MŽP prošetří postup ČIŽP a úřadů při vyšetřování havárie na Bečvě
Ministerstvu tato pravomoc náleží jako vykonavateli vrchního státního dozoru v oblasti ochrany vod. Tento svůj záměr oznámilo MŽP před několika měsíci a včera potvrdilo na dotaz Ekolistu. Prošetřit by se měl i postup České inspekce životního prostředí.
Podle ministerstva ale žádné informace nenaznačují, že by úřady postupovaly špatně nebo nestandardně.
Podle vodního zákona je k řízení prací při zneškodňování havárie na vodách příslušný vodoprávní úřad, na jehož území k havárii došlo, nebo krajský úřad, pokud havárie přesahuje území jedné obce s rozšířenou působností nebo možnosti jejího obecního úřadu. „Byť se kraje do zmáhání havárie aktivněji nezapojily, tím, že zásah na místě řídil vodoprávní úřad Valašské Meziříčí, nedošlo podle MŽP k porušení zákona,“ uvádí MŽP na svém webu.
„Nutno zdůraznit, že všechny složky zmáhající havárii byly navzájem informovány a spolupracovaly, přesně podle znění zákona o vodách. Přesto se MŽP rozhodlo zpřesnit současnou legislativu, kde přesněji vymezí práva a povinnosti všech zasahujících složek a lépe ji prováže také se zákonem o integrovaném záchranném systému,“ doplňuje ministerstvo.
Přečtěte si také |
Velký rozhovor s ČIŽP o havárii na Bečvě, provozní události v Deze a vzorcích od rybářůreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Jan Knap
5.2.2021 16:23Pavel Hanzl
5.2.2021 16:40Zbyněk Šeděnka
5.2.2021 17:26Miroslav Vinkler
5.2.2021 18:41je v prokazatelném střetu zájmu a MŽP tak není nestranný správní orgán , což je absolutní podmínka každého správního procesu v právním státě.