Zprávy zelené domácnosti
V blízké budoucnosti bude při nákupu nových spotřebičů, zejména elektroniky, hrát velkou roli ekologie. Podle studie sdružení Consumer Electronics Association (CEA) se zákazníci budou mnohem více zajímat o dopady výrobků na životní prostředí a také o to, jak byly vyrobeny, píše internetové zpravodajství BBC.
„Zajímalo by mne, zda-li jsou speciální normy na jakost biopotravin. Vím (i když nechápu), že biovýrobky nesmějí obsahovat GMO. Ale co se týká syntetických/přírodních pesticidů, mykotoxinů a dusičnanů, měl jsem za to, že pro biovýrobky platí stejné normy jako pro jiné potraviny. Jak je to doopravdy?“ napsal nám dotaz čtenář Tomáš Moravec. O odpověď jsme požádali Alexandru Kvasničkovou z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Z její odpovědi a doporučených odkazů jsme pak sestavili následující text.
Celý příběh dvou ministerstvem životního prostředí (MŽP) garantovaných ekoznaček Ekologicky šetrný výrobek (EŠV) a Ekologicky šetrná služba (EŠS) se točí v kruhu. Pořádná propagace ekoznaček se nikdy neuskutečnila, protože na ni nebyly peníze. Firmy nemají o ekoznačky zájem, protože spotřebitelé je nevyhledávají. Spotřebitelé ekoznačky nevyhledávají, protože o nich nevědí. Možná by pomohla reklama, ale na tu nejsou peníze.
Ekoznačka Ekologicky šetrná služba se právě stala součástí osmnácti členné rodiny certifikátů a značek, které sdružuje Program Česká kvalita. Přidala se tak ke svému staršímu sourozenci, Ekologicky šetrnému výrobku, který byl do programu přijat před šesti lety.
Na konferenci k Týdnu udržitelného rozvoje prezentoval Jaroslav Maroušek z obecně prospěšné společnosti SEVEn energetické scénáře. Podle jeho slov jsou největším zdrojem energie právě její úspory.
Ochránci zvířat považují klecové chovy za kruté vězení, v kterém nosnice zbytečně trpí. Zástupci drůbežářského průmyslu to popírají a argumentují i pragmatickou a ekonomickou stránkou věci. Od roku 2012 budou muset být klasické klece nahrazeny alespoň tzv. obohacenými. Průmysl chce prosadit odložení tohoto termínu, ochránci naopak doufají, že rok 2012 platí.
14.3.2008 16:00 | PRAHA
(EkoList)
Čeští zákazníci mohou stále častěji najít v regálech supermarketů vajíčka od nosnic, které svůj život nestrávily namačkány v klecích. V celé České republice nabízí na trh vajíčka v bio kvalitě pouze dvě společnosti - farma Abatis, sídlící v obci Zvole u Prahy, a farma Pavla Kýra z Heroltic.
Evropskou unií podpořený výzkum rozdílů mezi konvenčními potravinami a biopotravinami ukázal, že ty s předponou bio mají mnohem vyšší nutriční hodnotu, napsal britský deník Independent.
29.6.2007 18:00 | PRAHA
(EkoList)
Síť ekologických poraden (STEP) připravila pro české úřady a jiné veřejné instituce příručku, pomocí které lze zavést tzv. zelené úřadování. „Ekologicky šetrně si může chovat i soukromá společnost, my jsme se ale programově zaměřili na veřejnou správu, protože ta nakládá s veřejnými prostředky. Objem její spotřeby je zároveň natolik veliký, že její poptávka po ekologicky šetrném zboží může ovlivnit nabídku trhu a tím i pro ostatní zpřístupnit ekologické zboží,“ říká Kamila Kanichová, výkonná ředitelka STEP.
27.6.2007 18:10 | PRAHA
(EkoList)
Devadesát dva procent lidí je pro omezení provozu kamionů o víkendech. Na druhou stranu však jen 15 % lidí omezuje své vlastní jízdy autem kvůli ohledu na životní prostředí, 29 % tak činí výjimečně a 28 % je neomezuje nikdy. Vyplývá to z květnového dotazníkového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Osloveno bylo 1132 lidí starších 15 let.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|