https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navzdory-snaze-o-ochranu-prirody-se-jeji-stav-v-eu-nezlepsuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Navzdory snaze o ochranu přírody se její stav v EU nezlepšuje

2.11.2020 05:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mezi lety 2013 - 2018 jsme velký pokrok v ochraně přírody v EU neudělali.
Mezi lety 2013 - 2018 jsme velký pokrok v ochraně přírody v EU neudělali.
Zdroj | Jan Halady
Jednou za šest let si Evropská unie vyžádá od svých členských států zprávu o stavu a ochraně přírody na jejich území. Zajímá se o evropsky významnou přírodu – tedy druhy a stanoviště, která jsou vzácná a chráněná v evropském měřítku, které může být občas odlišného od toho národního. Ze zaslaných informací pak vytvoří souhrnnou zprávu o stavu přírody v EU. A nedávno uveřejněná zpráva za roky 2013–2018 nepřináší příznivé zprávy.
 

Pokud jste někdy procházeli kolem míst označených názvy NATURA 2000 nebo LIFE, narazili jste na kus přírody chráněné unijně. Zaměřuje se na druhy a stanoviště, které jsou vzácné v rámci celé Evropy. Zatímco u nás se může jednat o běžný druh, v rámci EU může teoreticky žít jen na našem území.

Celkové hodnocení zprávy je, že Evropská unie zatím nedokázala zastavit úbytek chráněných druhů a stanovišť. Navzdory opatřením členských států nedošlo ani ke zlepšení stavu, ani trendů. U řady druhů a typů stanovišť se dá podle zprávy mluvit naopak o dalším zhoršení.

„Je tudíž jasné (a potvrzené zprávami), že členské státy nepřijaly nezbytná ochranná opatření (alespoň v požadovaném rozsahu) a v některých případech je ani odpovídajícím způsobem neidentifikovaly,“ uvádí zpráva.

V nejhorším stavu v místní ochraně jsou pobřeží a moře. Ve špatném stavu jsou i duny, vrchoviště, rašeliniště a močály. Podobně jsou na tom travinné porosty, zvláště pokud vyžadují aktivní obhospodařování. Pokud se z pevniny vydáme na moře, zjistíme, že tam navíc nemáme dostatečné znalosti. Stav přibližně čtvrtiny mořských stanovišť v EU zůstává z hlediska ochrany nezjištěn. Pro srovnání, na pevnině je stav nezjištěn jen na 4 %.

V druhové ochraně zpráva uvádí 63 % druhů (mimo ptáky) nedostatečný nebo špatný stav, což je podobné jako v roce 2015, kdy to bylo 60 %. Stav většiny mořských druhů (59 %) je nezjištěný.

Ptáci mají svou vlastní kategorii ochrany i hodnocení. Z ní vyplývá, že 47 % všech druhů ptáků má dobrý stav populace, což je ale o 5 % méně než v roce 2015. Podíl druhů, u nichž je stav nedostatečný a špatný, vzrostl z 32 % na 39 %.

Co evropskou přírodu nejvíce ohrožuje, je zemědělství. Mezi nejčastější tlaky se počítá opouštění zemědělské půdy, intenzifikace zemědělství, znečištění a mizející meze a remízky. Další tlaky na druhy i jejich stanoviště přicházejí spolu s urbanizací – rozšiřováním měst a staveb, sportovními aktivitami a turismem. V lesích je problémem odstraňování mrtvého dřeva a starých stromů. Významná je i změna vodního režimu spojená s výstavbou přehrad, vyčerpáváním podzemní vody a vysoušení mokřadů.

Změna klimatu zatím nebyla vykazována jako zvlášť významný tlak, budoucí scénáře ale předpokládají, že bude mít na evropské rostliny a zvířata dramatický dopad.

