Zprávy zelené domácnosti
V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
Od dubna, kdy americká automobilka Tesla Motors představila své bateriové systémy s názvem Powerwall a Powerpack, je kolem tohoto průkopníka elektromobility a akumulace energie pořádně rušno. Její spoluzakladatel a technický ředitel JB Straubel nedávno dostal prostor při zahájení velmi sledovaného odborného veletrhu solárních technologií Intersolar North America 2015. Během svého proslovu zmapoval dosavadní vývoj elektromobility a akumulace elektřiny pomocí baterií a dále představil vizi, jakým směrem se bude tento průmysl ubírat. Jednou z nich podle něho bude synergie mezi obnovitelnými zdroji energie a elektromobily.
Ochrana přírody má od letoška nové oficiální pomocníky - vodáky. Jejich zástupci totiž navázali novou spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a pomohou jí mapovat suché jezy. Ty život neztrpčují pouze milovníkům českých řek, ale i dalším lidem. A samozřejmě rybám a dalším vodním organizmům. Prostřednictvím webu www.suchejezy.cz může pomoci monitorovat stav vody široká veřejnost.
Symbolickou jízdenku, která lidem umožní jezdit 1. července zdarma pražskou MHD, rozdával dnes Dopravní podnik hl. m. Prahy řidičům v kolonách. Rád by je motivoval k tomu, aby začali využívat veřejnou dopravu. Akce je součástí kampaně na zlevněné roční jízdné, které bude stát od začátku července 3650 korun, tedy 10 korun za den.
Oblíbená kratochvíle mnoha turistů, geocaching, při kterém lidé v přírodě pátrají po ukrytých schránkách se zápisníkem a "pokladem", může kromě zábavy pomoci ohroženým druhům. Častá návštěvnost a kroky turistů totiž dokáží zabránit zarůstání plochy. Sdružení Calla ve spolupráci s entomologem proto tento rok připravilo v jižních Čechách dvě nové cesty za schránkami. Za nápadem využít v ochraně přírody sešlap od turistů stojí vítězný tým středoškolské ekologické olympiády.
Skoro milion a půl kilometrů se ujelo během května v rámci soutěže firem Do práce na kole. Pro srovnání: cyklisté při svých cestách do zaměstnání pětatřicetkrát objeli Zeměkouli. Pátého ročníku soutěže se zúčastnilo 7 280 lidí z 1 156 firem a institucí v čtyřiadvaceti českých a moravských městech.
Ekologická daň za stará auta není žádná novinka. Fakticky jde o jednorázový poplatek při registraci či přeregistraci auta, které spadá do emisní normy Euro 0, 1 a 2. Tento poplatek se platí od roku 2009. Nově se od roku 2017 bude poplatek týkat i aut, která mají Euro 3, kam typicky spadají auta vyrobená před deseti lety. „Nejde o žádnou plošnou silniční daň,“ zdůrazňuje ministerstvo životního prostředí.
28.4.2015 01:05 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
Většina lidí v Česku by byla ochotná změnit své chování při využívání zboží, potravin a energie tak, aby byla jejich spotřeba šetrnější k životnímu prostředí. Naopak málo lidí chce měnit své zvyky v oblasti dopravy. Takové jsou závěry projektu Technologického centra Akademie věd ČR. Dotazovaní lidé by uvítali prodloužení záruční doby výrobků, možnost jejich opravy i jasné označení míry jejich "udržitelnosti". Největší zodpovědnost za udržitelnou spotřebu dávají čeští spotřebitelé sami sobě, současně požadují i roli veřejné správy v této oblasti.
Ručně vyrobený bezešvý rám kola je z více než 40 laminovaných vrstev dýhy. Cesta od myšlenky k realizaci trvala dva roky.
Právě v tomto období migrují žáby na svá trdliště. Putování je to pro ně často nebezpečné, protože musí překonávat i frekventované vozovky. Každoročně skončí mnoho obojživelníků pod koly aut. V místech, kde žáby migrují, je dobré jet opatrně a zpomalit. Nejen kvůli žábám, ale i kvůli bezpečnosti řidičů.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|