https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zachranne-stanice-letosni-rok-bude-opet-rekordni-ale-je-to-smutny-rekord
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranné stanice: Letošní rok bude opět rekordní! Ale je to smutný rekord

21.12.2022 11:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Leť!
Leť!
Zdroj | ČSOP
Národní síť záchranných stanic hlásí další rekord. Stanice už letos přijaly 34 679 zvířat v nouzi. To je o 3,5 tisíce živočichů více než za celý loňský rok. Není to důvod k oslavám, finančních prostředků určených na pomoc zvířatům totiž oproti loňsku ubylo. Možná to zachrání Ježíšek pro zvířata?
 
V roce 2021 poskytly záchranné stanice pomoc celkem 31 184 divokým zvířatům a navíc ještě 1791 zdivočelým holubům. Bylo to poprvé, kdy stanice přijaly více jak 30 000 zvířat (v roce 2020 to bylo 27 642 zvířat).

Nárůst počtu zvířat se však nezastavil a v tomto roce zřejmě dosáhne 35 tisíc! Mnohé stanice vzhledem k ohromnému nárůstu práce musely omezit svojí, dříve běžnou činnost.

Zachráněna.
Zachráněna.
Zdroj | ČSOP

Někde například už nevyjíždějí ke každému nahlášenému zvířeti a žádají nálezce, aby zvíře, pokud je to jen trochu možné, do stanice dopravil.

Jiné stanice přestaly vyjíždět ke zraněné lovné zvěři a nechávají tyto úkony místně příslušným myslivcům.

Leckde se omezila i kvalita péče o zvířata, ne každému zvířeti se dostane veterinární péče, zejména když se jedná o nákladné zákroky s nejistými výsledky.

To vše proto, že kromě počtu zvířat narostly i ceny za pohonné hmoty, energie, krmení… a přitom nenarostl objem peněz potřebných pro kvalitní práci stanic. Záchranné stanice až na výjimky provozují neziskové organizace a ty jsou zcela závislé na dotacích a darech od veřejnosti.

Objem dotací od státu a krajů sice letos nepoklesl, ale pro udržení kvalitní péče o zvířata to je málo. V tomto roce sice stoupl počet dárců, kteří stanice prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi podporují, ale průměrná výše daru klesla. Celkový objem peněz vybraných od veřejnosti se tak snížil.

Vypuštění ledňáčka říčního zpět na svobodu.
Vypuštění ledňáčka říčního zpět na svobodu.
Zdroj | ČSOP

Záchranné stanice v závěru roku přicházejí s kampaní nazvanou Ježíšek pro zvířata. Potřebují, aby se co nejvíce lidí stalo zvířecím Ježíškem a pomohlo tak kritickou situaci v péči o handicapované živočichy zlepšit.

Na příští rok přislíbilo ministerstvo životního prostředí navýšit dotaci záchranným stanicím o 5 milionů Kč. Ani to však nestačí. Dalších minimálně 10 milionů korun navíc musí stanice sehnat od veřejnosti.

Staňte se prosím Ježíškem pro zvířata.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

21.12.2022 16:26
A zjišťují si, proč je takový nárůst a zda nejsou některé záchrany zbytečně přinesené ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist