Zprávy zelené domácnosti
Evropa bude přísnější k chemikáliím, kterým jsou lidé vystaveni v běžném životě. Poslanci Evropské parlamentu ve čtvrtek 14.3. schválili doporučení k prosazení lepší regulace tzv. endokrinních disruptorů. Jde o chemické látky, které se běžně používají v kosmetice, podlahových krytinách a jiných běžných výrobcích a které vážným způsobem poškozují lidské zdraví.
Představujete si velkoměsta budoucnosti jako oázy rajského klidu, kde na stříbřitě naleštěných silnicích bezhlučně kloužou čisté automobily? Tak takové budoucnosti se zřejmě nedočkáme, protože moderní auto, ačkoli není vybavené hlučným spalovacím motorem, musí být pořádně slyšet. Přesně to po výrobcích elektromobilů a hybridů vyžaduje americký bezpečností úřad.
Přední vědci vydali jedno z nejvážnějších varování. Podle nich by se téměř celá lidská populace měla během čtyřiceti let přeorientovat na vegetariánství, jinak se nepodaří zabránit katastrofickému nedostatku potravin, píše server Guardian.
Používání antibakteriálních mýdel má netušené důsledky. Tato mýdla zpravidla obsahují účinnou látku triclosan. Ta podle amerických vědců na buněčné úrovni brání svalovým kontrakcím. V reálném světě to pak například znamená, že ryby plavou pomaleji a myši jsou slabší. Látku triclosan obsahuje kromě antibakteriálních mýdel také celá řada kosmetických výrobků či vybavení domácností. Čeští vědci zjistili opakovaně přítomnost triclosanu i v českém životním prostředí.
Test prokázal výskyt nepovolených toxických látek ve třech pstruzích, kteří pocházeli z českých rybích farem. Odhalená množství jsou v jednom případě těsně nad stanoveným limitem, ve dvou případech byla pod ním.
Vědci změřili kvalitu vzduchu ve třech obytných budovách, ve kterých se používá k vaření elektrický, nebo plynový vařič. A výsledky porovnali s kvalitou vzduchu, kterou naměřili venku. Ukázalo se, že venku je úroveň NO 2 třikrát nižší než v kuchyni, kde se vaří na plynovém vařiči. Situaci zhoršuje i to, že si lidé pořizují dobře těsnící okna, ale zapomínají větrat.
Do dětského těla se nebezpečné ftaláty dostávají nejen spolu s jídlem nebo při dýchání, ale také prostřednictvím pokožky. Zjistili to švédští vědci z Karlstad University, kteří zkoumali výskyt ftalátů v moči dětí, které ve svém pokoji mají podlahu z PVC.
18.5.2012 02:00 | PRAHA
(Ecomonitor)
Everly Macariové se před lety zhroutil svět. Její právě dvouletý syn zemřel na infekční onemocnění. Nešlo o žádnou vleklou nemoc, vše se odehrálo během hodin. Nezabrala ani širokospektrální antibiotika. Dnes je Macariová členkou sdružení, které v USA tlačí na vládu, aby zákonem omezila užívání antibiotik jak v léčbě lidí, tak hlavně ve velkochovech hospodářských zvířat. Podle ní je právě ohromné nadužívání antibiotik důvodem, proč její syn zemřel. Bakterie, které napadly jejího syna, se totiž staly vůči antibiotikům odolnými, popisuje v reportáži server HufftingtonPost.
Ve dvou ze tří testovaných biomedů odhalil spotřebitelský časopis dTest pesticidy. Šlo jen o stopové množství, které nemůže zemědělec ovlivnit a které spotřebitele nijak neohrozí, hájí se dodavatel jednoho z nich, společnost PRO-BIO. Pesticidy se podle ní do medu mohly dostat volně z prostředí.
Spotřebitelskému testu bylo podrobeno 17 medů. Výsledky jsou tristní: čtyři z nich byly naředěné lacinou náhražkou ze sirupu, dva z nich byly dobarvovány éčky. V testu byly i tři medy s nálepkou bio, ve dvou byly nalezeny pesticidy. Jak dále odhaluje dTest, falšování medu je čím dál víc sofistikované.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|