PřírodaPřírodě blízká opatření na čištění vod mohou chránit vzácné druhy rostlin a živočichů6.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Biotechnické čištění vod může pomoct chránit rostliny a živočichy v mokřadech. Mezi taková opatření patří třeba kořenová čistírna, kdy znečištěná voda protéká pomalu kořenovým filtrem. V něm jsou bakterie, které vodu čistí a kolem vysázené rostliny odebírají fosfory a další látky, jež napomáhají invazivnímu růstu například rákosu.
Vědci doporučují obnovit lesní holiny po kalamitách přes přípravný les5.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dominantním postupem obnovy lesa na kalamitních holinách je stále umělá výsadba cílových dřevin, případně v kombinaci s přirozenou obnovou. Cílové dřeviny, vysazované přímo na kalamitní holiny, vykazují často značnou mortalitu a pomalý růst především vlivem nepříznivých podmínek prostředí. Mohou však lesníci postupovat nějak jinak? Vědci nabízejí alternativu obnovy přes přípravný les.
Dohodnuto! Cesta ke vzniku Chráněné krajinné oblasti Krušné hory je otevřena4.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Krušné hory jsou o krok blíž vzniku chráněné krajinné oblasti. Ministerstvu životního prostředí a Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR se podařilo dosáhnout důležité dohody s částí měst a obcí v centrální oblasti Krušných hor o budoucím vymezení hranic CHKO. Dohoda dává obcím garanci, že vznik chráněné oblasti neovlivní rozvoj města a obcí v již zastavěných územích a zároveň vymezuje i vybrané rozvojové oblasti mimo ně.
Vlci nejsou domácí mazlíčci a nelze je chovat nelegálně3.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Česká inspekce životního prostředí se setkává s případy, kdy soukromé osoby chovají vlky nebo křížence vlků a psů. Vlk obecný se zákonem o ochraně přírody a krajiny řadí v ČR mezi kriticky ohrožené druhy a podléhá úmluvě CITES upravující mezinárodní obchod s ohroženými druhy. Každý chovatel ohroženého druhu musí být schopen prokázat jeho původ, v opačném případě může být zvíře inspekcí zabaveno. Vlci i jejich kříženci se s věkem často stávají nezvladatelnými a soukromý chov tak může představovat hrozbu pro chovatele i jeho okolí.
Drobná kapradina z Nové Kaledonie má největší dosud nalezený genom. Je 50krát větší než lidský3.7.2024
(ČTK)
Vzácná kapradina se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů, protože má více DNA než jakýkoli jiný živý organismus. Genetický materiál neboli genom této drobné rostliny by po rozbalení dosahoval délky asi 100 metrů, čímž by překonal i londýnskou věž přezdívanou Big Ben, napsal server BBC News.
Na Pálavě našel amatérský mykolog vzácnou houbu. Dosud rostla jen v USA2.7.2024
(ČTK)
Amatérský český mykolog našel na Pálavě vzácnou houbu, která dosud rostla jen ve Spojených státech. Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR ji identifikovali jako sesličku poduškovitou. Patří mezi vzácné a chráněné druhy a vyskytuje se v horských lesích na západě Spojených států. V Evropě se našla poprvé.
Jak obnovit les na kalamitních holinách? Vlastníkům pomáhají s řešením vědci1.7.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V posledních dvou letech sice dochází k postupnému odeznívání kůrovcové kalamity, ale s jejími následky se budou vlastníci lesa potýkat ještě několik následujících desetiletí. Otázkou není jen obnova lesa vzniklých velkoplošných holin, ale také další péče o nově založené porosty tak, aby nové lesy byly druhově pestré a věkem i strukturou různorodé. Vypěstovat takový les je však náročným úkolem pro víc jak jednu generaci lesníků.
Sokoli na Broumovsku vyvedli rekordní počet mláďat. Z hnízd jich vylétlo čtrnáct30.6.2024
(Ekolist.cz)
Monumentální publikace Květena České republiky je po 50 letech kompletní. Vychází poslední svazek30.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V nakladatelství Academia právě vychází poslední, devátý díl souborné publikace Květena České republiky. Pro Botanický ústav AV ČR, který je hlavním koordinátorem díla, se tak uzavírá více než padesátiletý projekt podrobné revize rostlinné diverzity. Zahájen byl v 70. letech minulého století a představuje nejpodrobnější a nejkomplexnější popis flóry na našem území.
|
reklama |