Zákon o obnově přírody přežil klíčové hlasování ve výboru europarlamentu a je krok od schválení
Ještě včera ale nebylo zřejmé, zda zákon výborem projde, a to přesto, že byl oproti původnímu návrhu Evropské komise značně oslaben a doplněn o významné ústupky zejména směrem k zemědělským podnikatelům. Podle pravidel rozhodování v Evropské unii by europoslanci mohli zákonu už hlasováním ve výboru vystavit zákonu stopku. Nakonec však zákon výraznou většinou (53:28) prošel.
„Tato právní norma formou nařízení Evropského parlamentu a Rady povede k prvním krokům změněného přístupu k těžce zkoušené české krajině a nyní bude na celém plénu Evropského parlamentu, aby nařízení dalo zelenou,“ upozorňuje Pavel Šremer ze Společnosti pro trvale udržitelný život.
Přečtěte si také |
Potřebujeme akci a potřebujeme ji hned! V Praze se konala konference k návrhu nařízení o obnově přírody„Zdá se nyní pravděpodobné, že zákon přijme i plénum Evropského parlamentu. Doufáme, že naplnění tohoto zákona bude u nás probíhat transparentně a za účasti veřejnosti, jak ostatně zákon předpokládá. Nevládní organizace jsou připraveny se tohoto procesu zúčastnit a ze všech sil ho podpořit,“ komentuje Vlastimil Karlík z Arniky.
Přečtěte si také |
Jde to! Jak zemědělec ke kompostu přišel„Ve Výboru pro životní prostředí dnes převládla zodpovědnost s velkou převahou. Pokud bude podobně hlasovat i celý Evropský parlament, opravdu se dočkáme zdravější a odolnější Evropy. Prospěch z toho nakonec budeme mít všichni,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Miroslav Vinkler
29.11.2023 16:34Zbývá drobnost - nějak se nedodržují nebo obcházejí a stav přírody je alarmující , signifikantním projevem je strmý pád biodiverzity.
V Bruselu si mohou schválit co chtějí , praxe bývá podstatně odlišná.
Postačí vzpomenout na Lisabonskou strategii (nezaměňovat s Lisabonskou smlouvou) a podívat se , kde být měli a kde jsme nyní.
Slavomil Vinkler
29.11.2023 16:57 Reaguje na Miroslav VinklerTo mi připomíná heslo, že kapitalismus je třeba dohnat, ale ne předehnat, aby nebyla vidět holá p.
Jaroslav Řezáč
30.11.2023 07:56 Reaguje na Slavomil VinklerPavel Hanzl
30.11.2023 08:29 Reaguje na Miroslav VinklerJan Škrdla
30.11.2023 23:32 Reaguje na Miroslav VinklerMá jednu zásadní slabinu - většina pozemků, se nachází v soukromém vlastnictví. Pro vlastníka ve výhodnější půdu propachtovávat hospodařícímu zemědělci (pokud na ni sám nehospodaří), než na ni zakládat krajinné prvky. A stát nemá dostatek půdy, aby ji s vlastníky směnil, když se provádí pozemkové úpravy.
DAG
30.11.2023 08:25A dneska oslavuje.
Nicméně je dobře, že je schválen, ale jak píše pan Vinkler, neznamená to, že se něco změní.
Slavomil Vinkler
30.11.2023 14:03 Reaguje na DAGKrajina Evropy je produktem zasahování do vývoje přírody v minulosti lidmi. Současná devastace je součin bezzásahovosti, opuštění obdělávání málo efektivních ploch a vysoké intenzifikace ploch efektivnějších. Snaha jen zrušit efektivní/intenzivní zemědělství není vůbec žádné řešení.
DAG
30.11.2023 15:13 Reaguje na Slavomil VinklerJá doufám, ž se aspoň něco změní. Asi se nestane, že lidi pořídí kozy a budou je uvazovat na mezi nebo lidé nechají něco na přírodě, jako dřív bývaly močály, protože si s nimi lidé neuměli poradit.
Lepším směrem by to mohlo snad vést.
Obzvláště pod dozorem enviromentálních odborníků :))