https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/extremni-pozary-drti-zapad-usa.k-jejich-nicivosti-prispela-klimaticka-krize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Extrémní požáry drtí západ USA. K jejich ničivosti přispěla klimatická krize

11.9.2020 13:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hustý dým z požárů zakryl v Oregonu nebe. Sluneční paprsky pronikající kouřem zahalily krajinu do oranžového filtru. Snímek je z 10. 9. 2020.
Hustý dým z požárů zakryl v Oregonu nebe. Sluneční paprsky pronikající kouřem zahalily krajinu do oranžového filtru. Snímek je z 10. 9. 2020.
Na západním pobřeží Spojených států se právě odehrávají jedny z nejničivějších požárů historie. Napříč americkým západním pobřežím hoří více než 85 rozsáhlých požárů a celá řada požárů menších. Zemřelo nejméně sedm lidí, tisíce domů shořelo. Desítky tisíc lidí musely opustit své domovy. Kvůli horkému a větrnému počasí se požáry rychle šíří.
 

„Slovo historický v Kalifornii používáme často, ale pro rozměry těchto požárů je to opravdu na místě,“ uvedl Gavin Newsom, guvernér státu Kalifornie.

Kalifornie se potýká s rozsáhlými požáry od poloviny srpna, kdy ji zasáhla vlna veder. Velkou část z nich způsobily blesky, které zapálily vysušenou krajinu. Vysoké teploty a silný vítr přispívají k šíření požárů, z nichž desítky dosáhly nekontrolovatelných rozměrů.

„Rozsah a intenzita toho, co se děje, jsou skutečně znepokojivé,“ komentoval situaci Daniel Swain, klimatolog z Kalifornské univerzity v Los Angeles.

Ve středu velkou částí státu Kalifornie zakryl obrovský oblak kouře. Slunečním paprskům se nepodařilo kouřem proniknout a na určitých místech vyvolaly jen oranžovou záři, která na obyvatele působila apokalyptickým dojmem.

Přestože ke kalifornské krajině požáry patří a je na ně adaptovaná i větší část západního pobřeží USA, klimatická krize a oteplení přispívá k tomu, že požáry jsou častější a extrémnější.

„Zažíváme, co jsme očekávali,“ vyjádřil se k požárům Chris Field, vedoucí Institutu pro životní prostředí Standford Woods na Standfordské univerzitě. Změna klimatu způsobila požáry, které se chovají odlišně, hoří intenzivněji a výbušněji a „hasiči s nimi obtížněji bojují“.

K velikosti požárů zřejmě přispělo i to, že americká vláda po desetiletí hasila požáry, které mohly být přínosem pro krajinu, uvádí deník The Guardian. Vláda také podle něj kriminalizovala domorodou praxi cíleného vypalování, které pomáhalo odstranit z krajiny suchou vegetaci a zabraňovalo tak ničivějším požárům.

Ničivost požárů je možná ještě větší ve státě Oregon, kde se již musely evakuovat tisíce lidí. Požár hnaný silným větrem se prohnal dvěma městy a zničil více než tisíce domovů a zanechal se sebou i mrtvé. Guvernérka státu Kate Brownová vyhlásila v některých oblastech nouzový stav. „Jedná se možná o největší ztrátu na lidských životech a majetku způsobenou požárem v historii státu,“ uvedla guvernérka a vyzvala obyvatele, aby byli připraveni k evakuaci.

Ve státu Washington za jeden den shořelo větší území, než obvykle shoří za rok. Zemědělské městečko Malden bylo zničeno, shořely v něm prakticky všechny domy a budovy města, včetně pošty a budovy hasičů.

Ve státech Colorado a Montana pomohl zpomalit požáry výrazný pokles teploty způsobený průnikem polárního vzduchu. Teplota v Denveru, hlavním městě Colorada, klesla ze sobotních 37 °C k nule v úterý 8. 9. 2020 a zároveň napadla tenká vrstva sněhu.

„Nemám žádnou trpělivost s popírači změny klimatu,“ uvedl guvernér Kalifornie Newsom. „Jejich pohled vůbec neodpovídá realitě, je zcela v rozporu s tím, co vidíme na místě a s fakty a naší zkušeností."


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

11.9.2020 09:19
„Nemám žádnou trpělivost s popírači změny klimatu,“ uvedl guvernér Kalifornie Newsom. „Jejich pohled vůbec neodpovídá realitě, je zcela v rozporu s tím, co vidíme na místě a s fakty a naší zkušeností."

