Zprávy zelené domácnosti
11.2.2016 10:01 | PRAHA
( ČTK)
 Kouř z komínů kontrolovat pomocí dronů podle meteorologa Josefa Kedera nelze, bezpilotní letouny prý nemohou nahradit fyzické kontroly kotlů a vzorků popela. Odborníci na technologie však tvrdí, že to možné je, záleží na právních aspektech. Drony by se případně mohly využít v navrhovaných kontrolách domácích topenišť. Ministerstvo životního prostředí v novele zákona o ovzduší prosazuje, aby úřady měly pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domech, a pokutovat. 
 Jednou z metod, jak zlepšit život nemocným lidem či seniorům se zdravotními potížemi může být zahradní terapie. Jak zahrady pro terapii upravit a jak terapii zařadit do praxe nyní zahradníkům, správcům budov a sociálním pracovníkům, radí jihomoravské zařízení pro environmentální zařízení Lipka. 
 Od ledna 2017 by mohli úředníci přijít na kontrolu, jak lidé doma topí v kotli na tuhá paliva. Tedy pokud parlament schválí novelu zákona o ovzduší, která by do české legislativy přinesla poměrně revoluční věc. Upřednostnění ochrany veřejného zájmu, v tomto případě čisté ovzduší, před ústavou garantovanou ochranou soukromí. Jaká je vlastně představa ministerstva životního prostředí o tom, jak budou kontroly v praxi vypadat? 
5.11.2015 20:38 | PRAHA
( ČTK)
 Praha vybuduje na soutoku Vltavy a Berounky příměstský park s odpočinkovými zónami i podnikatelskými projekty. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé, kteří souhlasili s podpisem memoranda o vzniku parku. Institut plánování a rozvoje (IPR) do letošního prosince připraví koncepci rozvoje území. Záměr museli dnes schválit zastupitelé, neboť území o rozloze přes 1000 hektarů přesahuje do Středočeského kraje, zahrnuje obec Černošice. 
27.10.2015 10:00 | PRAHA
( ČTK)
 Se zhoršenou kvalitou ovzduší nemají problém jen aglomerace a větší města v zemi, ale i malá sídla. Tam se částice polétavého prachu a rakovinotvorný benzo(a)pyren dostávají do ovzduší převážně kvůli lokálnímu vytápění uhlím. Imisní limity jsou ale překračovány ve všech aglomeracích, uvádí materiál Znečištění ovzduší na území ČR v roce 2014. Vydal ho Český hydrometeorologický ústav. Nejzávažnější situace zůstává v aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek. 
 Zatímco západní země v současnosti znovu objevují kouzlo samozásobitelství, postsocialistické země pokračují jen v tom, co tu vždycky bylo. A Česká republika by mohla by být západu za učitele: nějaké formě vlastního pěstování potravin se u nás věnuje téměř polovina populace. Činí tak především z touhy po čerstvých a zdravých potravinách. Paradoxní pak podle vědců je, že i přesto se západ dívá na východ přes prsty a „jeho“ zahradničení považuje stále za důsledek špatného zásobování a strádání obyvatel, nikoliv jako snahu o zdravý životní styl nebo starost o životní prostředí.

 ČIŽP nechala zkontrolovat 105 vzorků běžně dovážené bižuterie od 18 dodavatelů na přítomnost těžkých kovů. Požadavkům legislativy nevyhovělo 36 vzorků, tedy více než třetina z nich. V mnoha případech byly limity překročeny o několik řádů. Velká část obchodu s touto bižuterií probíhá přes internetové obchody. 
 Během posledních dvaceti let se v Evropě zvýšila spotřeba hovězího masa na osobu o padesát procent. Trend ve světě je stejný: čím dál větší počet lidí jí čím dál větší množství hovězího. Podle Davida Bryngelssona z Chalmers University of Technology jde narůstající spotřeba hovězího proti snahám zabránit oteplování planety. A pokud se nechcete vzdát masa zcela, pak doporučuje dát přednost kuřecímu masu a vejcům. 
 Ve farmářských prodejnách nebo na farmářských trzích nakupuje jídlo přímo od farmářů jen třetina (resp. 34 %) Čechů. Ukázal to evropský průzkum veřejného mínění. Česká republika tak má podle Hnutí Duha co dohánět, ve většině hlavních ukazatelů je ze sledovaných osmi zemí Evropy na posledním místě. 
|
|