Zprávy zelené domácnosti
Server Lidovky.cz dnes informoval, že aktuálně připravovaná novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů zruší od nového roku výkupní ceny a zelené bonusy pro energii z fotovoltaických elektráren umístěných na volných plochách. Podpora by se tak vztahovala jen na fotovoltaické panely umístěné na budovách.
Těžbu uhlí lze dobře nahradit jádrem, neboť je jeho produkce levnější a nezávislá na politických rozhodnutí ohledně emisních povolenek. „V teplárenství ovšem jádro použít nelze, zde připadá v úvahu jen uhlí a zemní plyn s tím, že zemní plyn je několikanásobně dražší,“ upozornil ekonom Petr Bártek minulý týden v debatě "Těžba uhlí v ČR: alternativy budoucího vývoje" pořádané Institutem pro veřejnou diskuzi.
"Seriozně uvažujeme o tom, že lidem postiženým povodní poskytneme prostředky ze Státního fondu životního prostředí," řekl v úterý ředitel fondu Petr Štěpánek. "Například příspěvek na výměny zaplavených spotřebičů za nové spotřebiče, které budou odpovídat kritériím Partnerství Zelená úsporám.“
Ministryně životního prostředí Rut Bízkové při úterním podpisu Charty kvality ČR prohlásila, že velký vliv na kvalitu životního prostředí má i samotný spotřebitel a jeho rozhodování. „Je to nakonec on, kdo se rozhoduje, zda své peníze vydá za energeticky úsporný spotřebič,“ řekl Bízková. Podle ní je potřeba podporovat dobrovolné nástroje ochrany životního prostředí, protože jsou levnější než zákony, směrnice a úřady. Bízková se chce také zasadit o nižší sazbu DPH pro ekologicky šetrné výrobky.
Po povodních v roce 2002 se nás čtenáři ptali, co lze dělat se zahradou pokrytou vrstvou bahna, jak naložit s utonulými zvířaty nebo co dělat s vodou zatopenými spotřebiči. Přinášíme souhrn informací, získaných v roce 2002, které mohou být k užitku lidem postiženým povodní letošní.
KDU-ČSL se ve svém volebním programu věnuje environmentální oblasti poměrně podrobně. Chce zachovat územní limity těžby uhlí v severních Čechách a taky zastavit úsilí o těžbu uhlí v Beskydech. Rozšířit by se měly současné jaderné elektrárny a větší podpory by se měla dočkat železnice. Naopak o ochraně přírody se v dokumentu téměř nepíše. Co tedy lidovci ve svém volebním programu slibují? A jak hlasovali v uplynulých letech?
Největší problém rozšíření elektromobilů do běžného provozu je nedostatek dobíjecích míst. Kalifornská společnost Better Place proto tento měsíc uvede v Tokiu do zkušebního provozu systém prvních veřejných „dobíječek“. Automobily od nich odjedou nabité během několika minut, píše deník Guardian.
Zaspali energetici při přípravě přenosové sítě na nárůst nových elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie? Nebo byl vývoj v poslední době natolik bouřlivý, že se na něj prostě nedalo připravit? To byly otázky, které Ekolist.cz položil společnosti ČEPS, Lize ekologických alternativ, Czech RE Agency a Hnutí Duha.
6.4.2010 10:55 | PRAHA/LONDÝN
(Ecomonitor)
Sluneční energie by mohla přispět ke zmírnění chudoby na venkově. Širší přístup k energiím je rozhodující pro zajištění sociálně-ekonomického rozvoje v nejchudších zemích světa. Odhaduje se, že 1,5 miliardy lidí v rozvojových zemí nemá přístup k elektřině, uvádí server Science and Development Network (Scidev.net). Více než 80 % z nich žije v subsaharské Africe nebo Jižní Asii.
V Horním Rakousku hojně využívají solární ohřev vody. Původně ale horaly ke sluneční energii přivedla energetická krize v sedmdesátých letech. Také v Litoměřicích se na slunce začali obracet ve chvíli, kdy hrozilo, že se kvůli zdražení plynu začnou lidé vracet k pálení hnědého uhlí. Klíčový ale v obou případech byl zájem místních lidí, kteří se nejdříve museli naučit novým technologiím důvěřovat, shodli se účastníci semináře Ochrana klimatu a účast veřejnosti.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|