To by měl napsat na Ekolist!!!!
To by mu pánové Vinkler, Kalenda a hlavně Šimůnek vysvětlili, že tomu nerozumí, je podplacen klimaalarmisty a oteplovací lobby a těmito názory podporuje ekology, kteří jsou ničiteli našeho životního prostředí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.9.2020 13:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Je potřeba dodat, že Kalifornie je i v rámci USA brána jako taková ... jiná:-).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.9.2020 10:05
Ale vždyť dříve, než tam začal krajinu regulovat člověk, tam hořelo podstatně více. Akorát že tehdy to byly menší ohně, zatímco dnes jsou tyto uhašeny a teprve když je tam dřeva a roští tolik, že už to uhasit nedovedeme, je z toho požár desetiletí. Tak jaké klima?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.9.2020 10:12
Pro pana Hanzla -Právě byl uveřejněn článek "Why Environmental Alarmism Makes Forest Fires Worse -Proč klimaalarmisté dělají lesní požáry horšími "

úryvek :
...zatímco 2 miliony akrů, které dosud v Kalifornii lehly popelem v roce 2020, jsou 10krát větší než v roce 2019, stále je to o 2 miliony akrů méně, než je nejnižší odhad akrů spálených v moderních státních hranicích ročně, než se Evropané usadili v Americe."

Mnoho reportérů poznamenává, že letos v Kalifornii shořelo větší území než kdykoli jindy v „moderním období“, ale toto období začalo v roce 1950. Za poslední polovinu 20. století činila roční plocha spálená v Kalifornii jen 250 000 akrů rok, zatímco nejlepší dostupné vědecké údaje prokazují, že v Kalifornii se před příchodem Evropanů ročně shořelo 4,4 a 12 milionů akrů lesů.

Skutečným problémem podle vědců je, že dnešní požáry horských lesů jsou žhavější a zabíjejí více stromů než mnoho lesních požárů zabitých v minulosti. Je to kvůli změně klimatu? Částečně říkají vědci.

„Klima vysušuje [dřevo] a prodlužuje období požárů ze 4–6 měsíců na téměř rok,“ vysvětluje dr. North, „ale to není příčinou intenzity požárů. Příčinou toho je přítomnost dřevěného odpadu,který se ponechává po těžbě lesů na místě."

Velké lesní požáry byly zaznamenány v Ca. již v letech 1889, 1919 a 1932 .
Zlomem byla snaha federální vlády bojovat s velkým požárem v roce 1910, jinak známým jako Big Burn. Za dva srpnové dny požáry spálily 3 miliony akrů v Idaho, Montaně, Washingtonu a Britské Kolumbii.

Jak vidíte pane Hanzle křečovitá snaha klimaalarmistů ovlivnit veřejnost pro strašení klimatickou změnou u lesních požárů je zcela nedůvěryhodná.

Osobně si přisadím: Kdyby v Kalifornii neblbli na kvadrát s OZE , a lépe se starali o krajinu, tyto problémy by byly výrazně menší.
Jde o očividnou a falešnou snahu odpoutat pozornost od blackoutů v dodávkách elektřiny / důsledek masívního nasazení OZE/ a podstrčit veřejnosti falešnou stopu. Což jak vidět zabírá i u vás.

celý článek zde:
https://www.forbes.com/sites/michaelshellenberger/2020/09/10/why-environmental-alarmism-makes-forest-fires-worse/?emci=cae554b3-8ef3-ea11-99c3-00155d039e74&emdi=06672679-90f3-ea11-99c3-00155d039e74&ceid=8314907#5cb76b623712
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.9.2020 10:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dalším problémem je likvidace menších požárů, které normálně v přírodě spálí mrtvé dřevo a jehličí, aniž by uškodily stromům. Logickým a neodvratným důsledkem takových aktivit je potom velký požár, převyšující technické možnosti hašení a likvidující i to, co malé požáry (na něž je příslušná ekologická nika stavěná) v pohodě přežije, i s nějakými benefity.

Blekotání o klimatické změně a "popíračích" je jen bezcenné žvástání politika, ekonomicky a politicky závislého na OZE.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.9.2020 10:27
Kalifornie je země zaslíbená, ale i intenzivně plundrována. Nadměrné čerpání spodních vod za celou dobu existence rozvinutého zemědělství, průmyslu a taky obyvatel přispělo ke značnému poklesu nasycenosti půdy vodou. Je to jedna z teorií přehřívání zemského povrchu, kdy se už nemá co odpařovat a chladit místní klima. Mění se tak skladba lesů a rostlinstva
ve prospěch těch suchomilných a jiné nakonec zcela usychají. Neumí pak
vzdorovat požárům, které jsou mnohé dílem člověka a ne pouze blesků.
I u nás se je třeba pozastavit nad nadměrným odčerpáváním vod například
v horách pro hotely, penziony a restaurace. Ona pak chybí studánkám
a pramenům potoků. I odtamtud směřuje na koncetrovaná místa jako ty
osídlené plochy a na uměle zasněžované sjezdovky. Místo rovnoměrného
rozptýlení v krajině je jí tak mnohde tolik, že nestačí ani zasakovat
a pouze při tání zbůhdarma rychle odteče. Ale to už není o Kalifornii,
ale o celém"vyspělém" světě, který si nakonec neumí poradit ani s těmi
požáry, ač by chtěl řídit celou zeměkouli.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.9.2020 11:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Přesně tak. A kdo má skutečný zájem seznámit se s příčinami kalifornských problémů ať si přečte :

https://www.sciencemag.org/news/2020/04/droughts-exposed-california-s-thirst-groundwater-now-state-hopes-refill-its-aquifers
Odpovědět
va

vaber

11.9.2020 14:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
zvláštní je, že problémy s požáry jsou téměř po celém světě ,ale jen v Kalifornii mají specifické příčiny, které jsou jen v Kalifornii a kdyby je tam neměli jsou bez požárů. Ano kdyby tam pršelo každý den jsou také bez požárů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.9.2020 08:17 Reaguje na vaber
Prostě pro řadu biotopů jsou požáry nezbytnou podmínkou jejich existence. Likvidují konkurenční druhy, které do nich nepatří, uvolňují některé anorganické látky do půdy a dokonce semena některých tamních rostlin musejí projít ohněm, aby vůbec vyklíčila. A některé druhy rostlin a hub dokonce výslovně vyžadují popel a uhlíky (v našich lesích takové najdete na starších ohništích) aby rostly.

Průšvih nastane v momentě, kdy se do toho začnou montovat ekologové, zavedou hašení požárů a protipožární prevenci. Výsledkem je nahromadění velkého množství hořlavého materiálu, jehož zapálení nakonec už ani moderní technika nezvládne, ale, což je horší, tak velký oheň neustojí některé druhy, normálně pro takový biotop charakteristické. Prostě: na co ekologové sáhnou, to podělají. Ale to je normální.
Odpovědět
MG

Milan G

11.9.2020 13:46
Svádět vlastní neschopnost na popírače klimatu je přesně ve stylu demokratů. Ještě ten osel zapomněl pokleknout když to říkal. Pak by to bylo dokonalé. Jak už tady někdo řekl, ta všechny tyhle problémy si může CA sama.
Odpovědět
va

vaber

11.9.2020 14:30
inteligentní příspěvky jako vždy na Ekolistu, ještě by se měl objevit názor ,že požáry jsou užitečné. Takovým bych doporučil ,aby si podpálili dům i se ženou a dětmi a udělali si nový život. Z hediska přírody je to stejně užitečné.
Odpovědět
MG

Milan G

11.9.2020 16:13 Reaguje na vaber
To nevíte? Pro obnovu jsou dokonce požáry zakládány. Ale pozor, reaguji na vaši první větu, nikoliv na to se děje v CA. A chtělo by to trochu klidu jinak vám praskne cévka.
Ostatně když to vše skončí, je následně prokázáno, že většinu těch požárů zavinil člověk ať už nezodpovědným chováním nebo schválně a blesky. A z těchto důvodů by hořely ty lesy stejně, bez ohledu na venkovní teplotu.
Odpovědět
va

vaber

11.9.2020 16:45 Reaguje na Milan G
děkuji za starost ,ale jsem v pohodě, kdo chce strkat před situací na planetě hlavu do písku a říkat, že všechno je dobré, klidně může ,
že jsou požáry zakládány i v dobré víře ,je jisté , člověk už na planetě udělal dost strašlivých věcí a obvykle mu nechyběla domýšlivost, že to dělá správně
bylo napsáno ,optimismus je opium lidstva ,ale přílišný optimismus se často přibližuje k blbosti
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.9.2020 14:18 Reaguje na vaber
A kdopak ty požáry zakládal, hasil a komentoval, když jste tady "vaber" ještě nebyl a nebyl tady ještě Homo sapiens sapiens, jako druh vůbec? To myslíte, že ty blesky lesy nezapalovaly? Nebo se snad, před údajně tragickou současnou změnou klimatu, ani neblýskalo? Vy si doopravdy myslíte, že evoluce člověka (ale i ostatních druhů živočichů), se koná jen proto, aby "dělal dost strašlivých věcí"?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.9.2020 18:05 Reaguje na vaber
Jste na Ekolistu, tak počítejte s tím, že děje se posuzují s ohledem na přírodu. A přínos spáleniště po pořádném požáru na druhovou pestrost je dobře znám.
https://en.wikipedia.org/wiki/Complex_early_seral_forest
Odpovědět
MG

Milan G

11.9.2020 19:59 Reaguje na Richard Vacek
Díky za návod, já myslel, že to vaber pochopí, nestalo se. Ale jak vidno vy jste s tím problém neměl. Ještě to rozvedu, nedávno tady na Ekolistu byl k tomuto tématu článek. Ne nadarmo se říká, že povstal z popela jako bájný Fénix.
Odpovědět
va

vaber

12.9.2020 08:30 Reaguje na Richard Vacek
jistě přínos spáleniště je znám ,v Brzílii i jinde to tak dělají ,jen efekt trvá dva roky a pak je konec efektu a po spáleništích zůstane jen podivná tráva a křoví a někdo může jásat že taková tráva tam předtím nebyla, ale prales se nikdy neobnoví ani jeho druhová rozmanitost,
na všem je možné nalézt pozitivní i negativní , jen je třeba zvážit co převažuje
třeba takové války mají hodně pozitivního, jen se o tom nemluví
myslíte si že jsou nutné?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.9.2020 14:25 Reaguje na vaber
U Vás "vaber", v myšlení, převažuje co? Ano bude stačit, když nebudete zbytečně létat k mořia jezdit do práce (nebo školy) MHD, či nejlépe chodit pěšky (já jsem ve Vašem věku chodil pěšky denně i hodiny) a udáte pro přírodu mnohem víc než těmi Vašimi názory ekofanatika.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.9.2020 14:26 Reaguje na vaber
U Vás "vaber", v myšlení, převažuje co? Ano bude stačit, když nebudete zbytečně létat k mořia jezdit do práce (nebo školy) MHD, či nejlépe chodit pěšky (já jsem ve Vašem věku chodil pěšky denně i hodiny) a uděláte pro přírodu mnohem víc než těmi Vašimi názory ekofanatika.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.9.2020 14:27 Reaguje na vaber
U Vás "vaber", v myšlení, převažuje co? Ano bude stačit, když nebudete zbytečně létat k moři a jezdit do práce (nebo školy) budete MHD, či nejlépe chodit pěšky (já jsem ve Vašem věku chodil pěšky denně i hodiny) a udáte pro přírodu mnohem víc než těmi Vašimi názory ekofanatika.
Odpovědět
va

vaber

13.9.2020 09:25 Reaguje na Jiří Daneš
pane Daneš ,psal jsem o konkrétní situaci ,kterou když hodnotíme ,je třeba vždy dát na jednu stranu plusy a na druhou mínusy a porovnat co převažuje , v tomto případě kdy mluvíme o požárech, mně vychází, že požáry jsou ničivé a ne užitečné, nevím jak je posuzujete vy , chápu že vy jste už starý, ale stáří není zásluha a staří lidé s postupem věku říkají stále více věcí mimo mísu ,příspěvky napovídají
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.9.2020 11:28 Reaguje na vaber
Váš jednostranný pohled, Vám neumožňuje nadhled a komplexní přístup k problematice.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.9.2020 11:48 Reaguje na vaber
Kousek výš jsem vám to vysvětlil.
Odpovědět

Jan Škrdla

12.9.2020 16:02
Trochu mě překvapuje, jak jsou někteří diskutující schopni na jedné straně vyzdvihovat význam požárů pro biodiverzitu, a na druhé psát o kůrovci jako o katastrofě, o povodních jako katastrofě, aj.
Jinak je docela možné, že v době kdy území dnešní Kalifornie obývalo pár desítek tisíc indiánu, hořelo stejně nebo i více než dnes. A docela věřím, že to nikomu nevadilo, a pokud ano, tak to stejně neřešil.
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

13.9.2020 14:15
Takže viníky už máme, jsou to "popírači". Ještě by to chtělo uzákonit trestný čin "popíračství" a bude vymalováno, nikdo nebude guvernéra kritizovat.
Odpovědět
Ji

Jiri

14.9.2020 09:36
https://www.propublica.org/article/they-know-how-to-prevent-megafires-why-wont-anybody-listen
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist