Zprávy zelené domácnosti
První zkouška ve velkém měřítku, která chce otestovat možnosti vytápění budov pomocí tepelné energie z počítačů, začala ve Švýcarsku. Výzkumníci doufají, že se jim podaří srazit o 85 % emise skleníkových plynů, které vznikají kvůli nutnosti jednak chladit počítačové procesory, jednak vytápět budovy, píše deník The Guardian.
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedlo v květnu výzkum nakolik se české domácnosti chovají ekologicky šetrně. Chování šetrné k životnímu prostředí deklarují spíše vysokoškolsky vzdělaní lidé a lidé s dobrou životní úrovní – více třídí odpady, nakupují biopotraviny a výrobky šetrné k životnímu prostředí.
Od začátku léta budou moci lidé žádat o dotaci z programu Zelená úsporám přes pět vybraných bank. Žadatelům by se tak měla zkrátit cesta, jak získat peníze od státu. Zároveň mohou využít půjčky od bank, které jsou o něco vhodnější oproti běžným půjčkám. Navíc se na své žádosti mohou podívat na stovkách míst, vedle bank, hypotéčních ústavů a sítě stavebních spořitelen také na některých pobočkách pošt. Stát si slibuje, že se do programu zapojí podstatně více lidí. Od začátku dubna podalo žádost o dotace jen pětatřicet projektů.
Někteří lidé se domnívají, že odpovědí na klimatické změny je jaderná energie, jiní navrhují zelené technologie, jako je větrná či solární energie. Poradce amerického prezidenta Baracka Obamy v otázce boje s globálním oteplováním ale navrhl něco mnohem jednoduššího - natírání střech na bílo, uvedl Independent.
Klesající výrobní cena solárních panelů a rostoucí ceny elektřiny vyrobené z neobnovitelných zdrojů dále přiblížily jejich vyrovnání. Cena solární energie bude prý klesat až na úroveň konvenční elektřiny vyrobené z pevných paliv mnohem dříve, než se předpokládalo. Největší britská solární firma Solarcentury to oznámila ve své nové zprávě. Vzkázala také britským majitelům nemovitostí, že solární energie dosáhne tzv. „grid parity“ - bod, ve kterém cena solární elektřiny bude schopna cenově konkurovat konvenční elektřině vyrobené z neobnovitelných zdrojů – kolem roku 2013, píše deník Guardian.
Do Poslanecké sněmovny jde šest zákonů týkajících se životního prostředí. Podle Jana Dusíka, prvního náměstka ministra životního prostředí, by se nyní - po pádu vlády - mohli poslanci na návrhy dívat nikoliv z pozice vládnoucí strany či opozice, ale čistě věcně. Jedná se mimo jiné o zákaz pátečních jízd kamionů, o způsobu povolování kácení alejí podél silnic nebo omezení staveb na zelené louce.
Žijí v jednoduchých stavbách a vaří na ohništi s použitím dřevěného uhlí. V domě se pak skoro nedá dýchat a znečištěný vzduch způsobuje mnoha tanzanským ženám zarudlé skvrny v očním bělmu. V zemědělských oblastech jsou pověry na denním pořádku a vzdělání na špatné úrovni, tyto ženy tedy mohou být odsouzeny jako čarodějnice a brutálně zavražděny rozezlenými sousedy.
„Současná diskuze se zaměřuje na to, jestli budeme vyrábět elektrickou energii z atomu, z uhlí nebo obnovitelných zdrojů energie. Progresivnější část debaty se zabývá tím, kolik energie spotřebujeme a jestli existují možnosti pro zvýšení efektivity a snížení spotřeby energií. Je tu ale ještě jedno důležité téma,“ říká Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA. Jde o strukturu a organizaci energetiky.
V hlavním městě Kalifornie Sacramentu se již řadu let snaží snížit spotřebu elektrické energie spotřebovávané domácnostmi. Například slevy za používání spořivých spotřebičů ale nijak závratně nepomohly. Město nakonec vsadilo na osvědčený americký způsob – srovnávání se sousedy, píše deník The New York Times.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|