Zprávy zelené domácnosti
Voda v českých řekách je výrazně čistší než v druhé polovině minulého století, přesto se najdou silně znečištěné toky. Důvodem je nedostatečné čištění odpadních vod a klimatické extrémy, uvedla společnost TopGis, která se věnuje přípravě adaptačních plánů pro obce a města. Vedle sloučenin fosforu a dusíku znečišťují řeky podle odborníků i farmaka, která se do vody dostávají především z léků.
Velmi často stojí za částečnou neschopností právních předpisů chránit životní prostředí selhání politické vůle. V rozhovoru s ČTK to řekl Adam Novák z Ústavu státu a práva Akademie věd, který se zabývá otázkami práva a životního prostředí. Problematické je podle něj i prokazování vlivů chemických látek či mikroplastů na životní prostředí a člověka. V rámci principu předběžné opatrnosti nyní Evropská komise omezila záměrně přidané mikroplasty do výrobků. Opatření se týká mikroplastů v kosmetice, přípravcích na ochranu rostlin i třpytek nebo hraček.
Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27 100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Zároveň však výzkum zjistil, že čistírny mají poměrně vysokou účinnost při odstraňování těchto látek. Společnost o tom informovala ve svém zpravodaji e-Kapka.
25.7.2023 16:13 | PRAHA
( ČTK)
Dešťovou vodu zachytává 90 procent domácností, které žijí v domech či vilách se zahradou. Hlavním důvodem je finanční úspora, téměř třetina domácností vyzdvihuje i ekologické důvody. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytla Lenka Slavíková z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FSE UJEP).
21.7.2023 01:14 | PRAHA
( ČTK)
Češi nevyužívají dostatečně takzvanou šedou vodu, tedy vodu, která protekla například sprchou nebo umyvadlem, i když pitnou vodou šetří. Recyklace odpadních vod s využíváním dešťové vody například na zalévání, hašení požárů či splachování by přitom mohly pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytla Martina Nová z Katedry technologie ochrany životního prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
21.7.2023 01:05 | PLZEŇ
( ČTK)
Správci městských lesů v Plzni apelují na návštěvníky, aby se v současných vedrech chovali v přírodě velmi opatrně. V žádném případě nesmí rozdělávat ohně v lesích a rekreačních oblastech, neměli by zajíždět do lesů auty a parkovat před závorami v lesích, uvedla mluvčí magistrátu Barbora Hájková.
17.7.2023 22:55 | ŠTERNBERK
( ČTK)
Radnice ve Šternberku na Olomoucku kvůli dlouhodobému suchu zakázala ve městě a více než dvou desítkách okolních obcí odebírat povrchovou vodu ze všech vodních toků a ploch například na zalévání zahrad, napájení dobytka, napouštění bazénů či kropení sportovišť. Zákaz se kromě Šternberka týká také například Moravského Berouna, Hraničních Petrovic, Domašova nad Bystřicí, Jívové, Lipiny či Města Libavá. Omezení na Šternbersku platí do 30. září, kdy by sucho mělo pominout. Radnice o novém nařízení informovala na svém webu.
10.7.2023 19:56 | BRNO
( ČTK)
Jihomoravští záchranáři od začátku sezony vhodné ke koupání ošetřili několik lidí po tonutí, často malé děti. V péči ale měli i mladou ženu, které už pomoci nedokázali, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Štěstí měl chlapec, který se topil na koupališti ve Znojmě. Zachránili ho lékaři ze znojemské nemocnice, kteří tam byli ve svém volnu. Díky jejich okamžitému zásahu je chlapec nyní v pořádku doma, uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.
Je nutné prát tričko po každém nošení? Asi ne. A co slipy nebo kalhotky? To je různé. Ale stále více lidí se vyhýbá praní, aby ušetřili čas, peníze i životní prostředí, píše britský The Guardian.
Na jižní Moravě se opakuje problém s nedostatkem vody, a tak některé z obcí na Blanensku vyhlásily zákaz zalévání zahrad, mytí aut či napouštění bazénů pitnou vodu. Od zástupců samospráv to zjistila Česká televize (ČT), která o tom dnes informovala na svém webu.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|