https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chyba-zpusobila-ze-kraje-nemohou-rybarum-proplatit-naklady-na-kafilerii.prestoze-na-to-maji-specialni-ucet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chyba způsobila, že kraje nemohou rybářům proplatit náklady na kafilérii. Přestože na to mají speciální účet

16.4.2021 17:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kdo zaplatí kafilérii?
Kdo zaplatí kafilérii?
Foto | Ondřej Kašpar
Když rybáři 20. září 2020 viděli mrtvé ryby v řece Bečvě, bylo jim jasné, co musí udělat. Odlovit je z řeky a odvézt do kafilérie. Na nic nečekali, šli pro holiny a podběráky. Žádný úřad je k tomu ale oficiálně nevyzval. A to se dnes ukazuje jako chyba.
 
Z pohledu ochrany ekosystému i lidského zdraví bylo samozřejmě dobře, že se rybáři do své práce dali. Příroda si poradí s ledasčím, ale jak upozorňuje přírodovědec Jakub Hruška, v Bečvě uhynulo najednou opravdu masivní množství ryb. Rozkládající se těla ryb by mohla být zátěží pro místní ekosystém. Už jen zápach z nich by byl pro okolí nepříjemný. Takže z tohoto úhlu pohledu je dobře, že rybáři pro podběráky šli.

Z pohledu vodního zákona je tu však problém, jak náklady na likvidaci ryb rybářům proplatit a neporušit při tom legislativu.

Systémově je na takové události stát připravený dobře. Každý krajský úřad má podle vodního zákona speciální účet pro odstraňování následků havárií s dopadem na jakost vod a na něm má připraveno deset milionů k okamžitému použití.

Systém má ale slabinu. Aby úřad mohl z účtu něco proplatit, musí být splněny zákonné podmínky. A minimálně jedna z nich v případě Bečvy splněna nebyla.

Radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída se v březnu na poslaneckém výboru pro životní prostředí ptal zástupců ministerstva životního prostředí, jakým způsobem a především kdo bude rybářům hradit náklady spojené s likvidací následků havárie. A zmínil svou obavu, že kraj to kvůli nesplnění zákonných požadavků ze zvláštního účtu proplatit nemůže.

Na debatě za ministerstvo reagoval ředitel legislativního odboru Libor Dvořák, že tato otázka není v gesci ministerstva, ale krajského úřadu, který figuruje jako nadřízený vodoprávní úřad, a který musí posoudit, zda ke splnění podmínek, které opravňují čerpání ze sanačního účtu, došlo.

Jenže jak dále rozebíral dikci zákona, dával vlastně Šmídovi za pravdu. Aby se peníze ze speciálního účtu mohly poslat, musí být původce znečištění neznámý a musí zároveň hrozit závažné ohrožení nebo znečištění povrchových nebo podzemních vod. A je otázka, zda to nastalo. Nicméně je jasné, co nenastalo.

Martin Šmída po konání výboru poslal své dotazy na ministerstvo životního prostředí, které v odpovědi potvrzuje výše zmíněné. A uvádí ještě jednu podstatnou okolnost. „Dalším zákonným předpokladem je, že opatření k nápravě bylo uloženo odborně a technicky způsobilé osobě příslušným vodoprávním úřadem, a to formou rozhodnutí,“ stojí v odpovědi z ministerstva kraji.

A k tomu s velkou pravděpodobností nedošlo. Ministerstvo v odpovědi kraji připouští, že zmíněné podmínky pravděpodobně naplněny nebyly.

Rybáři při odklízení uhynulých ryb.
Rybáři při odklízení uhynulých ryb.
Zdroj | Český rybářský svaz

Víc (nedobytných) peněz

Jedním z důsledků havárie na Bečvě je, že prostřednictvím chystané novely vodního zákona by se měla suma, kterou mají kraje na speciálních účtech okamžitě k dispozici, zvýšit z deseti na dvacet milionů korun.

Nabízí se ale otázka, zda je to změna, která je skutečně potřeba. „Je absurdní, že kraje mají povinnost držet deset milionů na zvláštním účtu pro případy závažného ohrožení a znečištění vod, ale podmínky pro uvolnění těchto peněz jsou natolik svázané, že je prakticky za této situace není možno použít,“ komentuje to radní Martin Šmída.

Případ Bečvy ukazuje, že i drobné úřední opomenutí způsobí, že kraje nemohou použít speciální účet. Jistě, úředník by obecně chyby dělat neměl. Ale řešení havárie není klidná úřední práce v kanceláři, ale akce v terénu, při které se snadno může stát, že úředník najednou neví, kde mu hlava stojí, a prostě dělá, co může. Jak to komentuje radní Martin Šmída, „jsem zcela přesvědčen, že tehdy opravdu všichni, hasiči, rybáři, vodoprávní úřady, dělali, co mohli, aby především řešili faktickou likvidaci následků havárie a logicky ji upřednostnili před nejasnou byrokracií.“

Jistou změnu by mohlo přinést to, že řízení velkých havárií by po novelizaci měli mít na starosti hasiči. Proč hasiči? „Protože jsou první na místě, mají jasné velení v rámci krizového řízení, mají velitele zásahu, jsou to profíci,“ vyjmenovává důvody ministr životního prostředí Richard Brabec s tím, že hasiči si samozřejmě mohou vyžádat spolupráci ostatních složek.

Podle Martina Šmída má připravená novela nicméně vážné nedostatky. „Olomoucký kraj ve spolupráci se Zlínským krajem je právě v procesu shromažďování připomínek k novele. A věříme, že se nám ji podaří opravit,“ říká Šmída.

Kdo to tedy zaplatí?

Zpět k rybářům a nákladům na likvidaci škod. Ve čtvrtek 15. 4. přislíbil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek rybářům pomoc ve výši dvou set tisíc korun, což by mělo pokrýt zbývající náklady na likvidaci ryb.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 21:11
To je zcela neskutečný, babišistán se dostává do nejvyšší úrovně byrokratického teroru, který nedokázal vytvořit ani komunismus, natož fašismus s nacismem.

Vidět to Václav Havel, smekl by čepici a přiznal by, že bolševický ptydepe a absurdní divadlo opustil předčasně, protože až dnes je estébácký fašismus daleko výš, než bolševičtí žabaři.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.4.2021 21:17
Já pořád čekám, kdy ta pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Zatím totiž neuhrály ani remízu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 21:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Národ Český, Národ Masarykův taky Havlovu pravdu a lásku vyhodil do dupy, takže mu zbyla jen lež a nenávist.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.4.2021 07:24
Laik se diví, odborník žasne.
Příště to skončí tak, že zdechlé ryby zůstanou v řece a úřední šiml bude řehtat spokojeností. Však on to někdo zaplatí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.4.2021 08:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nejhorší ale je, že to memusí být příště jen nějaké nablblé ryby, ale třeba hospodářská zvířata a nedejbože lidé.
Proto tady stále agituji pro poražení estébácké mafie ve volbách a postavení viníků před soud.
Odpovědět
KK

Karel Kosek

20.4.2021 20:30
"Luštěnina! To je byrokracie, pane profesore. Ale to se časem taky poddá."
Tady bych si uměl představit, že zasáhne vyšší moc, třeba ta výkonná, a prohlásí: "Zde zákon nestačí, je potřeba vydat vyhlášku s jednorázovým účinkem a umožnit uvolnění vyčleněných finančních prostředků." Nešlo by to tak udělat?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist