípadě v psím či kočičím hotelu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
vaber
24.7.2020 08:07domácí čoklove ti jen obtěžují normální lidi