PřírodaČápi v Česku vyvedli mláďata na více než 800 hnízdech. To je o 122 hnízd více než loni20.8.2024
(Ekolist.cz)
Čápům bílým se letos v Česku dařilo. Česká společnost ornitologická (ČSO) ve spolupráci s dobrovolníky zaznamenala celkem 837 hnízd s již vzrostlými čapími mláďaty, což je o 122 hnízd více než loňský rok a nejvíce za celou historii programu Čapí hnízda, který ČSO koordinuje od roku 2014. Rekordní byl také počet 1192 zapojených dobrovolníků, díky kterým získala ČSO cenná data o hnízdění čápů v Česku.
Lajky u fotografií mohou přírodu pořádně zabolet. Australané chtějí regulaci obsahu19.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Fotografie může být neuvěřitelně silným nástrojem ochrany přírody, který posiluje environmentální aktivismus, vytváří vazby na přírodu a dává příležitost ke vzdělávání lidí. Zrovna tak ale může být zhoubná a nebezpečná. Záleží, kdo a za jakých okolností ji na sociálních sítí zveřejnil, a jakými informacemi doplnil.
V databázi ochrany přírody je už přes 35 milionů záznamů o pozorovaní živočichů, rostlin i hub17.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dub červený a jeho vliv na kvalitu lesních půd16.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dub červený patří k nejvýznamnějším introdukovaným dřevinám v České republice. V roce 2010 zaujímala plocha této dřeviny v ČR přibližně 6 000 ha a celková zásoba asi 900 000 m3, v roce 2018 pak 6 101 ha a 1 138 000 m3. Běžně se využíval a stále využívá v parkových úpravách a rekultivacích a nepovažuje se za produkčně významnější dřevinu. Svého času měl i nahradit domácí druhy dubů ohrožené tracheomykózou. Diskuse kolem vhodnosti či nevhodnosti výsadby dubu červeného do našich lesů probíhá již několik desetiletí a přispívá do ní svými poznatky řada vědeckých pracovišť.
Pro přežití stromů ve městech je zcela zásadní povýsadbová péče15.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Studenti a akademici zapojení do studijního programu Arboristika na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity (LDF MENDELU) během čtyř let zkontrolovali na šest tisíc stromů ve městech i v krajině po celé České republice, aby shromáždili data o udržitelnosti výsadeb stromů v městských aglomeracích.
Jak vypadá stáří divoce žijících zvířat? Laně volí izolaci, makaci užší kontakt s příbuznými14.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stáří není nemoc, k životu prostě patří. Platí to u lidí, i u zvířat. Jenže zatímco se stářím související proměnu zažitých sociálních návyků u svého živočišného druhu dokážeme identifikovat, pojmenovat a občas se s ní i ztotožnit, o tom, jak stáří mění zvyky zvířat, moc netušíme. Terénní experimenty ze zahraničí se to snaží alespoň přiblížit.
Vlci se v Krkonoších rozmnožují. Jedno mládě se našlo mrtvé13.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V loňském roce se vlci na území Krkonošského národního parku začali pohybovat častěji než v minulosti. Důkazem byla mnohá pozorování odborníků i návštěvníků Krkonoš. Z aktuálních údajů získaných pomocí fotopastí, nálezů pobytových znaků, genetických analýz a hlášení od veřejnosti víme, že se i letos vlci pohybují prakticky po celém území KRNAP a odhadujeme, že sem zasahují 2–3 vlčí teritoria.
Fotka s outloněm, tygrem nebo show s orangutany? Lidé často nevědomě podporují ilegální obchod s ohroženými druhy13.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Tým Záchranného programu Kukang zdokumentoval rozsah využívání outloňů a dalších druhů divokých zvířat jako atrakcí ve stále více se rozmáhajícím turistickém ruchu v Thajsku. Během týdne intenzivního průzkumu na ostrově Phuket, v hlavním městě Bangkoku a jejich okolí odhalil nejrůznější případy držení divokých zvířat a jejich nabízení turistům k pobavení za peníze.
Studenti odstraňovali v milovické rezervaci žlutě kvetoucí trsy invazních zlatobýlů12.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V milovické rezervaci velkých kopytníků dnes odstraňovali studenti České zemědělské univerzity žlutě kvetoucí trsy dvou druhů invazních rostlin. Zlatobýl kanadský a zlatobýl obrovský (známé také pod názvem celík) představují pro tuzemskou přírodu vážné nebezpečí, protože dokážou zarůst velké plochy krajiny a vytlačit z ní původní druhy rostlin.
|
reklama |