Zprávy zelené domácnosti
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) si nechala zpracovat analýzu, zda fotovoltaické elektrárny, které jsou již zapojené nebo mají být zapojené letos, mohou způsobit výpadek zásobování elektrickou energií, tzv. blackout. Odpověď zní ne.

Dvě miliardy lidí na celém světě svým otevřeným ohništěm, na kterém vaří, znečišťují ovzduší. Krátí se tím životy miliónům lidí a zhoršuje globální oteplování uvádí server Clean Techies. Vaření na kamnech by prý mohlo tyto negativní dopady výrazně zmírnit. 
„Je potřeba opustit současný chaos, který vládne v oblasti obnovitelných zdrojů energie, a postoupit k jejich koordinovanému rozvoji,“ řekl na dnešní tiskové konferenci předseda Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností Petr Zeman. Podle energetiků je v současnosti nejdůležitějším krokem změna legislativy v oblasti obnovitelných zdrojů energie. 
Ekoznačení známe především ze spotřebního zboží nebo z potravin. Certifikát zohledňující environmentální hledisko může mít ale i celá budova. V Česku již první certifikované budovy jsou. Potíž je trochu s tím, že certifikátů pro budovy je povícero a každý má trochu jiná kritéria.

Celkem již dvě stě dvacet čtyři miliony úsporných zářivek se dostalo do britských domácností. Podle deníku Guardian ale většina těchto "úsporek" leží nepoužita v šuplících. Přitom energetické firmy dostaly od vlády dotaci ve výši tři miliard liber, která měla pomoci snížit spotřebu elektřiny. 
Podíl biodieselu a dalších zelených paliv by se mohl snížit na méně než dosud požadovaných 10 % celkové spotřeby pohonných látek v roce 2020. Řada studií totiž ukazuje, že snaha nahradit z deseti procent tradiční fosilní paliva pohonnými látkami z obnovitelných zdrojů přináší negativní dopady na životní prostředí, píše agentura Reuters. 
Program Zelená úsporám podle ministerstva životního prostředí překonal počáteční pomalý rozjezd a nyní jede na plný plyn. Minulý týden byl podán projekt, díky kterému se v rámci programu proinvestovala první miliarda. V posledních dnech je podáváno 130 žádostí denně. „Zhruba 17 miliard korun, které jsou aktuálně v rámci programu k dispozici, se zřejmě podaří vyčerpat ještě před koncem programu v roce 2012,“ věří ministr životního prostředí Jan Dusík.

Česká republika je schopná vytápět domácnosti, kanceláře i průmyslové provozy, aniž by bylo nutné prolomit limity těžby uhlí v severních Čechách, tvrdí studie Hnutí Duha. Musí se ale změnit „fatální závislost“ českého teplárenství na fosilních palivech. To se má podařit díky úsporným budovám, šetrnému způsobu vytápění a využití obnovitelných zdrojů, především biomasy nebo slunečního záření. 
„Abychom dokázali odstranit závislost na ropě, musíme vymyslet násilím něco, co bude levnější nežli surovina tekoucí ze země," uvedl ekonom Tomáš Sedláček. „Nějaké rozumné procento ekologických aut na silnicích neuvidíme dříve, než za patnáct až dvacet let," komentoval Radek Špicar ze Škoda Auto. Debaty o alternativních vozech, která se konala po projekci dokumentu Kdo zabil elektromobil? (Who Killed the Electric Car?), se kromě Tomáše Sedláčka a Radka Špicara zúčastnil i Jaromír Vegr ze sdružení Elektromobily a Milan Smrž z Eurosolaru.

 Dnešní spotřebiče jsou mnohem úspornější, než spotřebiče vyrobené třeba před deseti lety. Jejich provozní spotřeba přestává být jediným problémem a pozornost se nově přesouvá i k energii spotřebované v režimu stand by. Trend je totiž takový, že v domácnostech narůstá nejen celkový počet spotřebičů, ale počet spotřebičů, které spotřebovávají elektrickou energii, aniž by dělaly cokoliv užitečného. Novotou je stand by režim u spotřebičů, u kterých by to člověk nečekal. 
|
20.6.2025 | Tereza Valchářová
16.6.2025 | David Kunssberger
|