Zprávy zelené domácnosti
Podíl biodieselu a dalších zelených paliv by se mohl snížit na méně než dosud požadovaných 10 % celkové spotřeby pohonných látek v roce 2020. Řada studií totiž ukazuje, že snaha nahradit z deseti procent tradiční fosilní paliva pohonnými látkami z obnovitelných zdrojů přináší negativní dopady na životní prostředí, píše agentura Reuters.
Program Zelená úsporám podle ministerstva životního prostředí překonal počáteční pomalý rozjezd a nyní jede na plný plyn. Minulý týden byl podán projekt, díky kterému se v rámci programu proinvestovala první miliarda. V posledních dnech je podáváno 130 žádostí denně. „Zhruba 17 miliard korun, které jsou aktuálně v rámci programu k dispozici, se zřejmě podaří vyčerpat ještě před koncem programu v roce 2012,“ věří ministr životního prostředí Jan Dusík.
Česká republika je schopná vytápět domácnosti, kanceláře i průmyslové provozy, aniž by bylo nutné prolomit limity těžby uhlí v severních Čechách, tvrdí studie Hnutí Duha. Musí se ale změnit „fatální závislost“ českého teplárenství na fosilních palivech. To se má podařit díky úsporným budovám, šetrnému způsobu vytápění a využití obnovitelných zdrojů, především biomasy nebo slunečního záření.
„Abychom dokázali odstranit závislost na ropě, musíme vymyslet násilím něco, co bude levnější nežli surovina tekoucí ze země," uvedl ekonom Tomáš Sedláček. „Nějaké rozumné procento ekologických aut na silnicích neuvidíme dříve, než za patnáct až dvacet let," komentoval Radek Špicar ze Škoda Auto. Debaty o alternativních vozech, která se konala po projekci dokumentu Kdo zabil elektromobil? (Who Killed the Electric Car?), se kromě Tomáše Sedláčka a Radka Špicara zúčastnil i Jaromír Vegr ze sdružení Elektromobily a Milan Smrž z Eurosolaru.
Dnešní spotřebiče jsou mnohem úspornější, než spotřebiče vyrobené třeba před deseti lety. Jejich provozní spotřeba přestává být jediným problémem a pozornost se nově přesouvá i k energii spotřebované v režimu stand by. Trend je totiž takový, že v domácnostech narůstá nejen celkový počet spotřebičů, ale počet spotřebičů, které spotřebovávají elektrickou energii, aniž by dělaly cokoliv užitečného. Novotou je stand by režim u spotřebičů, u kterých by to člověk nečekal.
Ropné společnosti, výrobci automobilů a motorů a prodejci pohonných hmot vyzvali Obamovu administrativu, aby nezvyšovala množství etanolu povinně přimíchávaného do benzinu, jelikož není dostatečně otestován vliv takového paliva na stávající motory, píše agentura Reuters.
Myšlenka tzv. zelených domů je jednou z možností, které by mohly pomoci k zotavení se z ekonomické recese, uvádí server ENN. Zelené domy by se mohly stát perspektivním podnikáním. Již dnes jsou hnacím motorem inovací ve svém oboru, neboť nastavují novou laťku kriteriím účinnosti, přispívají ke spokojenému a zdravému životnímu stylu a pomáhají vytvářet nové pracovní příležitosti, nejen v oblasti administrativy, tzv. zelených límečků.
Sílící kritika biopaliv podnítila kanadskou vládu k tomu, že si minulý týden objednala studii o dopadu výroby biopaliv na životní prostředí, píše agentura Reuters.
Internet se stává novodobým nástrojem pro získávání informací o jednotlivých technických zařízení, které způsobují znečištění ovzduší, vypouštějí znečištěnou vodu a vytvářejí nebezpečné odpady. Informuje o tom server ENN. Pro veřejnost byly tyto informace v minulosti obtížně dostupné, v některých případech nebyly přístupné vůbec nebo jen na požádání v rámci svobodného přístupu k informacím, které stanovuje zákon. To se teď u vícero států USA mění a celostátní vláda dává tyto informace k dispozici on-line.
Zateplování domů, které je dnes velmi propagované, má i svoje stinné stránky. Aby nedocházelo ke ztrátám energií, utěsní se i poslední štěrbinky, jimiž se do místnosti dostává čerstvý vzduch. Ten pak chybí lidem ve chvílích, kdy potřebují pracovat nebo se učit. Současnými technologiemi lze přitom dosáhnout obojího – jak snížit energetickou náročnost domu, tak zvýšit komfort vnitřního prostředí.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|