Zprávy zelené domácnosti
2.7.2023 01:30 | VLACHOVICE
( ČTK)
Manželé Zuzana a Radek Fryzelkovi vybudovali za osm let ve Vlachovicích na Zlínsku rodinnou bylinnou farmu Květomluva. Hospodaří na 1,7 hektaru pozemků s bylinami a zeleninou, pěstují pět desítek druhů bylin a další sbírají ve volné přírodě. Farma, která byla včera přítupná v rámci Dne otevřených faremních vrat, se stala Nejlepší ekofarmou roku 2023. Manželé ČTK řekli, že ocenění si velmi váží, mají toho ale ještě spoustu před sebou a chtějí se zdokonalovat. V roce 2015 zachránili a zrekonstruovali valašskou roubenou sušírnu ovoce a postupně vysazovali byliny. Ocenění uděluje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.
2.7.2023 01:05 | LOUNY
( ČTK)
V Lounech v zařízení pro dlouhodobě nemocné využívají pro rozptýlení klientů křečky. Přináší jim podle sociálních pracovníků pozitivní emoce, rozvíjí motoriku a sociální cítění. K hlodavcům mají přístup lidé ve společenské místnosti. Jeden je u pacienta na pokoji, uvedl Adam Knesl z lounské nemocnice, kterou provozuje společnost Agel.
Testy čtyř repelentních náramků, které prověřoval Státní zdravotní ústav (SZÚ), ukázaly, že ochranu tyto výrobky proti hmyzu neposkytují. Podle výrobců mají chránit i několik týdnů před komáry a některé i před klíšťaty. Na ochranu proti borelióze nebo klíšťové encefalitidě, které přenáší hmyz sající krev, doporučují repelenty. Rodiče přitom takové náramky dávají například dětem s sebou na tábory.
25.6.2023 01:05 | PRAHA
( ČTK)
Zemědělci budou moci klást granule nebo kapsle proti škůdcům pomocí dronů, nejvýše však z pětimetrové výšky nad pozemkem. Umožní jim to novela zákona o rostlinolékařské péči, která vstoupí v účinnost k 1. červenci. Leteckou aplikaci přípravků nyní zákon až na výjimky zakazuje. Novela zavádí také označování rostlinolékařských přípravků pomocí čárových kódů, což má bránit jejich falzifikaci.
Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech na Mladoboleslavsku začala letos na jaře nabízet takzvanou adopci zvířat, která využívá pro hipoterapii a animoterapii pacientů. Lidé tak mohou přispívat zejména na krmení nebo veterinární péči například pro koně a další zvířata. Různé druhy zvířat pomáhají v léčbě pacientů s psychiatrickou diagnózou už dvacátým rokem. Loni absolvovalo hipoterapii téměř 500 pacientů, řekla ČTK vedoucí hipocentra Kamila Petrová.
13.6.2023 01:20 | PRAHA
( ČTK)
Vlny veder mají největší dopad na zdraví seniorů, dětí, nemocných a lidí, kteří pracují na přímém slunci. Ovlivňují ale nejen lidské zdraví, zatěžují i zdravotnický systém, plyne z dat Světové zdravotnické organizace (WHO). Vlny veder navíc budou podle nich přicházet stále častěji, mimo jiné kvůli klimatické změně. Data WHO v Praze novinářům představil lékař Tomáš Šebek.
5.6.2023 16:04 | VLACHOVICE
( ČTK)
Nejlepší ekofarmou roku 2023 je rodinná bylinná farma Květomluva ve Vlachovicích na Zlínsku. Hospodářství manželů Fryzelkových se zaměřuje na pěstování vlastních bylin, ze kterých vyrábí produkty v bio kvalitě, sdělili ČTK zástupci pořadatelského PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Ocenění převezmou majitelé farmy 1. července na Dni otevřených faremních vrat.
Bude trvat roky, než se zákaz toxického zpomalovače hoření dechloranu plus projeví na recyklačních linkách a jeho cesta do lidského krevního oběhu se stane obtížnější, říká odbornice na toxické látky Jitka Straková z organizace Arnika, jejíž terénní výzkum v Thajsku přispěl jako podklad na květnové konferenci stran Stockholmské úmluvy. Její signatáři se na konferenci dohodli na zařazení dechloranu plus na seznam zakázaných látek, byť s četnými výjimkami. V Česku začne zákaz platit nejspíše na podzim příštího roku, sdělilo ČTK ministerstvo životního prostředí.
Aktivita klíšťat v Česku je dnes i v následujících dvou dnech na nejvyšším pátém stupni, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Doporučil používat repelent a v listnatých a smíšených lesích nechodit mimo zpevněné cesty. Klíšťata mohou na člověka přenést lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu.
12.5.2023 10:10 | LONDÝN
( ČTK)
Mytí mýdlem se může jevit jako rozumná strategie, jak se vyhnout pozornosti hmyzu. Podle vědců ale může jeho vůně naopak komáry přitahovat, protože když se neživí krví, doplňují příjem cukru nektarem. Vyplynulo to ze studie, o níž informoval list The Guardian.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|