https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsti-studenti-a-zaci-po-vzoru-grety-thunbergove-misto-patecni-skoly-protestuji-proti-necinnosti-politku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropští studenti a žáci po vzoru Grety Thunbergové místo páteční školy protestují proti nečinnosti politiků Video

1.3.2019 11:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stávky začaly loni v září, kdy tehdy patnáctiletá Švédka Greta Thunbergová přestala každý pátek chodit do školy na protest proti nečinnosti politiků při řešení změn klimatu.  Na snímku německý protest z ledna 2018.
Stávky začaly loni v září, kdy tehdy patnáctiletá Švédka Greta Thunbergová přestala každý pátek chodit do školy na protest proti nečinnosti politiků při řešení změn klimatu. Na snímku německý protest z ledna 2018.
Stejně jako každý pátek se i tento pátek chystá místo školy do ulic vyrazit tisíce evropských středoškoláků a středoškolaček. Požadují důslednější řešení klimatické krize. Stávky začaly loni v září, kdy tehdy patnáctiletá Švédka Greta Thunbergová přestala každý pátek chodit do školy na protest proti nečinnosti politiků při řešení změn klimatu. Podle vědců z Mezivládního panelu pro klima při OSN totiž máme posledních 12 let na to, abychom odvrátili ekologický kolaps. Informuje o tom studentská skupina Fridays for Future.
 

Stávky probíhají téměř každý pátek po celém světě. Na místo do školy organizují studenti pochody, happeningy a demonstrace. Nejvíce studentů stávkovalo zatím například v Austrálii, Švédsku a Německu, kde se minulý týden zúčastnilo stávek přibližně 25 tisíc lidí. V pátek 15. března by se měla uskutečnit generální studentská stávka.

“Úspěch stávek v Německu předčil naše očekávání. Každý pátek stávkují tisíce studentů. Naším hlavním cílem je zastavit těžbu a spalování uhlí a změnit dopravní politiku tak, aby Německo plnilo závazky Pařížské dohody, což se v současné době neděje. Chceme budoucnost, kde se bude dát žít. Minulý pátek stávkovalo asi 25 tisíc lidí. V den globální stávky za klima 15. března pak očekáváme 100 tisíc stávkujících studentů. Naše hnutí v Německu každým dnem roste,” říká k německým stávkám Linus Steinmetz, jeden z mluvčích Fridays For Future v Německu.

K podobné akci se chystají i čeští středoškoláci. Skupina studentů středních škol pojmenovaná Fridays For Future vydala na svém webu minulý týden prohlášení, ve kterém upozorňuje na změny klimatu, kritizuje nečinnost společnosti a politiků a vyzývá na 15. března ke stávce za klima. V ten samý den se mají uskutečnit studentské stávky v přibližně dalších 50 zemích. Pod prohlášení se během týdne podepsalo více než 1000 studentů.

Facebookové události stávek v jednotlivých městech vzbudily zájem stovek lidí. Stávky jsou zatím oznámeny v Brně, Ostravě, Olomouci a Praze. Středoškoláci z Hradce Králové a Pardubic se chystají organizovaně jet na stávku v Praze.

“Napravujeme to, co generace před námi zničily. Klimatickou krizi ale mohou zvrátit jedině politická řešení. Nezbývá nám tak nic jiného, než stávkovat. K čemu navíc sedět v lavicích a učit se pro naši budoucnost, když politici nedělají nic pro to, abychom vůbec nějakou měli.” říká Ema Ostřížková, ostravská členka iniciativy Fridays For Future v České republice. A dodává, že “během uplynulého týdne se k nám přidaly desítky lidí z celé republiky a další přibývají. Jako mladí lidé pocítíme změny klimatu nejvíce ze všech a je logické, že se chceme stavět za svoji budoucnost.”

Debata ke studentským klimatickým stávkám

Do začátku je dobré vědět, kdo je Greta Thunbergová a proč přestala chodit v pátek do školy. A že se z toho stala masová záležitost, která se týká i Česka.

Kriticky se na studentské stávky dívá Vladimír Wagner, viz K čemu povede hnutí studentů iniciované Gretou Thunbergovou? a Povede studentská stávka za klima k lepší znalosti dané problematiky? Ke studentské stávce se kriticky vyjádřil i klimatolog Ladislav Metelka textem Nepravdivé zdůvodnění studentské stávky za klima.

Kladně ji vnímá například ekopedagog Martin Kříž, viz jeho komentář Protesty žáků středních škol pohledem ekopedagoga, pedagožka Kristýna Hrubanová, viz její komentář Studenti plánují stávky za klima. Měli bychom se radovat, nebo Yvonna Gaillyová, viz její text Bouře našich vnuků aneb Studenti mohou dokázat to, co se nejlepším vědcům k jejich velké lítosti nepodařilo, ale i sto českých vědců.

Do širšího kontextu pak stávky zasazuje Jiří Dlouhý v textu Studentské stávky za klima aneb Něco se mění i ve společenském klimatu. Ekopedagog Jan Činčera pak odpovídá na otázku, zda máme děti vychovávat k tomu, aby stávkovaly.

Studentské prohlášení z 15. 3. 2019 Dáváme vám dva týdny!


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LM

Ladislav Metelka

1.3.2019 12:08
"Napravujeme to, co generace před námi zničily."
Ne, nenapravujete. Jen protestujete, ale řešení nenabízíte. A mimochodem - i Vy dosud žijete z toho "ničení" v minulosti...
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

2.3.2019 13:11 Reaguje na Ladislav Metelka
Přesně tak.

A i ti, co nějaké řešení nabízí, jsou většinou mimo mísu optimálních řešení. Buď jsou to radikálové a nebo techničtí analfabeti. Mám jednoduchý test, jak je poznat. Podle odpovědi na otázku, jaký je Váš vztah k jaderné energetice. Ta je totiž jedinou známou technologií, která by při masovém nasazení dokázala významně omezit produkci globální CO2 bez toho, abychom se museli vracet na stromy.
Odpovědět
MM

Milan Milan

1.3.2019 13:38
Politici vyvolali klimafobii, doblbli a lehce "vymyli" mozky části populace včetně mládeže jinak mívající jiné starosti, neustále straší jako kdyby zítra byl konec světa a tady mají výsledek. No teď to budou muset nějak vyřešit. A to bude velký problém až zjistí, že nic neovlivní a běh cyklů naší planety nezmění.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.3.2019 13:58
Asi to v Německu nedělají vůbec dobře, když tam stávkuje nejvíce studentů. I já bych se tam rád přidal.
Odpovědět
ig

1.3.2019 14:38
Moje děti prohlásily, že je to @€&#$*^%#! a nikam nejdou kromě školy :-)
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

2.3.2019 00:40
Jak už jsem psal, tak v souladu s komentářem Ladislava Metelky, studenti nic nenapravují. Pokud by svou výzvu mysleli vážně němečtí studenti, tak demonstrují za odvolání ukončení provozu jaderných bloků a spuštění těch odstavených, u kterých to technicky jde. To by byl ten nejrychlejší způsob, jak snížit emise. A bojovali by za využívaní jaderných zdrojů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.3.2019 10:36 Reaguje na Vladimír Wagner
Proto také pologramotná či negramotná mládež, protože starším a vzdělanějším tyhle věci začínají docházet a chápou, že celé "lidmi způsobené globální oteplování" je jen podvod, vygenerovaný za účelem zisku pro skupinu šmejdů.

Charakterizují to hezky i děti ig (pokud nejsou virtuální), chodící do soukromé školy, a tudíž mající vzdělání na poněkud vyšší úrovni.
Odpovědět
ZU

Zbynek Ulcak

3.3.2019 16:13 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane docente - ani já sice nejsem sociolog, ale možná, že "pologramotné či negramotné mládeži" je jakákoli změna klimatu spíše ukradená. Zajímat se o podobné věci budou spíše ti gramotnější a poučenější (stranou nechávám je-li něco podvod či ne).

(I se vzděláním (či aspoň maturitou) získaným za peníze to může být složitější. Před 14 dny mi studentka tvrdila,že na Zemi žije 100 miliard lidí a v ČR 1 milion. Přitom úspěšně vykonala přijímací zkoušky na Vaší fakultu (přímo na Váš obor Nutriční terapeut) a ted tam studuje formou celoživotního, tedy placeného vzdělání. Zapomněl jsem se jí zeptat, na které škole maturovala.)
Odpovědět
JB

Jen B.

4.3.2019 00:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Nevím, zda někdo někde mluví o "lidmi způsobeném...", ale to, že je lidmi podpořené, to je zcela jasně prokazatelný fakt a přiznávají ho i mnozí klimaskeptici. A taky moc nechápu, komu jako jdou větší zisky, než právě těm, kteří se naopak živí poškozováním prostředí. Já vidím pravděpodobněji podvody na této druhé straně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.3.2019 05:45 Reaguje na Jen B.
Já jsem také ochoten přiznat jedno dvě procenta ze současných změn klimatu na konto lidské činnosti.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

6.3.2019 07:49 Reaguje na Jan Šimůnek
Na základě Vašich domněnek, i když se v tom vůbec nevyznáte. No, taky přístup... :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.3.2019 05:52 Reaguje na Ladislav Metelka
Vzhledem k tomu, že jsme jako lidstvo zažili takových teplých výkyvů (a v řadě případů ještě teplejších) docela dost a nikdy nesouvisely s lidskou činností, tak pro ten současný (navíc různými triky v měření ze strany klimaalarmistů silně nadhodnocený) lidské aktivity jako příčina také nejsou zapotřebí. Mohly ho nanejvýš nevýznamně ovlivnit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.3.2019 05:51 Reaguje na Jen B.
Já mám na účtence za elektřinu položku na výkrm solárních baronů a dalších zrůdných parazitů s OZE. Tyhle peníze jsou pro amorální gaunery postačující motivací k páchání podvodů a placení podvodných "vědců".
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

5.3.2019 13:27 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane Šimůnku, to, že nechápete, jak funguje skleníkový efekt, ještě neznamená, že to neexistuje nebo že to klima neovlivňuje.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.3.2019 05:48 Reaguje na Ladislav Metelka
Jistěže skleníkový efekt chápu, ale na rozdíl od vás si jsem vědom toho, že působí uvnitř velice složitého systému s mnoha typy vazeb, takže jeho promítnutí do klimatu či počasí je velmi nejisté.
Ještě jednou opakuji, zemská atmosféra není izolovaná směs plynů, zavřená ve skleněné kyvetě, ale velmi složitý systém, interagující s oceánem, pevninami i biosférou. Snažit se na něj klást stejná kritéria jako na tu skleněnou kyvetu je principiální nesmysl.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

6.3.2019 07:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Nikdo netvrdí, že klimatický systém je nějaký jednoduchý. Asi jste nikdy neviděl, jak vypadá fyzikální popis klimatického systému. Ta energie, která v atmosféře přibývá díky skleníkovému efektu, se asi projeví jak?
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.3.2019 18:32 Reaguje na Ladislav Metelka
Různě. Rozhodně to nemusí být vždy teplo.
Odpovědět
na

3.3.2019 08:26
Studenty chápu, že se snaží využít jakoukoliv příležitost k ulejvání se ze školy.Taky na konec jeden z nich stále jsem. Horší je, že jim to někdo v takovéto míře toleruje, či je snad dokonce podporuje. Tu 15ti letou postiženou holku měl dávno někdo zlískat a byl by od tohoto nesmyslu pokoj. Ale to bychom museli žít v normální společnosti.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

4.3.2019 06:36 Reaguje na
Tak tak, zmlátíme holku a bude po oteplování!
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

4.3.2019 10:52 Reaguje na Petr Dvořák
A pro jistotu ještě zmlátíme ostatní lidi s jiným názorem. Klimatology a absolventy přírodovědných a humanitních oborů (samozřejmě s kádrovými výjimkami) pošleme do vězení nebo na Sibiř. A budeme nerušeně směřovat až...k zářným zítřkům. Historie se opakuje těm, kdo se z ní nepoučili.
Odpovědět
mr

4.3.2019 14:13 Reaguje na Daniel Vondrouš
Zatím nám ale vládnou ti vaši výše vzpomenutí, a proto je tu takový bo...l, kde se podívá.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.3.2019 18:47 Reaguje na Daniel Vondrouš
Ano. Vy jste se poučil velmi dobře. Štvavou kampaň ve stylu komunismo-fašismu opravdu zvládáte dobře! Jako Rusáci! 70 let všechny nepřátele nazývají fašisty. Přitom to byli oni, kdo tvrdil že Hitlerovské Německo je jediný přítel a spojenec v nepřátelské Evropě. Ale to jsem odbočil. Štvavá kampaň vám jde. Klobouk dolů. Ale že bych našel nějakou rozumnou myšlenku u vás, to ne. A to jste na rozdíl ode mně profesionál!
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.3.2019 05:53 Reaguje na Daniel Vondrouš
Oni většinou absolventi biomedicínských a technických oborů patří mezi klimaskeptiky. Klimaalarmisté (nepočítám-li lidi ekonomicky na alarmismu zainteresované buď provozováním OZE nebo granty na "výzkum" oteplování) se hlavně verbují z lidí, co nedokážou ani spočítat trojčlenku, tedy z toho, co produkují humanitní studia. A bez těch by se ekonomika státu docela dobře obešla, možná lépe než s nimi.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

