https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pujdete-o-vikendu-do-prirody-vemte-si-s-sebou-mobil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Půjdete o víkendu do přírody? Vemte si s sebou mobil

20.5.2022 07:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bolševník velkolepý. Krásný, invazní a nebezpečný. Nesahejte na něj.
Bolševník velkolepý. Krásný, invazní a nebezpečný. Nesahejte na něj.
Licence | Volné dílo (public domain)
O víkendu 20. a 22. května se uskuteční monitoring invazních druhů u nás. Zapojí se jak vědci, tak naprostí laici. Oběma pomůže mobilní aplikace iNaturalist (pro Android nebo iOS) do svého smartphonu nebo tabletu, případně se připojte ze svého počítate k webu iNaturalist.org.
 
K čemu je to dobré? Vědcům toto víkendové mapování invazních druhů pomůže udělat si představu, jak na tom s nimi jsme. Pokud se do mapování zapojí i obyčejní výletníci, je velká šance, že se podaří dobře zmapovat významné území.

Pokud si nejste jisti, co je a co není invazní druh, případně jaký druh rostliny či živočicha jste zrovna objevili, samotná aplikace vám pomůže druh identifikovat analýzou vámi pořízené fotky druhu.

Proč má smysl pátrat po invazních druzích? Biologické invaze jsou jednou z nejdůležitějších součástí současných globálních změn a vážnou hrozbou pro zachování biodiverzity a fungování ekosystémů, včetně socio-ekonomických problémů, které s sebou nesou. Rychlá detekce potenciálně invazních druhů v regionu má velký význam, aby se zabránilo velkým zamořením a snížily se potenciální dopady. Cílem projektu je shromáždit informace o rozšíření skupiny nepůvodních druhů v České republice.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

24.5.2022 06:37
Já bez mobilu nedám ani ránu. Sice se snažím ho nepoužívat tak často, obzvlášť, když jdu na procházku do lesa, ale stejně mi to nedá. Co kdyby se mi něco stalo, nebo někdo něco potřeboval. Navíc jsem si před týdnem objednal nový Redmi Note 11 z https://www.f-mobil.cz/mobilni-telefony a ten tak krásně fotí, takže už ho mám skoro plný různých fotek :-D .
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist