Na pátek 15. března připravili studenti velkou klimatickou stávku, mají podporu stovky českých vědců
„V situaci, kdy v produkci oxidu uhličitého na obyvatele stále patříme mezi největší světové znečišťovatele, se nemůžeme tvářit, že se nás problém změny klimatu netýká,” stojí v prohlášení iniciovaném profesorem Pavlem Jungwirthem. „Jen rychlým naplňováním konkrétních kroků, týkajících se například útlumu těžby a spalování uhlí, jakož i péče o zemědělskou půdu, lesy, vodu v krajině a dalších aspektů klimatické adaptace, se nám může podařit předat zemi dalším generacím tak, abychom stávkujícím středoškolákům a jejich vrstevníkům zcela nezkazili budoucnost.”
Klimatolog Alexander Ač shrnul rozměr výzvy, před kterou lidstvo stojí. „V průběhu 12 let je potřeba snížit celosvětové emise CO2 o téměř 60 %, jinak oteplení překročí hranici 1,5 °C a riziko rozsáhlých nevratných změn se výrazně zvýší," říká Alexander Ač. "Svět dnes není na cestě k naplnění závazků z Paříže, které by znamenaly oteplení o víc jak 2,5 °C do konce století. Krizi změny klimatu nepřikládáme náležitý význam a dosavadní snahy o řešení jsou nedostatečné. Proto považuji aktivní přístup mladých lidí za zcela legitimní.“
Přečtěte si také |
Greta Thunbergová si servítky nebere. Seznamte se s nejznámější klimatickou aktivistkouJedna ze signatářek, profesorka Vladimíra Dvořáková, ke studentské klimatické stávce dodala, že vychováváme studenty k většímu sebevědomí, posilujeme jejich schopnost prosadit se. "Neučíme je ale odpovědnosti či spoluodpovědnosti, kterou nutně nesou i ti, co mlčí a nedělají nic. Navíc, tito dnešní středoškoláci budou svědky dopadů změny klimatu nejen na ně, ale i na celý svět. Oni budou čelit všem hrozbám a světovým konfliktům, které vyplynou z důsledků klimatické změny," říká Dvořáková. Podle ní je dobrým signálem pro budoucnost, že se tato mladá generace začíná o problémy zajímat, je dobrým signálem, že se tato akce u nás koná a zároveň přesahuje rozměr České republiky.“
Debata ke studentským klimatickým stávkám
Do začátku je dobré vědět, kdo je Greta Thunbergová a proč přestala chodit v pátek do školy. A že se z toho stala masová záležitost, která se týká i Česka.
Kriticky se na studentské stávky dívá Vladimír Wagner, viz K čemu povede hnutí studentů iniciované Gretou Thunbergovou? a Povede studentská stávka za klima k lepší znalosti dané problematiky? Ke studentské stávce se kriticky vyjádřil i klimatolog Ladislav Metelka textem Nepravdivé zdůvodnění studentské stávky za klima.
Kladně ji vnímá například ekopedagog Martin Kříž, viz jeho komentář Protesty žáků středních škol pohledem ekopedagoga, pedagožka Kristýna Hrubanová, viz její komentář Studenti plánují stávky za klima. Měli bychom se radovat, nebo Yvonna Gaillyová, viz její text Bouře našich vnuků aneb Studenti mohou dokázat to, co se nejlepším vědcům k jejich velké lítosti nepodařilo, ale i sto českých vědců.
Do širšího kontextu pak stávky zasazuje Jiří Dlouhý v textu Studentské stávky za klima aneb Něco se mění i ve společenském klimatu. Ekopedagog Jan Činčera pak odpovídá na otázku, zda máme děti vychovávat k tomu, aby stávkovaly.
Studentské prohlášení z 15. 3. 2019 Dáváme vám dva týdny!
reklama