6.3.2019 07:53 Reaguje na Jan Šimůnek
Předpokládám, že Vy máte za sebou roky studia fyziky atmosféry, že?
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.3.2019 18:33 Reaguje na Ladislav Metelka
Mám za sebou léta práce v exaktních oborech, což se o většině členů panelu IPC říci nedá.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

6.3.2019 08:04 Reaguje na Jan Šimůnek
A pak je tu ještě početná skupina "klimaalarmistů", kteří mají technické, resp. přírodovědné vzdělání, například v oboru fyziky atmosférických procesů aj., kteří umějí spočítat nejen trojčlenku. Kteří nejsou zas takoví idioti, aby přehlédli, že klimatický systém je složitý a plný zpětných vazeb, a kteří se přesto docela dobře shodnou na již dobře známém závěru.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.3.2019 05:57 Reaguje na Petr Dvořák
Nicméně většina z nich patří spíš mezi umírněné alarmisty a s některými lze i diskutovat. Což neplatí pro teatrology, sociální antropology či absolventy "multicultural studies". Ti jsou přitom hlavním "kanonenfutterem" radikálů tvrdících, že pokud okamžitě nedostanou všechny prachy co máme a pravomoci diktátora, tak přijde za 12 let apokalypsa.
Odpovědět
PM

Petra Můjnázor

5.3.2019 09:51 Reaguje na
Tak tohle bude názor opravdového génia...už jen vaše vyjadřování o dívce jako "postižené" bude hodně svědčit o vaší inteligenci.
S takovými (a vámi podobnými) názory nás čeká opravdu krásná budoucnost.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.3.2019 09:49 Reaguje na Petra Můjnázor
To, že je dotyčná slečna duševně nemocná, je fakt. A je faktem rovněž i to, že podobní lidé bývají tradičně zneužíváni různými totalitami, náboženskými i sekulárními. V diskusi pod jiným článkem z této skupiny jsem zmínil, že lidé s její diagnózou mohli být dobře zne/vy/užitelní např. jako dozorci od plynových komor, protože duševně normální člověk by se při takové "práci" zbláznil.

MMCH, tahle slečna má mnoho společných rysů i s hrdinou známé knihy a filmu "Spalovač mrtvol".
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

5.3.2019 13:30
Ono je vůbec odvážné říkat tomu stávka. Pokud se to děje za tolerance nebo dokonce podpory učitelského sboru. To pak není žádná stávka, ale obyčejná demonstrace. A ještě jedna věc: mělo by to takovou podporu studentů, kdyby se to konalo v době jejich osobního volna? Třeba v sobotu? Nebo se za klima bojuje jen v době školního vyučování?
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.3.2019 05:54 Reaguje na Ladislav Metelka
Já jsem toho názoru, že takto alespoň ten klimaalarmismus lépe zdiskreditují.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.3.2019 18:33
Kdo není ve 20ti levičák, nemá srdce. Kdo je ve 30ti levičák nemá rozum. Já to chápu, ale bohužel je to důsledek našeho výchovného selhání. Jak doma, tak ve škole. Děti hýčkáme, chráníme a děláme vše pro to, aby se měli lépe než my. S " nepříjemnými " věcmi je nezatěžujeme. Takže to nakonec končí tak, že až na "nepříjemné" věci narazí, dávají nám je za vinu. Ekologistické Německo má krásnou uhlíkovou stopu. Švédsko po odstavení jaderných reaktorů bude muset buď dovážet elektriku, nebo zvednout produkci skleníkových plynů. To je ekologismus v praxi.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.3.2019 06:00 Reaguje na Michal Ukropec
Ne, to je, bohužel, aplikovaná ekologie v praxi. Obávám se, že pokud budeme někdy v budoucnu chtít opravdu vědecky studovat životní prostředí, tak se budeme muset od současné ekologie zcela odříznout až do názvu, institucí a časopisů.
Odpovědět
PS

Petr Skála

16.3.2019 09:38
Boj proti klimatu je něco co nikoho neohrožuje a naopak nabádá k dalším investicím - dražším a ziskovějším. Zato kdyby se mládež soustředila na bezuzdnou komerci, dravost kapitálu a kolonializmu ve všech podobách včetně vlastních nároků, to by stálo za to. Jako dítě jsem nic z dnešních "vymožeností" neměl a byl jsem štastný. Vždyt oni /část hlavně městských/ se už bojí chodit do přírody, bojí se jíst vše co není v plastu, nemají vztah k práci, neumí se bavit jinak než virtuálně. Mnohé mladé rodiny dnes vypadají tak, že rodiče v křesle vyklikávají mobil a dítě dřepí před obrazovkou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist