Zprávy zelené domácnosti
Evropský energetický systém je velmi neefektivní, ztráty při konečné spotřebě jsou více jak 40 %. Evropa by měla najít způsob, jak těmto ztrátám zabránit. Řešením by měly být lokální systémy distribuce tepla a chladu. Řekl to na konferenci k Týdnu udržitelného rozvoje Eddie Johansson ze švédské energetické společnosti Rindi Energi.
Na konferenci k Týdnu udržitelného rozvoje prezentoval Jaroslav Maroušek z obecně prospěšné společnosti SEVEn energetické scénáře. Podle jeho slov jsou největším zdrojem energie právě její úspory.
Pro využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro podporu biopaliv či výrobu elektrické energie Evropská unie směrnice má, pro teplo získané z OZE zatím ne. Směrnice by ale mohla vstoupit v platnost v dubnu 2009. Na základě studie potenciálu tepla z OZE chystá návrh českého zákona i Calla a Hnutí DUHA.
Svět se ve velkém rozhodl nahrazovat tradiční zdroje energie novými technologiemi. Celosvětový trh s čistou elektřinou z větru nebo slunce v loňském roce dosáhl objemu 150 miliard dolarů. Jak ale využít slunce v oblastech, kde není dostatek volné půdy ani infrastruktura? Řešení vidí izraelští inženýři ve slunečních balónech, které se mohou vznášet vysoko nad zemí, píše agentura Reuters.
Britský vědec Seamus Garvey chce "skladovat vítr". Věří, že budoucnost energetiky je v ukládání vzduchu v gigantických nádržích pod hladinou moře. A velké energetické společnosti jsou ochotné do jeho nápadu investovat, píše internetové zpravodajství BBC.
Hnutí DUHA včera představila dvě energetické studie, které si nechala vypracovat od obecně prospěšné společnosti Porsenna. První studie se zaměřila na potenciál úspor v obytných domech, druhá zkoumala možnosti úspor v sektoru služeb. Studie zkoumaly obytné domy, školy, nemocnice, úřady, obchody, hotely a logistická centra. Podle výsledků první studie by průměrná domácnost, která topí plynem, mohla v energeticky úsporném domě ušetřit kolem 15 tisíc korun ročně.
ENERGYbase. Vídeň doufá, že pod tímto názvem se zapíší do povědomí Rakušanů a možná i celé Evropy kanceláře budoucnosti. Výstavba největší ekologického kancelářského objektu v Rakousku byla zahájena na jaře roku 2007 a má být dokončena v polovině roku letošního. Unikátní budovu navrhl vídeňský ateliér POS architekten ZT keg a o kvalitě projektu svědčí i nominace na Státní cenu za životní prostředí a energické technologie, kterou uděluje rakouské Ministerstvo životního prostředí a zemědělství.
Renovace a důsledné využívání moderních technologií při stavbě budov v Severní Americe by celému kontinentu ušetřily více emisí než jakékoli jiné opatření. Využívání ekologických principů ve stavebnictví by snížilo produkci emisí skleníkových plynů o stejné množství, jakým přispívá ke klimatickým změnám veškerá doprava v USA, píše internetové zpravodajství BBC.
Britský řetězec B&Q, který prodává domácí potřeby, oznámil, že po vyčerpání současných zásob přestane nabízet terasové ohřívače, napsal deník Guardian.
Umožnit lidem hlídat a určovat svou spotřebu energie by snížilo výdaje a mohlo by to výrazně zmenšit nutnost budování nových elektráren, napsal deník New York Times. Zjistila to dlouhodobá vládní studie.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|