Toto hodnocení stavu z hlediska ochrany představuje nejrozsáhlejší a nejúplnější kontrolou stavu přírody, která byla dosud v EU provedena. Další hodnocení je plánováno na rok 2026.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.11.2020 06:20
Protože ochrana přírody negeneruje finanční zisk , dostala se v EU na okraj politicko - úřednického zájmu. Nejde si na tom namastit kapsu na rozdíl od OZE , které naopak požívají nejvyšších výhod nebo rozsáhlé kšeftování s emisními povolenkami.

Tady máte pár líbivých hesel z portálu EU :

"Na cestě k ekologičtější a udržitelnější Evropě
Občany EU chrání jedny z nejpřísnějších environmentálních norem na světě.
Orgány EU a vlády stanovily jasné cíle:
- chránit, zachovávat a rozvíjet přírodní bohatství Unie
- chránit občany před environmentálními tlaky a riziky ovlivňujícími jejich zdraví a dobré životní podmínky.
- Unie rovněž hraje zásadní roli při prosazování udržitelného rozvoje na celosvětové úrovni."

Stejná hesla si pamatuji z dob komunistické totality, jen mluvily o světlých zítřcích ,vedoucí úloze KSČ a podpoře lidu vládnoucí třídě.

Každému, kdo nechrání přírodu jen hubou, ale stýká se s ní často od sázení stromů přes úklid odpadků z potoků nebo lesa po psaní stížností na porušení zákona muselo dojít za posledních patnáct let , že EU žalostně a chronicky selhává právě zde a skutečná ochrana životního prostředí je paralyzována.

Toho hbitě využívají různí šíbři a podvodníčci všeho druhu v národních státech a s tichou podporou orgánů veřejné moci si z poškozování životního prostředí udělali dojnou krávu.

Z prostředí ČR pár zářných příkladů:

Ústavní soud ČR ,zastoupený zpravodajem JUDR. Suchánkem ,plat 170 000 Kč/měsíc, suší téměř 4 roky stížnost senátorů na novelu stavebního zákona,kterou byly vyloučeny ekologické spolky ze správních řízení, které se zjevně dotýkají životního prostředí

Kyanidový skandál na Bečvě -- Policie ČR a ČIŽP hodna rolí Spejbla a Hurvínka

Společná česko-polská devastace okolí Králického Sněžníku veřejnou podporou developerských záměrů

Neustálé posouvání termínů pro ukončení skládkováni Poslaneckou sněmovnou

A stohy podobných excesů by se daly uvádět dál a dál.

Co je platno, že papírově a zdánlivě se ochraně životního prostředí dostává zastání ,když reálná ochrana ŽP v EU i ČR nefunguje, dělá se pokrytecky a právo ŽP se ohýbá ve prospěch soukromých zájmů. A podle toho taky výsledky vypadají.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.11.2020 06:59
Životního prostředí mají politici a poškozovatelé na ně napojení plnou hubu, ale v realitě pak mají peníze vždy přednost, před jeho ochranou. Tak je to prosté...
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.11.2020 07:18
Souhlas s panem Vinklerem. Navíc se prosazují s velkými náklady (nejen finančními, ale i politickými) naprosté nesmysly, pochopitelně na úkor potřebných věcí.

Ochrana přírody za komunistů zase nebyla tak katastrofální, vzhledem k tomu, že na našem území je víc NATUR než v Německu a v tom Německu je víc než polovina těchto území v bývalé NDR.
Druhou věcí ovšem je, že vyhlášení NATURY znamená ekonomickou destrukci rozsáhlého území. nejen na této ploše, ale i v širokém okolí, takže je otázka, zda tato území jsou skutečně tak jedinečná a důležitá z hlediska ochrany přírody, nebo zda se jedná o cílené ničení ekonomického a dalšího rozvoje států bývalého východního bloku.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.11.2020 14:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Spíše se jedná o to druhé -cílené ničení ...
Odpovědět
VK

V. Kolar

3.11.2020 13:39 Reaguje na Jan Šimůnek
jj můžou za to určitě Ilumináti, a Soros! Za komunistů bylo prostě nejlépe...
Odpovědět
VK

V. Kolar

3.11.2020 13:40 Reaguje na V. Kolar
sarkasmus...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist