RozhovoryPro výzkum málo známých bakterií rickettsií potřebujeme nasátá klíšťata, říká bioložka16.5.2018 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zajímá mě hmyz. Mrtvé tělo neřeším, říká jediná česká forenzní entomoložka11.5.2018 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Když si soudní lékař neví rady s určením doby úmrtí, zavolá Haně Šulákové do Kriminalistického ústavu. Ta vezme svůj výjezdový kufřík a vydá se na místo činu. Ročně jí pod rukama projde 20-30 těl, ze kterých odebere vzorky hmyzu a v laboratoři je uměle dochová. S přesností dnů dokáže určit, kdy se hmyz na tělo dostal. Svou práci forenzní entomoložky vykonává v Česku jediná. Ačkoliv její práce není příliš veselá, humor Haně Šulákové rozhodně nechybí.
Pomáháme zanedbaným vnitroblokům znovu ožít, říkají členové spolku Bieno10.4.2018 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Města skrývají jedno velké bohatství – vnitrobloky. Ale 80 % jich je však opuštěných. Málokdo totiž ví, že sny o zahrádkaření a rodinné pohodě mohou realizovat přímo pod svým oknem. Spolek Bieno stojí za opravou čtyř pražských vnitrobloků v ulici Viklefova, U Smaltovny, Kubelíkova a Korunní. Michal Křivohlávek a Barbora Týcová mně ujistili, že investice do vnitrobloku je sice běh na dlouho trať, ale stojí za to.
Základní potřebou malých dětí je pohyb. A v lesní mateřské školce ho mají, říká Tereza Valkounová21.3.2018 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stromy mi zachránily život, říká "lovec stromů" McBride22.2.2018 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Angličan Robert McBride je známý jako lovec stromů, průvodce, spisovatel, přednášející, fotograf a také ambasador za ochranu starých památných stromů. Cestuje po Evropě a navštěvuje stromy, které zápasí o titul Evropský strom roku 2018. Na začátku února se přijel podívat i na českého zástupce v soutěži, kvasický ořešák.
Hodina výtvarky v parku? Jasně, učení venku by mělo být normální, říká Petr Daniš12.2.2018 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Děti tráví venku čím dál méně času. Dnes jsou to průměrně dvě hodiny denně. Mnozí lidé si myslí, že děti tím ztrácejí vztah k přírodě. Podle Petra Daniše, ředitele vzdělávacího centra Tereza a jednoho ze zakladatelů projektu Učíme se venku, však pouze čekají na probuzení tohoto vztahu. Jedním ze způsobů je začít vyučovat školní předměty v přírodě. O tom, jak se projektu daří, se dozvíte od tohoto čtyřnásobného tatínka, který své děti také učí venku.
Prožíváme motýlí holocaust. Nadějí jsou průseky pod vysokým napětím, říká entomolog Spitzer19.1.2018 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Z české krajiny postupně ubývají místa, kde se daří motýlům. Zemědělci kosí louky, silničáři vysekávají "pangejty" a chalupáři sekají zahrady na milimetrové pažity. O tom, jak se u nás daří motýlům a o poslední naději motýlů v podobě průseků pod elektrickým vedením jsme si povídali s entomologem Lukášem Spitzerem.
Lidé si nepřejí lesy protkané asfaltkami, říká socioložka Stachová2.1.2018 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jaký je vztah české veřejnosti k lesům, k hospodaření v nich a ke způsobům jejich využívání? Tomuto tématu se věnovala Jana Stachová ze Sociologického ústavu AV ČR ve svém letošním výzkumu.
Držet tropické země v chudobě není řešení, říká tropický biolog Novotný18.12.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Petr Hanzel: Nejhorší jsou obaly, které jsou zbytečné8.12.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
|
reklama |