Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jan Pretel: Člověk a příroda se s důsledky mimořádných situací nevyrovnává vždy jednoduše21.1.2011
Změny teplotního a srážkového režimu, které pravděpodobně ve výraznější míře než kdykoliv před tím na naší planetě probíhají, jsou v posledních několika desetiletích bezesporu hlavní příčinou zvýšené proměnlivosti i extremality počasí v různých částech světa. Relativně prudké změny a výkyvy s sebou mnohdy přinášejí i nepříjemné důsledky. Na jedné straně rozsáhlé povodně a záplavy, doprovázené často ničivými sesuvy půd, na druhé straně dlouhá období sucha, kdy na rozlehlých plochách nespadne po celé měsíce ani kapka vody. Když k tomu ještě připočteme intenzivní a ničivé cyklóny (hurikány, tajfúny), silné dlouhotrvající deště či přívalové srážky, pak je zcela zřejmé, že se člověk a příroda s důsledky takových mimořádných situací nevyrovnává vždy jednoduše.
Ivan Brezina: Vraždící delfíni14.1.2011
Miroslav Havránek: Buď budeme mít nové bloky, nebo budeme elektřinu dovážet11.1.2011
Problém přístavby dvou bloků jaderné elektrárny Temelín (JETE) je přesně typ otázky, kterou je nutné nahlížet z mnoha úhlů pohledu a nelze jí odpovědět jednoduše "ano, nebo ne". Je třeba si uvědomit, že v otázce přístavby se nejedná o současnost, ale o budoucnost a při rychlosti stavby čehokoli u nás, o budoucnost relativně vzdálenou. Proto odpověď na tuto otázku musí být vždy doplněna vysvětlením reálií a popisem světa, ve kterém se budeme pohybovat. Pokud člověk není podílníkem ČEZ, tak odpověď na otázku, jestli v roce 2011 naše elektřinu exportující ekonomika potřebuje spustit „Temelín navíc“, odpověď by byla jednoznačně negativní. Pokud se ale ptáme na to, jestli je nyní třeba začít jednat tak, aby v roce 2020-2025 byla možnost JETE2 spustit, odpověď už není tak jednoznačná. Předem je třeba položit si následující otázku: Jak bude vypadat svět v roce 2025?
Radek Škoda: Potřeba nových bloků Temelína je jako potřeba šetřit si na důchod11.1.2011
Ne. Dnes tedy rozhodně ne. Každé ráno, když jsi chci uvařit čaj, “elektřina v zásuvce přeci je”. A tak to bude nadále i několik dalších let. V ČR se dnes vyrobí vice elektřiny, než se spotřebuje. Vývoz do zemí, které nejsou s to pokrýt měnící se poptávku po elektřině (Rakousko, Německo), je sice velmi výraznou položkou v českém zahraničním obchodě, ale občana se přímo netýká. Nepřímo ano – zisk ČEZu, státní firmy, zůstává státu (vzpomeňme jen na nedávné volební “sliby”: 13 důchody ze zisků ČEZu….) a kladná platební bilance pomáhá vytvářet z české koruny jednu z nejsilnějších měn nejen v Evropě, ale i ve světě. Upřímně, elektřina je jeden z mála statků, který umíme ve velkém nejen vyrábět, ale i vyvážet.
Karel Dolejší: Je teorie ropného zlomu „nevědecká“?4.1.2011
Ekonomové hlavního proudu mají dosud sklon byť jen samotné pomyšlení na něco takového jako ropný zlom – ani nemluvě o možných důsledcích – šmahem označovat za „nevědecké“. Debata s nimi zpravidla vypadá tak, že vytáhnou ta či ona vlastní čísla vyprodukovaná za úplně jiným účelem a chtějí usilovně diskutovat o geologii a energetice v jazyku cenových křivek nebo inflace – prostě, řečeno s Kuhnem, počínají si jako typičtí proponenti tzv. normální vědy, kteří cokoliv nového za každou cenu převádějí na to staré, v čem se už tak dobře vyznají.
Connie Hedegaardová: Dohoda z Cancúnu – vítězství pro Evropu4.1.2011
Přestože je aktuálním tématem studená zima, existují dobré důvody k tomu, abychom se na okamžik zamysleli nad globálním oteplováním a nedávnou konferencí o klimatu, která se konala v Cancúnu. Teď, když se v Evropě třeseme zimou, se může zdát neskutečné, že rok 2010 byl jedním z nejteplejších zaznamenaných let. Katastrofy související s počasím – od požárů v Rusku po záplavy v Pákistánu a Venezuele – jsou předzvěstí budoucích událostí, které nastanou, pokud se nevypořádáme s problémem změny klimatu. Proto je dost možné, že balík rozhodnutí, jenž je výsledkem konference v Cancúnu, je letos nejvýznamnějším vánočním dárkem.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |