Zprávy zelené domácnosti
Ekoznačení známe především ze spotřebního zboží nebo z potravin. Certifikát zohledňující environmentální hledisko může mít ale i celá budova. V Česku již první certifikované budovy jsou. Potíž je trochu s tím, že certifikátů pro budovy je povícero a každý má trochu jiná kritéria.
Šedesát školních a předškolních zařízení bude letos ve svých jídelnách nabízet biopotraviny z lokální produkce. Zakázku ministerstva zemědělství na zavádění biopotravin do škol v hodnotě 6,5 milionů korun získala společnost Country Life. Projekt má trvat dva a půl roku. Smyslem projektu není jen dostat do jídelen biopotraviny, ale i nastavit jiný vztah mezi školami a ekozemědělci. Jak stojí na webových stránkách projektu, "škola má právo znát svého zemědělce a rodiče mají právo vědět, odkud pocházejí potraviny, které jsou podávány jejich dětem".
Okna, sprchy, vodovodní kohoutky nebo materiály na zateplení domácností budou v zemích Evropské unie nově označeny ekologickým štítkem. Značení by se mělo používat i v kategorii domácí elektrotechniky, píše agentura Reuters.
V Rakousku byla prodávána biomouka s nadlimitních množstvím pesticidů. Pesticidy překročily i normy povolené pro konvenční potraviny, píše server Lidovky.cz.
Dle některých zájmových sdružení by zákazníci měli být informováni o množství vody, které se spotřebuje při výrobě potravinářských výrobků a nápojů, píše The Guardian.
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedlo v květnu výzkum nakolik se české domácnosti chovají ekologicky šetrně. Chování šetrné k životnímu prostředí deklarují spíše vysokoškolsky vzdělaní lidé a lidé s dobrou životní úrovní – více třídí odpady, nakupují biopotraviny a výrobky šetrné k životnímu prostředí.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|