PřírodaPrávo narazilo u Novomlýnských nádrží na hranici vymahatelnosti28.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace.
Byli to lovci, nikoli změna klimatu. Vyhynutí velkých savců způsobili podle vědců lidé27.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Odpověď na otázku, kdo nebo co mohlo za vyhynutí mamutů a dalších druhů velkých savců se hledá po desetiletí. Byla to změna klimatu, nebo lovící lidé? Vědci z Aarhuské univerzity se po prostudování více než 300 předchozích vědeckých článků přiklání k druhé možnosti.
Jak probíhal převoz pěti zanedbávaných vlků z pražského chovu do ZOO Tábor?26.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vysadit víc stromů v lesích proti klimatické změně stačit nebude. Podle vědců by mohla pomoci asistovaná migrace dřevin25.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nová studie dnes publikovaná v časopise Nature Climate Change odhaluje, že pouhé navýšení výsadby stromů v Evropě nebude stačit k účinnému boji proti změně klimatu a zachování kontinentálního pozemního uhlíkového rezervoáru. Vědci z Rakouského výzkumného centra pro lesy (BFW) a spoluautoři z mnoha zemí EU, včetně týmu vědců z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, zdůrazňují klíčovou roli „asistované migrace“ – výběru nejvhodnějšího zdroje osiva lesních dřevin nejlépe přizpůsobeného budoucím klimatickým podmínkám.
Studie: Velké požáry vytvářejí počasí, které přispívá k většímu množství požárů25.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mnoho studií se zabývá vlivem klimatických změn na lesní požáry. Nová studie UC Riverside si položila opačnou otázku: Jaký vliv mají velké požáry na klima?
Po 11 letech byl v pískovně na Třeboňsku znovu objeven vzácný svižník písčinný24.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lesní pastva opět pomůže vzácné kuřičce hadcové. Rostlině vyskytující se jen na Podblanicku23.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Spáleniště v Českém Švýcarsku po dvou letech zarostlo pionýrskými dřevinami22.7.2024 | HŘENSKO
(ČTK)
Spáleniště v národním parku České Švýcarsko dva roky od obřího požáru připomínají už jen ohořelá torza stromů. Pionýrské dřeviny takřka pohltily veškerou volnou plochu. Pod nimi začnou postupně růst stromy, které zformují budoucí les. V hustém březovém porostu bohatém na úkryty se daří i zvěři. Zároveň jí až dvoumetrové stromky poskytují dostatek úkrytů a potravy. ČTK to řekli botanička Ivana Marková a zoolog Martin Valášek.
Spočítáno: na Shnilých loukách v Máchově kraji roste sedm stovek masožravých tučnic21.7.2024 | DOKSY
(Ekolist.cz)
Shnilé louky jsou součástí národní přírodní památky Jestřebské slatiny, která leží v severní části chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. V uplynulých týdnech botanici Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR počítali, kolik tu masožravých tučnic obecných českých roste. Napočítali jich sedm stovek.
|
reklama |