Zprávy zelené domácnosti
V Británii se tisíce pozůstalých po svých příbuzných, kteří kvůli zaměstnaní zemřeli na azbestem způsobenou rakovinu plic, dočkají pojistného plnění. To jim přiznal britský Nejvyšší soud. Pojišťovny čeká vyplacení zhruba sta milionů liber (bez mála tři miliardy korun), informuje server Channel 4 News.
Základním pravidlem je spalovat to palivo, pro které je kotel určen. Dobře spálené uhlí je lepší než špatně spálené dřevo. Odpad nepatří do domácího kotle. Takové a další rady jsou součástí informační kampaně za správné topení v domácnostech, kterou ve čtvrtek spustilo ministerstvo životního prostředí. Zacílená je především na sever Moravy.
Spotřebitelský test ukázal, že všech dvaadvacet testovaných kečupů obsahuje stopová množství různých mykotoxinů. V téměř polovině kečupů byly nalezeny i pesticidy, včetně těch, které se při pěstování rajčat nesmějí používat. Mezi testovanými byly i dva kečupy z ekologického zemědělství, ani jeden neobsahoval pesticidy, mykotoxiny však ano. Test provedlo občanské sdružení spotřebitelů dTest.
Řada lidí nakupuje na farmářských tržištích s iluzí, že si zde koupí „bio“. To však nemusí být nutně pravda. Pro lepší orientaci spotřebitelů přichází nové logo. Do budoucna by se měly také změnit pravidla pro označování českých a zahraničních biopotravin. „Zebra“ by se měla objevovat jen na těch českých.
V Česku se začínají objevovat příznaky nové nemoci spojené s jídlem. Jedná se o chorobnou závislost na zdravém jídle, uvedla sobotní MF DNES.
V českých obchodech chybí širší sortiment s čerstvými potravinami. Pojem „fresh food“, který by měl symbolizovat čerstvost a kvalitu, se často scvrkne jen na povinné označení části prodejny s určitým sortimentem. Zejména ovoce a zelenina je čerstvá jen co se týče pojmenování, což u zákazníků vyvolává někdy smutek, někdy vztek, uvedla moderátorka Eva Klánová na začátek konference Retail in Detail: Fresh Food 2010.
Česká společnost si oblíbila ochranu životního prostředí - třídí odpady, kupuje úsporné zářivky a přemýšlí o změnách klimatu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos Tambor. Lidé dokonce vyjadřují ochotu méně jezdit auty nebo zaplatit víc za ekologičtější výrobek. Jedna jistota zůstává neměnná a to důvěra v bezpečnost jaderné energetiky.
Na rok 2012 se těší všechny nosnice z velkochovů. Od ledna příštího roku totiž bude platit zákaz chovu nosnic v tzv. nezdokonalených klecích. Polsko však nedávno podalo návrh na jeho několikaletý odklad. Evropská síť pro ochranu hospodářských zvířat (ENFAP) bije na poplach a žádá, aby Polsko svůj požadavek stáhlo.
Josef Sklenář z biofarmy Sasov vyhrál ceny Biopotravina roku už v roce 2004 za biouherák. Včera dostal tuto cenu znovu, za lovečák vyráběný z kanců, tedy prasat, která nebyla kastrována. „Ušetřili jsme zvíře zbytečného drastického zákroku,“ říká farmář.
Během minulého týdne Evropská komise představila Plán přechodu ke konkurenceschopné nízkouhlíkové ekonomice do roku 2050. Dokument přijel do Prahy představit jeden z tvůrců, Němec Torsten Wöllert z Generálního ředitelství pro oblast klimatu Evropské komise.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|