PřírodaTurismus bez bariér? Dvě trasy jako příklad, jak mohou přírodu navštívit i lidé se sníženou pohyblivostí13.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Česká republika nabízí mnoho krásných a zajímavých lokalit, která stojí za vidění. Pro většinu z nás nepředstavuje návštěva takových míst problém, ale jaké to je pro osoby se zrakovým či sluchovým postiženým nebo pro osoby se sníženou pohyblivostí? Na co nesmí zapomenout při plánování výletních tras? Jaké překážky je mohou čekat přímo v terénu? Je možné jim poznávání přírodních a kulturních krás usnadnit?
Botanici v kaluži vytvořené v jedné z ulic Olomouce objevili nové sinice12.7.2024 | OLOMOUC
(ČTK)
Dva nové druhy sinic objevili odborníci z olomoucké přírodovědecké fakulty v kaluži, která se po vydatném dešti vytvořila v jedné z ulic ve městě. Nové druhy vědci pojmenovali Laspinemapalackyanum a Laspinemaolomoucense. Učinili tak na počest Františka Palackého, k 450. výročí založení Univerzity Palackého v Olomouci a také jako připomínku města Olomouce, na jehož území nové druhy sinic objevili, informoval ČTK mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.
Přírodní ráj uprostřed přeplněných pláží na Mallorce. Zelený poloostrov je chráněn Naturou 200012.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Achillova pata železnice? Stromy11.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Byly doby, kdy železnice a majitelé lesů úzce spolupracovali na tom, aby se v okolí dráhy nemohlo nic stát. Se zánikem parních lokomotiv ale tato spolupráce zanikla – a ze zákonů vypadla i povinnost udržovat podél tratí protipožární pásy. Dnes jsou v bezprostředním okolí vzrostlé stromy, které mohou ohrozit bezpečnost dopravy. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně.
Krkonošský park bojuje s krásnou, ale nebezpečnou lupinou10.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Území Krkonošského národního parku se v tuto dobu na mnoha místech doslova modrá. Může za to lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá též jako vlčí bob mnoholistý. V České republice je zařazena na seznam invazních druhů rostlin, jež mají rozsáhlé dopady na ekosystémy. Laici se tedy těší její krásou a odborníci mají těžkou hlavu, jak zdlouhavý boj nad ní vyhrát.
Hasiče trápí špatná průjezdnost krajiny a měst10.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Hasiči se potýkají se špatnou průjezdností krajinou. Zmínila to Iva Brejzová z Generálního ředitelství Hasičského záchranné sboru. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně.
Stromy podél cest autům neuhnou9.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stromy podél cest. Na jedné straně nebezpečné pevné překážky pro cestující v autě. Na druhé straně významný krajinný prvek, který přináší i lidem na cestách řadu pozitiv. Zamezit střetům se stojícími i spadlými stromy mohou pomoci i kvalitní dostupná data přímo z terénu. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně.
Patří keře na svahy dálnic? ŘSD by je tam chtělo, protože keře svahy zpevňují. Ale je tu riziko9.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ředitelství silnic a dálnic by si dokázalo představit, že by svahy kolem dálnic a rychlostních silnic byly osázeny keři. Ty totiž svah zpevňují, brání erozi, lapají prach, snižují hluk a jsou útočištěm pro zvířata. To poslední je ale zároveň problém pro bezpečnost dopravy i zvířata. O tématu se za ŘSD zmínila Eva Hrušková na nedávném semináři o bezpečné krajině.
Bude sucho, budou povodně. Adaptovat se na obojí současně je těžká úloha8.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Naše krajina už není tak bezpečná, jak jsme byli zvyklí dříve. Častější požáry, sesuvy půdy, ohrožení liniových staveb. „Je to velké téma jak pro akademiky, tak pro uživatele krajiny, lesní hospodáře a zemědělce,“ míní děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU Róbert Marušák. Tématu se 6. června věnoval seminář Bezpečná krajina z pohledu složek IZS ČR, správců liniových staveb a dopravy v kontextu negativních dopadů klimatické změny, který se konal v Poslanecké sněmovně a které Róbert Marušák udělil záštitu.
Vědci v JAR objevili termitiště, která jsou aktivní 34 000 let7.7.2024
(ČTK)
Vědci v Jihoafrické republice byli ohromení, když zjistili, že stále obydlená termitiště v aridní oblasti země jsou stará více než 30 000 let. To znamená, že jde o nejstarší známá aktivní termitiště, informovala agentura AP.
|
reklama |