Zprávy zelené domácnosti
Jsou vaše akvarijní rybičky k sobě navzájem jak psi? Podle studie univerzity Case Western Reserve v Ohiu není „nervozita a předrážděnost“ rybiček způsobena nedostatkem potravy, ale chudým a strohým vybavením akvária. Podle aktuální studie stačí ale jen málo a i akvarijní rybičky mohou žít spolu v míru, píše ScienceDaily.
Ideální nedělení odpoledne? Návštěva zoologické zahrady. Jen v České republice je navštíví statisíce lidí ročně, na celém světě až 600 milionů. Jak se ale líbí život v zoo zvířatům? Jsou pro ně vězením, nebo naopak pomáhají s jejich záchranou? Či jsou to místa, kde se o zvířatech mohou lidé mnoho naučit? Nejen na tyto otázky odpovídají odborníci, kterých se Ekolist.cz zeptal na roli zoologických zahrad v 21. století.
Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze-Hostivaři zve ve čtvrtek 23. června na Svatojánské slavnosti bylin. Jejich součástí budou tvořivé dílny, přírodní lékárna, ale i biotrh, na němž sedláci z okolí nabídnou výhradně certifikované produkty ekologického zemědělství. Na setkání bude přítomno i několik lidí, kteří se v bylinách vyznají, umí je pěstovat, vyrobit masti, tinkturu či čaje a o své zkušenosti se budou dělit s návštěvníky.
Česká společnost si oblíbila ochranu životního prostředí - třídí odpady, kupuje úsporné zářivky a přemýšlí o změnách klimatu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos Tambor. Lidé dokonce vyjadřují ochotu méně jezdit auty nebo zaplatit víc za ekologičtější výrobek. Jedna jistota zůstává neměnná a to důvěra v bezpečnost jaderné energetiky.
Možná jste si koupili a na zahradě instalovali hnízdo pro čmeláky. Dají se sehnat na internetu nebo v zahradnických centrech v různých provedeních. Britský výzkum ale přináší špatnou zprávu. Čmeláci se těmto hnízdům vyhýbají, píše server PlanetEarth.
Od března je to jasné: pro přespání ‚pod širákem' není na většině chráněných územích potřeba žádné povolení. Ekolist v této souvislosti oslovil správy chráněných území, aby se podělily o své zkušenosti s touto formou turistiky. A vyšlo najevo, že praxe dávno úředního šimla předběhla.
Skupina odborníků rozklíčovala nebývalou otázku: Co činí šarpeje šarpejem, nebo-li co způsobuje charakteristické „vrásky“ tohoto plemena psů. Biologové ve spolupráci s lékaři zjistili, že za vším stojí genetická mutace související s onemocněním zvaným syndrom periodických horeček.
S nástupem jara hrozil motoristům na některých silnicích hororový zážitek z jízdy po vyhřezlých vnitřnostech stovek či tisíců rozjetých žab. Byl by to bezprostředně viditelný důsledek finančního škrtu v rozpočtu ministerstva životního prostředí na Program péče o krajinu. Mohlo se totiž stát, že by nikdo obojživelníky nepochytal a přes silnici nepřenesl. Ministr financí ale po přímluvách ochránců přírody a starostů obcí přislíbil, že program dofinancuje – a jarní masakr žabiček se proto konat nemusí.
Aféra s jedy v potravinách se rozrůstá. Německo uzavřelo téměř pět tisíc farem a snaží se zabránit, aby se jedovaté dioxiny, které se do potravin dostaly z kontaminovaného zvířecího krmiva, šířily dál.
11.11.2010 15:30 | WASHINGTON/HODONÍN
( Ecomonitor)
To, že tabák měl dříve víc než jen konzumní kuřácké využití, bylo v průběhu století téměř zapomenuto. V minulosti ale zahradníci dobře věděli, že z listů tabáku lze získat roztok, který zároveň likviduje hmyzí škůdce na pěstovaných plodinách. Studie uveřejněná serverem ScienceDaily však tuto polozapomenutou zkušenost s novými závěry oprášila. Tabák dnes po chemické úpravě pyrolýzou může nalézt využití v přírodním zahradničení jako organický pesticid.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|