PřírodaV Novohradských horách přibyly samice pratura s telaty. Češi se na ně složili za den29.6.2024
(ČTK)
Mokřady a pestrý řídký les „Na Skřivánku“ se staly novým Místem pro přírodu29.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Začátkem prosince loňského roku požádal Český svaz ochránců přírody (ČSOP) veřejnost o pomoc s výkupem unikátní lokality na Vysočině, zvané Na Skřivánku. Záměr se díky desítkám dárců podařil. V těchto dnech byl výkup dokončen i administrativně a téměř 8 hektarů různorodých pozemků se tak zařadilo mezi dalších šest desítek Míst pro přírodu – „soukromých rezervací“ Českého svazu ochránců přírody.
Ochránci přírody zachraňují vzácnou orchidej střevíčník pantoflíček. Květinu, která má důmyslnou past na hmyz28.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Orchidej střevíčník pantoflíček roste v chráněné krajinné oblasti Český ráj na jediném místě na Maloskalsku. Vymizel především kvůli tomu, že mu nevyhovují tmavé smrkové lesy, které mnohde nahradily původní lesy smíšené či listnaté. Nesvědčí mu ani přemnožení spárkaté zvěře, která jej okusuje či rozrývá půdu.
Do řeky Malše vypustili šest stovek mladých perlorodek. Vzácný mlž se může dožít až 140 let27.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědec: Nový zákon by měl určit, kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lesích27.6.2024
(ČTK)
Kolik mrtvého dřeva by mělo zůstávat v lese, by měl jasně stanovit nový zákon o lesnictví. Změny v novele zákony doporučuje přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a České geologické služby. Podle něj se většina mrtvého dřeva v posledních letech sbírá a půdě poté chybí živiny.
Extrémní lesní požáry za dvě dekády zesílily na dvojnásobek, uvádí studie26.6.2024
(ČTK)
Frekvence těch nejextrémnějších lesních požárů za poslední dvě desetiletí ve světě stoupla na více než dvojnásobek a podobně narostla také jejich intenzita. Podle deníku The New York Times (NYT) to uvádí studie australských vědců publikovaná tento týden časopisem Nature. Jeden z autorů označil výrazný nárůst pozorovaný na krátkém časovém úseku za šokující.
Jak „obří krabice“ nákupních center ovlivňují životní prostředí? Podaří se v USA napravit, co se před desítkami let nepovedlo?26.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Znečišťují velká nákupní centra, supermarkety a obří obchodní domy ovzduší? Komíny, z nichž by se k obloze nesla oblaka dusivého dýmu, nad nimi nestojí. Takže by se mohlo zdát, že zásadními znečišťovateli nejsou. Přesto se k nim, nepřímo, počítají. Zařadit je na seznam znečišťovatelů, učinit z nich terč legislativy, se ale před půl stoletím nepovedlo. Nyní se společenské klima mění.
Ubývají obratlovci v přírodě opravdu tak rapidně? Možná jen počítáme špatně24.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jako indikátor včasného varování o stavu přírody a vyjádření průměrné změny velikosti populací divokých zvířat se často používá index LPI. Podle přírodovědců Davida Storcha, Jana Smyčky a Anny Tószogyové z Univerzity Karlovy však trpí několika matematickými a statistickými problémy, což vede ke zkreslením. Tvrzení, že populace obratlovců poklesly od roku 1970 o 70 %, je tedy podle přírodovědců nepodložené. Svou kritiku právě zveřejnili ve vědeckém časopise Nature Commons.
Do Jeseníků se po 80 letech vrátili pastevci ovcí. Pomohou vzácným rostlinám24.6.2024
(ČTK)
Do nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků se po 80 letech vrátili pastevci ovcí se svými ovčáckými psy. Ovce pasou na volné pastvě na svazích mezi Ovčárnou a Petrovými kameny v národní přírodní rezervaci Praděd. Budou tam od června do září. Spásání pomůže zdejším vzácným rostlinám, jako je třeba zvonek vousatý, které odtud kvůli změnám v hospodaření téměř vymizely, uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
|
reklama |