RozhovoryKostlivci na Šumavě pořád naslouchají, říká ředitel národního parku Hubený16.11.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pavel Hubený je druhým Čechem, který získal Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí (Bayerische Staatsmedaille für besondere Verdienste um die Umwelt). Povídali jsme si s ním o Šumavě, vlcích, novele zákona na ochranu přírody a kostlivcích, kteří vypadnou ze skříně při každé změně ředitele parku.
Ivana Kabelková: Města změnila celý koloběh vody. Snažím se to napravit10.11.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dokud se změna klimatu nedotkne bohatých lidí, nic se nezmění, říká Andrew J. Hoffman11.10.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ladislav Miko: Ekofilm se snaží ukázat, jak se z problémů životního prostředí dostat ven2.10.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ladislav Miko je bývalý ministr životní prostředí, v současnosti je zástupcem ředitele Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise. A zároveň je prezidentem filmového festivalu Ekofilm, který je pro něj (jak sám říká) srdcovou záležitostí.
Kateřina Kubánková: Staré sady jsou skvělý zdroj kvalitního ovoce26.9.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kateřina Kubánková při jedné z cest do Německa svezla stopařku, která jí nadšeně vyprávěla o tom, jak pomocí aplikace Mundraub sbírá veřejně přístupné ovoce. „Ta myšlenka mě uchvátila. Pracovala jsem tehdy jako grafička a dokázala jsem si živě představit, jak by se podobný projekt dal zrealizovat také v České republice,“ říká Kubánková. Po návratu sehnala několik kamarádů, pověděla o svém záměru německé organizaci Mundraub a slovenské organizaci Fruitmap.sk a za necelý rok byla platforma Na ovoce na světě.
Marek Zděradička: Nejlepší je auto, které do Prahy vůbec nedojede22.9.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Řehounek: Někteří těžaři už vědí, že do řádků vysázené borovice nejsou tou nejlepší rekultivací15.9.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V rekultivační praxi se rozlišuje technická rekultivace, která zahrnuje úklid a mechanickou přípravu terénu, a biologická rekultivace, což je třeba osetí travní směsí nebo vysázení stromků. Když mluví o technické rekultivaci biolog, obvykle tím myslí proces, který vede ke vzniku borové plantáže nebo louky oseté komerční travní směsí. Protipólem je přírodě blízká obnova. O rekultivacích jsme hovořili s Jiřím Řehounkem, který se zabývá přírodě blízkou obnovou území po těžbě.
Daniel Cao: Prosadili jsme zákaz kožešinových farem v Česku, teď ho chceme prosadit v EU7.8.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pavel Bezouška o pořadu Nedej se!: Snažíme se bodat do vosích hnízd. A baví nás to27.7.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pořad Nedej se! se letos dožil 26 let působení na české televizní obrazovce. Jedinému publicistického pořadu České televize, který se systematicky věnuje tématu životního prostředí, v minulosti několikrát zvonila hrana. O osudu pořadu jsme si povídali s jeho duchovním otcem, biologem, dramaturgem a režisér Pavlem Bezouškou. Komentáře lidí, jejichž aktivity či názory se staly námětem některých dílů pořadu Nedej se!, najdete na konci rozhovoru.
Michal Kravčík: Příčinou sucha a povodní je, že jsme podřezali žíly malému vodnímu cyklu12.6.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Michal Kravčík byl jedním z řečníků na konferenci Počítáme s vodou. Hovořil o tom, že příčinou našich současných problémů se suchem a povodněmi je vcelku prostá věc. Narušený malý vodní cyklus. Pochopením tohoto degenerativního principu bychom podle něho mohli zkusit pravý opak. Vrátit vodu ne jenom do krajiny a měst, ale i zpět do malých vodních cyklů a znormalizovat tak počasí. Michal Kravčík je spoluautorem knihy o novém vodním paradigmatu.
|
reklama |