Podle vědců možná vedlo vybití indiánů k malé době ledové
Předtím, než Kryštof Kolumbus podnikl v roce 1492 svou fenomenálně neúspěšnou cestu do Indie, žilo v obou amerických kontinentech přibližně 60,5 milionu lidí. Že při plavbě na západ, ve snaze nalézt náhradní cestu na dálný Východ, objevil Ameriku, se tak nějak ví. I to, že setkání s evropskou kulturou nedopadlo pro indiány dobře. V následujících desetiletích se totiž násilí, spalničky, neštovice a chřipka od částečně imunizovaných kolonizátorů Nového světa postarala o vyhubení 90 % populace obou kontinentů. Po sto letech od „objevení“ žilo v Severní a Jižní Americe jen něco kolem šesti milionů lidí. Tým Alexandera Kocha se nyní pokusil sestavit přesnější obraz důsledků této události. A dospěl k dosud netušeným závěrům. Například?
Velká genocida, malé ochlazení
„Lidé ovlivňovali planetární klima mnohem dříve předtím, než se začalo s průmyslovou revolucí nebo velkoobjemovým využíváním fosilních paliv,“ tvrdí ve studii, kterou nyní otiskl žurnál Quaternary Science Reviews. Přesněji, údobí velkého vymírání a vylidnění obou Amerik vedlo k plošnému ústupu zemědělství. Z obdělávaných polí se znovu staly lesy, které vázaly do své biomasy a půdy nápadně více oxidu uhličitého. Odstranění skleníkových plynů z atmosféry bylo tak výrazné, že došlo k ochlazení globálního klimatu. Zhruba o 0,15 °C. Nezdá se to být mnoho, ale stačilo to prý k vyvolání jevu ne nepodobného malé době ledové, jejíž existenci mezi 16. a 19. stoletím klimatologové už delší dobu potvrzují. Jen si nebyli jisti jejím spouštěcím mechanismem.
Jen vymření 90 % populace dvou kontinentů nestačilo
Celá teorie, že by za ochlazením mohla stát právě ničivá expanze Evropy do Amerik, zní svůdně. Jenže stojí na poněkud vratkých základech. Jistota nepanuje o počtu obyvatel Amerik před rokem 1492 (mimochodem, v Evropě tehdy žilo jen kolem 80 milionů lidí), ani o ploše, jakou vlastně indiáni zemědělsky obhospodařovali. Údajně se mělo jednat o 62 milionů hektarů. Že by vymizení zemědělství a hlavně samotných zemědělců mohlo mít až tak dalekosáhlé dopady na planetární atmosféru, je tak pořád trochu spekulací.Přečtěte si také |
Zemědělci nejčastěji pěstují jen čtyři druhy rostlin. Proč je geneticky nepestrá monokultura velké riziko?„Myslím, že Koch se svými kolegy trochu přecenili čísla,“ říká Joerg Schaefer, klimatolog z Columbia University, který se na londýnské studii nepodílel. „Existovaly tu i jiné výrazné faktory, vulkanické erupce a proměny solární aktivity, takže jen vymření indiánů určitě nevysvětlí celkovou změnu teploty.“ Sám ale připouští, že vymření amerických domorodců, tedy tehdejších 10 % obyvatel planety Země, mohlo nést až 50 % podíl na efektu ochlazení.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jan Šimůnek
13.2.2019 10:19Kolumbova plavba je umístěna v čase na konci výrazného ochlazení, které (mj.) u nás přispělo k rozpoutání husitských válek a jeho konec naopak přispěl i k politickému zklidnění situace.
Následujících sto let bylo více-méně teplých, a v této době v Mexiku a dalších oblastech Nového světa Španělé (a také Portugalci) zemědělství naopak rozšířili a zintenzívnili. V Evropě v té době probíhalo odlesňování (u nás bylo v té době prakticky celé území království a markrabství odlesněno a osídleno, zčásti populačními přebytky domácích obyvatel, zčásti kolonisty z Německa, a podobně tomu tak bylo v dalších zemích).
Jediné území, které se v té době výrazně zalesnilo (ale už někdy na začátku této teplé periody) byla Amazonie, jejíž obyvatelstvo bylo zdecimováno epidemií neštovic a tamní zemědělská civilizace se natolik zhroutila, že hledači Eldoráda zde už nacházeli jen "panenský" prales.
Dobytí Mexika Španěly navíc znamenalo docela zásadní zastavení demografického úbytku obyvatel, protože poražení Aztékové v podstatě provozovali systematický holokaust ostatních národů, který Španělé zarazili (a navíc posléze začali dovážet kolonisty ze Španělska). A podobně španělské dobytí říše Inků znamenalo pro jimi porobené indiánské národy spíš pozitivní jev, včetně populačního růstu.
Takže ochlazení na začátku 17. století rozhodně tyhle příčiny nemělo a těch uvažovaných 0,15 stupně se rozhodně na Klementinské teplotní řadě nijak neuplatňuje (byl tam v průběhu "malé doby ledové" pokles o několik stupňů, tedy cca 50 násobný).
Jaroslav Štemberk
13.2.2019 13:52 Reaguje na Jan ŠimůnekÚpadek Mayské civilizace v pralesní části Střední Ameriky přišel ještě před příchodem Evropanů.
Jiné části Ameriky ovšem nebyly zdaleka tak hustě osídleny, odhaduje se, že na celém území dnešních USA a Kanady nežilo před příchodem Evropanů víc než 2 mil. Indiánů.
Počet obyvatel Incké říše se odhaduje na 15 - 20 mil., zbytek Jižní Ameriky byl rovněž osídlen velmi řídce. Zemědělství v této říši stálo spíše na zavlažování původně suchých území a na ochraně nezalesněných svahů před erozí, než na odlesňování.
Civilizace v jižní části povodí Amazonky (s údajným Eldorádem), která zanikla dřív, než na toto území pronikli Evropané, zabírala území, které bylo oproti celkové ploše amazonských pralesů zcela bezvýznamné, proto těžko mohl její zánik přispět ke klimatické změně.
Z uvedených důvodů proto v článku uvedenou teorii nepovažuji za příliš pravděpodobnou.
Jan Šimůnek
14.2.2019 17:36 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkDruhá věc je, že jakmile tam přišli Španělé a začali se v Mexiku usazovat, tak tam zaváděli standardní evropské zemědělství s orbou a navozili tam i příslušná hospodářská zvířata. A po prvním šoku začala jít populace zase nahoru.
A jinak ještě perlička: Misionáři byli natolik tolerantní, že u Mayů převzali do křesťanské liturgie místní "pohanské" používání halucinogenních hub, které tam bylo v kostelích provozováno nejméně do 70. let minulého století, kdy o tom francouzští etnografové natočili film (který jsem viděl).
Jaroslav Štemberk
13.2.2019 19:04 Reaguje naJan Šimůnek
14.2.2019 17:28 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkJiří Svoboda
13.2.2019 15:05Johnny English
19.2.2019 19:51Španělé se nikdy nechovali jako kolonisté severoevropského původu, aby nějaké civilizace "vybíjeli" jak v titulku píšete, nebo pochybovali jestli se domorodci ještě dají považovat za lidi jako konkrétně například Britové v Africe. Dcery zeměvládců z latinské Ameriky se bez omezení vdávaly do Španělska, kde byly společensky přijaty podle původu. Bez studia prosím nepřejímejte ani základní fakta ze západoevropských, koloniálním sebemrskačstvím zamořených, univerzit. To na okraj.