https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-patek-pripravili-studenti-velkou-klimatickou-stavku-maji-podporu-stovky-ceskych-vedcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pátek 15. března připravili studenti velkou klimatickou stávku, mají podporu stovky českých vědců

11.3.2019 10:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
V pátek proběhne protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu.
V pátek proběhne protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu.
Více než sto akademiček a akademiků dnes vydalo prohlášení na podporu stávky studentů pořádané v pátek 15. března jako protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu. Celosvětové výzvy k plnění závazků Pařížské klimatické dohody po vzoru švédské studentky Grety Thunbergové se zúčastní středoškoláci ve městech po celé České republice. Informují o tom zástupci české větve iniciativy FridaysForFuture.
 

„V situaci, kdy v produkci oxidu uhličitého na obyvatele stále patříme mezi největší světové znečišťovatele, se nemůžeme tvářit, že se nás problém změny klimatu netýká,” stojí v prohlášení iniciovaném profesorem Pavlem Jungwirthem. „Jen rychlým naplňováním konkrétních kroků, týkajících se například útlumu těžby a spalování uhlí, jakož i péče o zemědělskou půdu, lesy, vodu v krajině a dalších aspektů klimatické adaptace, se nám může podařit předat zemi dalším generacím tak, abychom stávkujícím středoškolákům a jejich vrstevníkům zcela nezkazili budoucnost.”

Klimatolog Alexander Ač shrnul rozměr výzvy, před kterou lidstvo stojí. „V průběhu 12 let je potřeba snížit celosvětové emise CO2 o téměř 60 %, jinak oteplení překročí hranici 1,5 °C a riziko rozsáhlých nevratných změn se výrazně zvýší," říká Alexander Ač. "Svět dnes není na cestě k naplnění závazků z Paříže, které by znamenaly oteplení o víc jak 2,5 °C do konce století. Krizi změny klimatu nepřikládáme náležitý význam a dosavadní snahy o řešení jsou nedostatečné. Proto považuji aktivní přístup mladých lidí za zcela legitimní.“

Jedna ze signatářek, profesorka Vladimíra Dvořáková, ke studentské klimatické stávce dodala, že vychováváme studenty k většímu sebevědomí, posilujeme jejich schopnost prosadit se. "Neučíme je ale odpovědnosti či spoluodpovědnosti, kterou nutně nesou i ti, co mlčí a nedělají nic. Navíc, tito dnešní středoškoláci budou svědky dopadů změny klimatu nejen na ně, ale i na celý svět. Oni budou čelit všem hrozbám a světovým konfliktům, které vyplynou z důsledků klimatické změny," říká Dvořáková. Podle ní je dobrým signálem pro budoucnost, že se tato mladá generace začíná o problémy zajímat, je dobrým signálem, že se tato akce u nás koná a zároveň přesahuje rozměr České republiky.“

Debata ke studentským klimatickým stávkám

Do začátku je dobré vědět, kdo je Greta Thunbergová a proč přestala chodit v pátek do školy. A že se z toho stala masová záležitost, která se týká i Česka.

Kriticky se na studentské stávky dívá Vladimír Wagner, viz K čemu povede hnutí studentů iniciované Gretou Thunbergovou? a Povede studentská stávka za klima k lepší znalosti dané problematiky? Ke studentské stávce se kriticky vyjádřil i klimatolog Ladislav Metelka textem Nepravdivé zdůvodnění studentské stávky za klima.

Kladně ji vnímá například ekopedagog Martin Kříž, viz jeho komentář Protesty žáků středních škol pohledem ekopedagoga, pedagožka Kristýna Hrubanová, viz její komentář Studenti plánují stávky za klima. Měli bychom se radovat, nebo Yvonna Gaillyová, viz její text Bouře našich vnuků aneb Studenti mohou dokázat to, co se nejlepším vědcům k jejich velké lítosti nepodařilo, ale i sto českých vědců.

Do širšího kontextu pak stávky zasazuje Jiří Dlouhý v textu Studentské stávky za klima aneb Něco se mění i ve společenském klimatu. Ekopedagog Jan Činčera pak odpovídá na otázku, zda máme děti vychovávat k tomu, aby stávkovaly.

Studentské prohlášení z 15. 3. 2019 Dáváme vám dva týdny!


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

12.3.2019 07:07
Už jsem zachytil názor, že je to na objednávku Němců, kteří chtějí překrýt skutečnost, že sem 15. 3. 1939 tento národ zločinců vtrhl a během následné okupace tu povraždil víc než třetinu milionu našich občanů.
Odpovědět
mr

12.3.2019 10:41 Reaguje na Jan Šimůnek
Nevím, nevím. Nyní jsem se díval na wiki a tam prý badatelé ve Vojenském ústředním archivu udávají zhruba 343 000 osob. Velmi dobře si ale pamatuji, že na ZDŠ, na gymplu i na VŠ to bylo stále stejné číslo = 367 000 obětí z řad čs. občanů za 2. sv. války. A jelikož to byl údaj stále stejný a připomínaný tolik let různými učiteli, pamatuji si to dodnes. I to datum může být symbolické - obávají se o svou budoucnost - někdy tehdy totiž začali ničit Němci budoucnost mnoha milionům lidí a to díky neschopným politickým tajtrlíkům té doby ...
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

12.3.2019 08:34
Vážená paní Dvořáková, pane Ači, Jungwirte a studenti a studentky chybí Vám konkretizování výzvy aplikované na Českou republiku. Za co konkrétně stávkujete to jste nám sdělili (naplňování Pařížské klimatické dohody), ale jakou změnu si přejete v České republice nám tajíte. Tak se ptám: chcete kopírovat např. Německo v energetické politice nebo odsuzujete jejich energetickou politiku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist