Zprávy zelené domácnosti
Zalévat zahradu pitnou vodou nám přišlo nesmyslné, vysvětlují manželé Vlčkovi, proč se pustili do zachytávání dešťové vody u svého bytového domu v Podolí. Takové opatření u bytových domů není právě obvyklé, ale ukázalo se jako potřebné pro rekonstrukci domovní zahrady. Ke dvěma dešťovým svodům ve vnitrobloku tak přibyly čtyři IBC kontejnery. Voda z nich bude základem pro plánovanou proměnu zahrady.
4.6.2020 20:10 | OSTRAVA
( ČTK)
Návštěvníci ostravské zoologické zahrady se opět mohou projet safari expresem přímo mezi zvířaty. Po zimní přestávce a rozvolnění protikoronavirových opatření byl jeho provoz opět obnoven.
4.6.2020 13:04 | PRAHA
( ČTK)
Sněmovnu čeká bitva o zákaz klecových chovů slepic, který chce část vládních i opozičních poslanců v čele s Piráty v zákoně o ochraně zvířat. Proti zákazu se postavil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), podle něhož by to znevýhodnilo české drůbežáře ve prospěch dovozců z cizích zemí. Zákaz by tak podle jeho odpůrců měl smysl v případě, pokud by k němu přistoupila celá EU. Poslanci o zákazu rozhodnou zřejmě za dva týdny.
4.6.2020 00:44 | PRAHA
( ČTK)
Pražskou zoologickou zahradu bude moci od čtvrtka 4. června 2020 navštívit díky dalšímu rozvolnění opatření proti šíření koronaviru denně 14 500 lidí. Dosavadní limit byl 8500 lidí. Navýšení počtu návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret vláda původně plánovala spolu s další vlnou uvolňování restrikcí od pondělí, po dohodě s epidemiology jej ale o čtyři dny uspíšila. Maximální kapacita se zvedne ze 150 na 250 lidí na hektar.
4.6.2020 00:18 | PARDUBICE
( ČTK)
Východočeské muzeum v Pardubicích má na zámeckých valech novou stezku Bosou nohou. Návštěvníci zámeckého areálu se mohou projít bez bot po opukové drti nebo drceném kamenivu, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.
Elektromobily jsou jen tak čisté a prospěšné, jako zdroj, ze kterého získávají energii. Problémy jsou i s jejich bateriemi, které nejsou zrovna eko. A na to, abychom nahradili flotilu všech osobních vozů na světě elektroauty, nemáme ani dost čisté energie, ani materiálu. Píše o tom TreeHugger.
„Neděle 10. května a pondělí 11. května jsou pro nás černými dny. Chemické postřiky nám usmrtily včely na třech stanovištích. Všech 75 úlů je téměř bez včel. Tmavé koberce zmítajících se otrávených včel před úly jsou smutnou podívanou,“ napsal na svou facebookovou stránku pardubický včelař Evžen Báchor.
Znečištění řek a moří fragmenty uvolněnými z pneumatik automobilů je mnohem rozsáhlejší, než se dosud myslelo. Na příkladu Velké Británie to dokládá aktuální studie badatelů z univerzity v Plymouthu. O tom, že v ohrožení kontaminací mikroplasty jsou tak miliony metrů čtverečních řek a pobřeží, píše Independent.
1.6.2020 08:33 | PRAHA
( ČTK)
Tresty za týrání zvířat a za provozování takzvaných množíren budou přísnější. Za týrání bude hrozit místo pěti až šest let vězení. Přibude nový trestný čin chov zvířat v nevhodných podmínkách ohrožujících jejich život, za který budou moci soudy ukládat v krajním případě až desetileté vězení. Zavádí to novela trestního zákoníku, která dnes nabyla účinnosti. Soudy budou také moci samostatně ukládat zákaz chovu zvířat.
Hrozba klimatické změny, uhlíková stopa domácností a běžných činností, k tomu ještě kritická úloha rozhodnutí jednotlivce a směs doporučení, které mohou tohle všechno ovlivnit. Aktuální srovnávací studie Univerzity v Leedsu nic z této tradiční sestavy nevynechává, a přesto je do jisté míry průlomová. Proč? O tom píše například Independent.
|
17.1.2025 | Luboš Pavlovič
13.1.2025 | Ukliďme Česko
8.1.2025 | Česká společnost ornitologická
|