Zprávy zelené domácnosti
1.3.2023 15:36 | PRAHA
( ČTK)
Pražané v loňském roce odevzdali do takzvaných re-use center nabízejících použité výrobky přes 3300 předmětů a většinu z nich si lidé rozebrali k novému využití. Nejčastěji se v centrech objevoval nábytek či vybavení do domácnosti, sdělil Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které místa provozují. Předloni skončilo v centrech, která vznikla s cílem předcházet vzniku odpadů, 3009 předmětů, tehdy ale fungovala jen dvě odběrná místa. V současné době jich je pět, první re-use point funguje od roku 2020.
26.2.2023 01:30 | PRAHA
( ČTK)
Vysloužilé mobilní telefony lidé v Česku nejčastěji nechávají doma a nepoužívají je, končí jich tak téměř polovina. Nepotřebné stolní počítače jdou hlavně na recyklaci, lidé jich k ekologické demontáži odevzdají asi čtyři z deseti. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únorovém vydání časopisu Statistika a my. Z vysloužilých notebooků a tabletů podle dat zůstává v domácnostech něco přes čtvrtinu, o trochu menší podíl jich lidé prodali nebo darovali. Zařízení vyhozených do směsného odpadu nebylo ani u jednoho typu víc než desetina. Data o používaní informačních technologií v domácnostech shromáždil ČSÚ loni.
19.2.2023 01:36 | PRAHA
( ČTK)
Češi rádi kupují chytré telefony, zároveň ale nerecyklují ty vysloužilé. Průměrně si lidé pořídí nový mobil jednou za tři až 3,5 roku. Ačkoli recyklace vysloužilého telefonu u prodejců elektroniky či operátorů šetří životní prostředí, Češi stará zařízení téměř nerecyklují, uvedl portál datové žurnalistky Evropa v datech. Právě mobily tak představují více než desetinu z 15,7 kilogramu elektronického odpadu, který každý Čech ročně vyprodukuje.
16.2.2023 01:36 | PARDUBICE
( ČTK)
Pardubice se zapojí do projektu zálohování PET lahví a plechovek. Patrně od léta bude ve dvou prodejnách společností Lidl a Kaufland. Radnice díky tomu získá vytříděný odpad, což jí ušetří peníze.
10.2.2023 01:20 | BRNO
( ČTK)
Rodina dvou dospělých se dvěma dětmi ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14.076 korun. Na základě dat, které získala Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) při výzkumu plýtvání potravinami v letech 2019 až 2022, to spočítali odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze ve spolupráci s Mendelovou univerzitou a spolkem Zachraň jídlo. Mendelova univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Společnost Elektrowin vybrala v loňském roce 54 850 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což bylo zatím nejvíc za její sedmnáctiletou existenci. Oproti roku 2021 byl objem vybraného elektroodpadu o tři procenta vyšší. Od svého vzniku Elektrowin shromáždil a předal k recyklaci celkem 571 000 tun starého elektra, což představuje zhruba 32 milionů kusů elektrozařízení. Váha vybraného elektra odpovídá hmotnosti 78 Eiffelových věží nebo 3263 Petřínských rozhleden či 1483 souprav pendolina.
Jarní akce Ukliďme svět, kterou každoročně pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP), letos začne 25. března. Tisíce dobrovolníků se pustí do úklidu přírody i ulic v Česku, každoročně uklidí tuny odpadu, sdělila koordinátorka akce Veronika Andrlová z ČSOP. S úklidem přírody a veřejných prostranství dobrovolníci mohou pomoct kdykoliv během roku.
28.1.2023 00:34 | PODĚBRADY
( ČTK)
V Poděbradech na Nymbursku dokončují stavbu takzvaného re-use centra v areálu technických služeb v Kozinově ulici. Lidé do něj budou moci odevzdat nebo si z něj odnést věci, které by jinak skončily v odpadu. Centrum by mělo lidem začít sloužit nejpozději v březnu nebo dubnu. Železobetonová hala, další práce a vybavení vyšly město zhruba na 6,6 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace, řekl ČTK místostarosta Miroslav Holas (Naše Poděbrady).
27.1.2023 00:58 | PRAHA
( ČTK)
Pražané v loňském roce vyhodili do černých kontejnerů na směsný odpad 256 010 tun odpadků, což je meziročně o 4500 tun méně. Důvodem je zřejmě loňské zavedení třídění a svozu bioodpadu zdarma. Meziročně naopak vzrostlo množství tříděného odpadu, sdělil mluvčí Pražských služeb (PSAS) Radim Mana. Společnost vlastní hlavní město, má na starost svoz odpadu a provozuje spalovnu v Malešicích.
Provozovatelé řetězců rychlého občerstvení se ve Francii budou muset obejít bez papírových boxů a tácků, krabic, sáčků, kelímků a plastových vidliček. Počínaje letošním 1. lednem tu začal platit zákaz používání jednorázového nádobí v zařízeních, kde se jídlo konzumuje na místě.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|