Zprávy zelené domácnosti
Dosluhuje vám notebook a vy se poohlížíte po nějakém novějším a třeba i ‚zelenějším‛ modelu? Pokud se chcete chovat ekologicky, je mnohem šetrnější nechat starý notebook upgradeovat, než kupovat nový. Největší ekologickou stopu totiž zanechá samotná výroba počítače. Vyplývá to z nedávno zveřejněného výzkumu německého Öko-Institutu.
České domácnosti třídí v posledních letech zhruba stejný podíl komunálního odpadu. Jenže zatímco celková produkce odpadů v loňském roce lehce poklesla, u běžného domácího odpadu naopak lehce narostla. Růst objemu komunálního odpadu se dlouhodobě zvyšuje, před deseti lety připadalo na každého obyvatele o 40 kilogramů odpadků méně než loni, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nedaří se tak zvyšovat procento vytříděného odpadu.
Je to záchod jako ze sci-fi: z lidských exkrementů vyrobí bioplyn a hnojivo a k tomu je ještě extrémně šetrný. Na spláchnutí spotřebuje jen litr vody. Záchod si zatím vyzkoušet nemůžete, protože v provozu je jen několik prototypů na singapurské Nanyang Technological University. Tam taky nový záchod vyvinuli.
Podle některých odhadů se při výrobě jednoho páru džín spotřebuje víc jak 9500 litrů vody, skoro půl kila chemikálií a obrovské množství energie. Dopady na životní prostředí jsou pak docela značné, protože ročně se na celém světě vyrobí okolo dvou miliard nových džín. Nové chemické postupy při výrobě ale slibují, že by výroba modrých kalhot mohla být víc ‚zelená‛.
Juan Muzzi si v Brazílii založil výrobnu kol. Jeho cílem je nabídnout brazilským městům, která jsou přecpaná automobily, levné a snadno dostupné kolo. Jeho kolo tedy není vyrobeno z kosmických materiálů, ale ze starých PET lahví. Rám kola má vcelku moderní vzhled a vydrží pád ze střechy domu nebo přejetí autem. Muzzi tak svým kolem zabíjí dvě mouchy jednou ranou: nabízí odolné městské kolo a odbyt pro vyhozené PETky.
Třicet až padesát procent světové produkce potravin je vyhozena, aniž by přinesla užitek. Data to nejsou zcela přesná, protože jejich sběr stále probíhá, i tak jsou předběžné odhady vědců z chicagského Reuters Food and Agriculture Summit ohromující. A jako jednoduchý recept doporučují obyčejným lidem to, co říká snad každý rodič svým dětem: dojídejte svůj talíř.
Norská kapela Hurra Torpedo je v mnoha ohledech bizarní trio: děsivé teplákové soupravy a místo klasických nástrojů hrají na staré sporáky, lednice a další domácí spotřebiče. To zřejmě uchvátilo odpadovou společnost Elektrowin, která se sběrem starých spotřebičů věnuje. Tři koncerty kapely v Česku tak zároveň poslouží jako propagace třídění elektroodpadu. Kdo před koncertem odevzdá vysloužilý spotřebič, tomu bude z předem zakoupené vstupenky vráceno sto korun, láká Elektrowin.
Konec roku přinesl dvě internetové mapy. Jedna se zaměřuje na Jihomoravský kraj a lidem ukazuje umístění různých ekologicky zaměřených podniků a institucí. Druhá cílí na Pražany, kteří jezdí nebo by rádi jezdili po Praze na kole.
29.10.2011 06:00 | BRNO
(ČTK/Ekolist)
Třídění odpadů má v ČR stále velké rezervy. Podle Hnutí Duha každý rok vyhodíme recyklovatelné suroviny za miliardy korun. Aktivisté se více zaměřili na situaci na jižní Moravě - obce zde prý málo motivují své občany k třídění odpadů.
Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze-Hostivaři zve ve čtvrtek 23. června na Svatojánské slavnosti bylin. Jejich součástí budou tvořivé dílny, přírodní lékárna, ale i biotrh, na němž sedláci z okolí nabídnou výhradně certifikované produkty ekologického zemědělství. Na setkání bude přítomno i několik lidí, kteří se v bylinách vyznají, umí je pěstovat, vyrobit masti, tinkturu či čaje a o své zkušenosti se budou dělit s návštěvníky.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|