Zprávy zelené domácnosti
Učinili jste rozhodnutí pomoci sobě a pomoci přírodě a stali jste se vegetariány? Možná, že vůbec nečiníte dobře. Výchozí suroviny pro výrobu tofu, jako je například sója, cizrna a čočka, mohou být pro životní prostředí závadnější než samotná produkce masa, tvrdí závěry studie Cranfieldovy univerzity, píše Sunday Times.
Září je opět měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. Letos je vyhlášen již šestý ročník. U příležitosti mezinárodního roku biodiverzity má motto „Rozmanitost každým kouskem“. Pro zájemce jsou připraveny zajímavé akce, kde mohou sami poznat výrobu biopotravin.
Poctivý oběd Čecha vyrobí stejnou ekologickou stopu, jakou vytvoří obyvatel Konga za pět dní života nebo Bulhar či Albánec za jeden den. Vyplývá to z aktuálního porovnání ekologické stopy, napsal server Aktuálně.cz. Právě jídlo se na české eko-stopě podílí výrazně, z jedné čtvrtiny.
Do Národního muzea se 11. května letošního roku vrátila výstava Světlo pro Prahu. Před deseti lety měla prostřednictvím exponátů mrtvých těl ptáků upozornit na umírající opeřence na nechráněných sloupech elektrického vedení. Tenkrát měla výstava otevřít oči veřejnosti a pomoci změnit zákon, letos jde o způsob poděkování. Situace se podle autorů výstavy zlepšuje, i když na zákonnou povinnost energetiků zabezpečit sloupy se čekalo osm let.
Nelegální obchod se sušenými žraločími ploutvemi, ze kterých se ve východní Asii připravuje polévka, ohrožuje počty žraloků v mořích. Tím je ohrožen i ekosystém, protože žraloci v mořích hrají podobnou roli, jako lvi či tygři na pevnině – udržují rovnováhu ostatních živočišných i rostlinných populací, píše server iDNES.cz.
Evoluce ptačích zobáků je závislá na klimatu. Alespoň to tvrdí poslední výzkum prováděný univerzitami v australském Melbourne a v Brock v Kanadě. Při zkoumání velikostí různých zobáků rozmanitých ptačích druhů bylo zjištěno, že ptáci s větším zobákem se spíš vyskytují v teplejších oblastech, zatímco ptactvo z chladnějších krajů má zobáky menší.
13.7.2010 17:29 | ROCKVILLE/ČESKÉ BUDĚJOVICE
( Ecomonitor)
Ocelot dlouhoocasý umí napodobit hlas své kořisti - tamarína pestrého, malé opičky velikosti veverky. Jedná se vůbec o první záznam, kdy kočkovité šelmy v Americe napodobují zvuky a hlasové projevy své potravy, píše ScienceDaily.
Od Španělska po Rusko, od Grónska po Gruzii – přírodu napříč celou Evropu představuje putovní výstava velkoformátových fotografií Wild Wonders of Europe. V těchto dnech si ji můžete prohlédnout v Praze na Alšově nábřeží před budovou Rudolfina.
29.6.2010 13:43 | ROCKVILLE/ČESKÉ BUDĚJOVICE
( Ecomonitor)
Nový pohled na ekologii nejohroženějšího ekosystému – korálových útesů – přináší rozsáhlá studie Stanfordovy univerzity, o níž informoval server ScienceDaily. Nové poznatky pomohou při ochraně populací útesových žraloků i snižování vlivu rybaření na strukturu rybích populací.
Původní africká plemena afrického skotu se přizpůsobovala tamním drsným podmínkám po staletí. Jejich výjimečná genetická rozmanitost je ale ohrožena, píše server BBC.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|