PřírodaBrouci na Ščúrnici. Výzkum prokázal, že jde o opravdový prales5.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Před 20 lety začal Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v rámci veřejné sbírky Místo pro přírodu s výkupy bělokarpatského lesa Ščúrnica. V současnosti zde vlastní už 41 ha horského lesa. Nynější průzkumy místního hmyzu potvrdily, že se skutečně jedná o prales, který zde v téměř nezměněné podobě setrvává stovky let.
Na stovkách hektarů milovické rezervace zasahují proti akátu. Používají metodu ověřenou v Národním parku Podyjí4.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Trnovník akát patří nejproblematičtějším invazním dřevinám, které ohrožují českou přírodu. Ochránci přírody proto v minulých dnech začali tento nepůvodní druh odstraňovat na ploše přibližně 350 hektarů milovické rezervace velkých kopytníků. Jde přitom o největší projekt tohoto druhu v České republice, který realizuje nezisková organizace.
Stát chtěl nákladní dopravu dostat na železnici či na lodě. Místo toho roste silniční nákladní doprava3.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dotace státu a EU určené na rozvoj nákladní kombinované dopravy měly vést k posílení přepravy zboží po železnici nebo vodní cestou a ke snížení silniční nákladní dopravy. Jak ukázala kontrola NKÚ ukončená letos v březnu, vliv podpory na rozvoj nákladní kombinované dopravy je minimální. Celkový přepravený objem v kombinované dopravě v ČR klesá, železniční nákladní doprava stagnuje, vodní nákladní doprava prakticky neexistuje a silniční nákladní doprava naopak roste.
Složité organismy se na Zemi mohly objevit mnohem dříve, než si vědci mysleli2.8.2024 | LONDÝN
(ČTK)
Živočišný život mohl na Zemi vzniknout až o 1,5 miliardy let dříve, než se doposud myslelo. Tvrdí to studie skupiny vědců, podle kterých jejich teorii podporují nové důkazy nalezené ve skalách v západoafrickém Gabonu. Tyto organismy ale podle nich žily jen v tehdejším vnitrozemském moři, nerozšířily se globálně a nakonec vymřely, píše server BBC.
V Jeseníkách letos zahnízdilo 22 párů sokolů. Vyvedli 32 mláďat1.8.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Sokoli letos zahnízdili v Jeseníkách počtyřiadvacáté, poprvé tu v novodobé historii vyvedli mladé v roce 2001. Co do počtu mláďat je letošní hnízdění s 32 vyvedenými mláďaty od té doby třetí nejúspěšnější. U dvou párů hnízdění prokázáno nebylo, ale páry si držely své teritorium po celou hnízdní dobu.
Buvoli začali pomáhat s péčí o chráněné mokřady na jižní Moravě. Spásají tu rákos a zlatobýl31.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klesá, nebo roste biodiverzita? Záleží na velikosti zkoumaných oblastí, ukázal výzkum ptačích populací v ČR30.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na průměrném plácku za domem se rozmanitost ptačích druhů příliš nemění, na velkém krajinném měřítku dokonce narůstá, globálně pak diverzita klesá. To jsou nesrovnalosti, které se pokusil vysvětlit François Leroy z týmu Petra Keila z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze. Učinil tak pomocí jedinečných třicetiletých údajů o ptačích populacích v ČR.
Štěchovická přečerpávací elektrárna se vrátila do služby. Na plný výkon umí najet za tři minuty30.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V pondělí v 9 hodin 22 minut se štěchovická přečerpávací elektrárna po tříměsíční odstávce vrátila do plného provozu. Na začátku byl povel specialisty z centrálního dispečinku vodních elektráren řídícího celou energetickou část Vltavské kaskády - a pak už se do obou větví 582metrového přivaděče přečerpávací elektrárny Štěchovice II začne z horní nádrže na kopci Homole valit 27 kubíků vody za vteřinu.
Ministerstvo zahájilo proces vyhlášení největší chráněné krajinné oblasti v ČR - CHKO Krušné hory29.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Ta má za cíl zajistit ucelenou ochranu unikátních přírodních a krajinných hodnot tohoto významného regionu. Území se svojí rozlohou 1200 km2 bude největší CHKO v České republice.
|
reklama |