Zprávy zelené domácnosti
23.11.2020 12:01 | JIHLAVA
( ČTK)
Některé obce na Vysočině chtějí vytvořit místa, kde bude možné ukládat vyhozené věci, které ještě mohou posloužit jiným. Může to být například nábytek, nádobí, květináče, elektrospotřebiče či zbytky dlažby. Lidé si tam budou moci něco vybrat zadarmo nebo za symbolický poplatek. V Třebíči chce takové centrum pro druhou šanci věcem s pomocí evropské dotace udělat Svazek obcí pro komunální služby.
Možnost dobíjet si chytrý telefon nebo hodinky osvětlením z lampy, kterou večer běžně svítíte doma? Vědecký výzkum, jehož cílem je zavést tento způsob dobíjení do praxe, se posunul zase o kousek dál. Svítá tak naděje na to, že se různá chytrá zařízení budou dobíjet umělým světlem. O nové studii zveřejněné v Advanced Energy Materials informuje Imperial College London.
18.11.2020 16:29 | PRAHA
( ČTK)
Tři čtvrtiny Čechů nezajímá, jak a v čem jsou zabalené potraviny, které kupují. Prioritou při výběru jídla a pití je pro ně cena a složení výrobku. Lidé, kteří se o problematiku potravinových obalů zajímají, se v obchodech vyhýbají především plastu a hliníku. Potraviny bez obalu nakupuje přibližně šestina lidí, vyplývá z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Na pražské Florenci se ve středu 18. listopadu 2020 otevřelo první městské cyklodepo Depot.Bike. Slouží pro rozvoz zásilek po centru města prostřednictvím nákladních elektrokol. Praha chce tímto krokem ulevit veřejnému prostoru, snížit dopravní zátěž a přispět tak ke zkvalitnění života obyvatel města. Informuje o tom pražský magistrát.
Epidemiologická opatření v souvislosti s onemocněním covid-19, pochmurný podzim a inverzní počasí. Kombinace těchto tří faktorů způsobila, že se uplynulý víkend zapíše do smutné statistiky nejproblematičtějších víkendů z hlediska návštěvnické zátěže přírody v Krkonoších v tomto roce. Informuje o tom Krkonošský národní park.
Lidstvo ročně vyprodukuje kolem 300 milionů tun plastů. Zhruba polovinu z tohoto množství tvoří plasty na jedno použití. Britský startup Notpla se snaží tuto zátěž snížit. A využívá přitom chaluhy. Informuje o tom Business Insider.
Některé mikroorganismy, žijící v půdě, se místo na recyklaci rostlin přeorientovaly na plast. Jedna z těchto bakterií, Ideonella sakaiensis, byla objevena v roce 2016 v Japonsku. Výzkum na univerzitě v Portsmouthu prokázal, že vylučuje enzym, který je schopen rozložit PET. Vědci ho proto pojmenovali PETáza. Informuje o tom server Phys.org
25.10.2020 12:24 | BRUSEL
( ČTK)
Europoslanci rozhodli o tom, že vegetariánské hamburgery, párky nebo klobásky si mohou své názvy ponechat. Odmítli návrh prosazovaný producenty a zpracovateli masa na zákaz takového označování rostlinných výrobků.
25.10.2020 01:00 | LAGOS
( ČTK)
Podobně jako jiní Britové se i Richard Alan přestěhoval na důchod za sluncem do portugalského regionu Algarve. Koupil si farmu, oženil se svou životní láskou a založil zeleninovou zahradu. Jenže pak mu začala docházet voda, píše agentura Reuters.
22.10.2020 14:11 | CANBERRA
( ČTK)
V reakci na studii, podle níž je po celém světě legálně loveno přes 90 ohrožených druhů ryb, australští vědci navrhli, aby se lidé v zájmu udržitelnějšího rybolovu přeorientovali na medúzy, píše server BBC. Australská mořská bioložka a autorka knih o medúzách Lisa-ann Gershwinová vysvětlila, proč může medúza představovat ideální jídlo. Přestože na skus připomíná chrupavku, někteří lidé to vyhledávají, a medúzy dokonce v mnoha kuchyních představují lahůdku, tvrdí bioložka.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|