Zprávy zelené domácnosti
Zemitá vůně deště po delším období sucha je natolik specifická, že dostala své jméno. Říká se jí petrichor, z řeckého slova pro kámen (petra), a īchōr, tekutinu, která měla kolovat v žilách řeckých bohů.
Problém tzv. rychlé módy (fast fashion) bývá někdy představován jako záležitost spotřební mentality, akcelerující vznik odpadů. Pravda to samozřejmě je, ale jen do určité míry. Tričko vážící pár deka, které po několika nošeních skončí na skládce nebo ve spalovně, má totiž mnohem větší váhu. To, když dojde na jeho celkový dopad na životní prostředí. Podrobnosti uvádí studie uveřejněná v magazínu Nature.
Vrátit do krajiny vodu, pomoci hmyzu, rostlinám, ptákům. Vypadá to jako spousta náročných úkolů, ale pro jejich splnění nejspíš stačí jediné. Začít obnovovat tůňky a mokřady. V Británii s tímto přístupem zatím slaví úspěch, byť spousta práce je ještě čeká. Píše o tom Conversation.
K výdobytkům moderní doby patří možnost nakupovat nejrůznější zboží online. Někdy z toho plynou nepříjemnosti. Třeba když k takovým nákupům využíváte raději chytrý telefon, než počítač. Proč? Na to se zaměřila studie z univerzity Bena Guriona v Negevu.
Hnutí Fridays For Future dnes místo plánované celosvětové stávky pořádá živý livestream. Po 24 hodin bude probíhat živé vysílání, v němž školáci sdílejí své příběhy, jak klimatická krize ovlivňuje život kolem nich a jakou změnu by chtěli za svého života vidět.
Den Země slaví padesáté výročí. Letos se přizpůsobil současné epidemiologické situaci a vyzývá k digitálnímu úklidu. I ve virtuálním světě totiž existuje znečištění, které ovlivňuje reálné prostředí. Úložiště dat totiž vedou k obrovské spotřebě energie. Odstraněním digitálního odpadu uvolníte úložiště ve svých zařízeních, což je zrychlí a ušetří čas i spotřebovanou energii na jejich provoz.
Konzumovat potraviny z lokálních zdrojů se opakovaně objevuje jako jeden z doporučovaných receptů na lepší budoucnost. Vyvarovat se dovozu zdaleka totiž znamená snížit emise a zrovna tak prospět soběstačnějším formám zemědělství. Má to háček. Vyjma obyvatel Evropy a severu Ameriky si „lokální dietu“ v podstatě nikdo jiný dopřát nemůže. Píše o tom Phys.org.
Odchov motýlů v zázemí domova se jevil jako příjemný a poučný koníček, s potenciálem pro ochranu druhů. V případě monarchy stěhovavého je ale spíše pomýlenou strategií, která může poškodit jeho volně žijící populace. Proč? O tom píše The New York Times.
Je v tom kus očekávání a zklamání. Karanténa udělala z milionů lidí, kočujících auty z práce a zpět, usedlé obyvatele domácností. Očekávatelné snížení spotřeby energií a produkce emisí, které by se blížilo nízkoemisnímu životnímu stylu, se ale zatím nekoná. Proč? Píše o tom TreeHugger.
Prosté nošení oděvů uvolňuje do okolí výrazně vyšší množství mikrovláken, než jeho praní. Takový je závěr studie technologů z univerzity v Plymouthu, kteří se zaměřili na environmentální dopady textilního průmyslu. Píše o tom Independent.
|
17.1.2025 | Luboš Pavlovič
13.1.2025 | Ukliďme Česko
8.1.2025 | Česká společnost ornitologická
|