Greta Thunbergová si servítky nebere. Seznamte se s nejznámější klimatickou aktivistkou Video
„Když mi bylo 11, onemocněla jsem. Upadla jsem do deprese, přestala jsem mluvit a jíst. Za dva měsíce jsem zhubla asi o 10 kg. Později mi byl diagnostikován Aspergerův syndrom, OCD a selektivní němota. To v podstatě znamená, že mluvím jen tehdy, když je to nezbytné. A to je právě teď,“ řekla švédská školačka Greta Thunbergová na vystoupení TEDx Stockholm v listopadu 2018.
S myšlenkou, že nemá smysl se ve škole připravovat na budoucnost, která možná nepřijde, přestala 20. srpna 2018 chodit do školy. Zahájila první školní stávku pro klima. „Jaký má smysl učit se ve škole fakta, když ani ty nejlepší vědecké poznatky neznamenají vůbec nic pro naše politiky a pro společnost?“ ptala se, zatímco ve Švédsku doznívaly ničivé lesní požáry.
Namísto školní docházky se stockholmská rodačka postavila před budovu švédského parlamentu se sloganem „Školní stávka pro klima“. Takto trávila školní hodiny až do švédských všeobecných voleb 9. září 2018. Nyní stávkuje každý pátek a hodlá pokračovat až do doby, dokud Švédsko nezačne snižovat emise skleníkových plynů o 15 % ročně.
Jejím klíčovým postojem je, že politici dělají pro ochranu klimatu příliš málo. Zástupci veřejnost a veřejnost sama – my všichni, fungujeme nezodpovědně, zejména vůči mladým lidem, když ignorujeme naléhavost poznatků o probíhající změně klimatu a jejích důsledcích. Síla, která spočívá v jejím poselství, je především v tom, že zastupuje právě tu generaci, o jejíž budoucnosti dnes rozhodujeme. Greta Thunbergová nechce slyšet o naději a inovativních řešeních. Chce, aby politici uznali, že nastává krize, že nám hoří dům. Podle toho je potřeba jednat. A chce, aby politici cítili paniku.
Greta Thunbergová dnes patří k nejvýraznějším aktivistům pro ochranu klimatu. A k jedněm z mála, komu se dostává pozornosti médií, veřejnosti a politické reprezentace. Zajímavostí je to, že mezi její předky patří nositel Nobelovy ceny za chemii Svante Arrhenius, který byl v roce 1896 prvním člověkem, který vypočítal skleníkový efekt oxidu uhličitého.
V prosinci 2018 vystoupila na plenárním zasedání světové konference o klimatu COP24 v Katovicích. Následující měsíc, 23. ledna 2019, dorazila na Světové ekonomické fórum do Davosu. Na rozdíl od většiny delegátů, kteří přicestovali letadlem, přijela ze Stockholmu vlakem. Cesta jí trvala 32 hodin. Jejímu příjezdu do Davosu věnovala světová média větší pozornost než většině politiků.
Následující den pronesla k bankéřům, investorům, politikům a dalším delegátům mimo jiné tato slova: „Někteří lidé říkají, že klimatická krize je něco, co jsme způsobili všichni. To ale není pravda. Pokud jsme totiž vinni všichni, tak nemůže vinit nikoho. Ale někdo za to zodpovědný je. Někteří lidé, některé společnosti, a zejména někteří politici věděli přesně, jaké hodnoty obětovávají, když nadále vydělávají obrovská množství peněz. A já si myslím, že mnoho z vás, kdo tu dnes sedíte, patříte do té skupiny lidí.“ Ohromené ticho přerušil podle CNN až potlesk, který začala rocková hvězda Bono Vox ze skupiny U2.
Stávka, kterou Greta Thunbergová zahájila, získala celosvětovou pozornost a rozšířila se postupně do dalších zemí, například do Austrálie, Belgie, Dánska, Finska, Kanady, Německa, Nizozemska, Rakouska, Spojených států či Švýcarska. V prosinci 2018 se stávky účastnilo cca 20 000 studentů ve více než 270 městech na světě.
V České republice navázal na školní stávku pro klima projekt ProPlanetu.cz, který uspořádal první happening pro klima 11. ledna 2019, a to v Praze, Brně, Liberci a Českých Budějovicích. U nás ale iniciativa nevychází od školáků, a není spojená se školní stávkou. Hnutí pod heslem #AkceProKlima spíše snaží školáky a studenty k akci burcovat.
Debata ke studentským klimatickým stávkám
Do začátku je dobré vědět, kdo je Greta Thunbergová a proč přestala chodit v pátek do školy. A že se z toho stala masová záležitost, která se týká i Česka.
Kriticky se na studentské stávky dívá Vladimír Wagner, viz K čemu povede hnutí studentů iniciované Gretou Thunbergovou? a Povede studentská stávka za klima k lepší znalosti dané problematiky? Ke studentské stávce se kriticky vyjádřil i klimatolog Ladislav Metelka textem Nepravdivé zdůvodnění studentské stávky za klima.
Kladně ji vnímá například ekopedagog Martin Kříž, viz jeho komentář Protesty žáků středních škol pohledem ekopedagoga, pedagožka Kristýna Hrubanová, viz její komentář Studenti plánují stávky za klima. Měli bychom se radovat, nebo Yvonna Gaillyová, viz její text Bouře našich vnuků aneb Studenti mohou dokázat to, co se nejlepším vědcům k jejich velké lítosti nepodařilo, ale i sto českých vědců.
Do širšího kontextu pak stávky zasazuje Jiří Dlouhý v textu Studentské stávky za klima aneb Něco se mění i ve společenském klimatu. Ekopedagog Jan Činčera pak odpovídá na otázku, zda máme děti vychovávat k tomu, aby stávkovaly.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Jan Šimůnek
30.1.2019 09:38Druhá věc je, že asi pouze mentálně nestandardní jedinec něčemu takovému bude věřit.
Martin Jasan
30.1.2019 09:57 Reaguje na Jan ŠimůnekA vy osobně byste v tom mohl hodně udělat. Dobrovolně se vrátit do léčení a přestat, přestat používat internet k vašim "mentálně nestandardním" blábolům.
Stanislav Hrouzek
2.3.2019 13:23 Reaguje na Jan ŠimůnekVýkřikům duševně nemocných lidí věří tupý dav daleko více než by měl. Speciálně v kritických situacích mají lidé tendenci se k takovým názorům přimykat. Stačí, když dotyčný řve nejhlasitěji...
Jan Šimůnek
30.1.2019 13:00Zbynek Ulcak
31.1.2019 21:20 Reaguje na Jan ŠimůnekAle znova - je eticke, kdyz se lekar (i kdyz s habilitaci z vojenske fakulty z Vyskova) takto vyjadruje?
Jan Šimůnek
1.2.2019 05:49 Reaguje na Zbynek UlcakDruhá věc je, že ani diagnostikovaná duševní choroba není důvodem, aby názory takto postiženého byly přijímány bez možnosti kritiky (čímž jsme obloukem zpět u toho zneužití této dívenky coby nástroje gaunerů v zákulisí).
Milan Fujda
1.2.2019 15:27 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.2.2019 16:33 Reaguje na Milan FujdaNa vás je vidět, že tyhle věci nedokážete odlišit a tímto propagandistickým trikem (či spíš faulem) se necháte ošidit.
Já ještě pamatuji ze školních let adorování Pavlíka Morozova, které fungovalo na naprosto stejném principu, akorát ho měli bolševici pozichrovanějšího tím, že už byl po smrti, takže riziko, že třeba dodatečně prozře a přidá se k antibolševickému odboji jako jeho rodiče, bylo nulové.
Jestliže má někdo "papíry na hlavu", tak prostě k jeho argumentaci a postojům musíme přistupovat výrazně jinak, než když je nemá, a tudíž je jeho diagnóza důležitou součástí informace o tom, co hlásá.
Milan Fujda
1.2.2019 18:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
2.2.2019 13:22 Reaguje na Milan FujdaHolka má "papíry na hlavu", což bylo oficiálně přiznáno. Byla propagandisticky zneužita takovým způsobem, že by to pravděpodobně u duševně zdravého člověka neprošlo - to je, pochopitelně, můj odhad, ale s jeho dokazováním se zatěžovat nehodlám, protože důkaz (nebo alespoň argumentační podpora) se dá najít už v učebnicích psychiatrie pro pregraduál.
To, že je celé "lidmi způsobené globální oteplování" podvod, bylo dokázáno opakovaně a různými způsoby.
Je fakt, že se zločinci, kteří z tohoto podvodu žijí, vědecká diskuse není možná (jako nebyla možná vědecká diskuse např. s Lysenkisty). Tito zločinci budou muset být zastaveni politickými prostředky, jak to dělá třeba D. Trump. Tj. rozbít politické struktury, o které se opírají, ignorovat smlouvy, které prosadili, atd.
Jiří Svoboda
6.2.2019 17:59 Reaguje na Jan ŠimůnekJinak jsem si početl vašeho guru Kremlíka. Opora o fyziku žádná a jediné argumenty založené na poměrně nevýrazných korelacích veličin. Zkuste se také trochu zasmát při čtení Kremlíka.
Jen, prosím, nezačněte znovu argumentovat, že nějaký podvod či zneužití je důkazem pro neexistenci lidmi způsobeného globálního oteplování.