Zprávy zelené domácnosti
Výrobci elektrických spotřebičů budou muset vytřídit a odevzdat k recyklaci téměř dvě třetiny zboží, které prodají v Evropské unii. Na konci minulého týdne o tom rozhodla Evropská komise. Nový návrh se ale nelíbí výrobcům elektroniky a dalších zařízení, kteří se obávají, že požadované hranice nebudou moci dosáhnout.
Chodci na ulicích Londýna i cestující na nádraží a v metru budou po mnoha letech konečně moci opět vyhodit přečtené noviny nebo zbytky od svačiny do odpadkového koše. Londýnská radnice jim nabídne koše, které nejen počítají s odděleným sběrem papíru, plastů a kovu, ale také vydrží případný výbuch bomby, píše deník Times Online.
Jedničky na světovém trhu s balenými nápoji se pokoušejí odradit spotřebitele v bohatých zemích od pití vody z plastových lahví a vrátit je k pitné vodě z vodovodu. Důvodem jejich snahy jsou prý ohledy na životní prostředí a zdravotní důvody. Mezitím ale firmy expandují na trhy v rozvíjejících se zemích, píše agentura Reuters.
15.10.2008 10:39 | PRAHA
(Ecomonitor)
Odevzdání mobilního telefonu k recyklaci znamená, že se na skládky nedostane řada nebezpečných chemických látek, které škodí životnímu prostředí. Vedle toho ale důsledná recyklace telefonů může pomoci i světově ohroženým gorilám nížinným, napsal deník Cape Argus.
Kolektivní systém Asekol, který organizuje zpětný odběr vysloužilé elektroniky a elektrických spotřebičů, představil svůj E-domek. Uzamykatelný přístřešek by měl pomoci sběrným dvorům ochránit odložené spotřebiče před nepříznivým počasím i nenechavýma rukama.
Francie chce zavést daň na používání jednorázového nádobí, které se nedá recyklovat. Lidé by díky tomu měli začít více používat ekologicky šetrné výrobky. Ministr životního prostředí chce, aby Francouzi více mysleli na přírodu i při nákupu celé řady jiných výrobků, včetně spotřební elektroniky, píše agentura Reuters.
Zástupci kolektivních systémů si pochvalují, že se lidé v České republice učí třídit vyřazené spotřebiče. Většina elektroodpadů končí ve sběrných dvorech a největší objem tvoří televizory, lednice a počítačové monitory. Pro každého ale musí být třídění jednoduché a pohodlné, jen díky tomu se ke zpětnému zpracování dostává stále větší objem odpadů, přiznávají společnosti.
V České republice se nedaří zvyšovat množství recyklovaného a kompostovaného komunálního odpadu. Společné prohlášení Hnutí Duha a ČSSD kritizuje fakt, že Plán odpadového hospodářství slibuje navýšit využití komunálních odpadů na 50 % do roku 2010, zatímco dosud se využívá zhruba 20 % domovního odpadu.
Množství elektrických zařízení odevzdaných k recyklaci stále stoupá. Tři největší systémy zpětného odběru ohlásily, že letos se jen jim podaří vybrat přes tři kilogramy odpadů na obyvatele. Do konce roku se tak zřejmě podaří naplnit požadovanou kvótu čtyř kilogramů, ke které se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie.
V lednu 2004 jsme v článku Odvrácená strana plenek psali o výhodách a nevýhodách jednorázových plen a kdysi běžně užívaných látkových plen. Dnes je na trhu dostupná další alternativa. „Kompostovatelné“ jednorázové pleny.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|