Zprávy zelené domácnosti
Kola se vyrábějí z oceli, hliníku, karbonových vláken. Sehnat se dají i rámy vyrobené ze dřeva nebo z bambusu. O kus dál šel izraelský inženýr Izhar Gafni. Sestrojil si kolo z lepenky. Je voděodolné a náklady na výrobu jsou devět dolarů, tedy necelých 180 Kč.
Přejít z jedné strany ulice na druhou není pro většinu lidí nic těžkého. Pro staré lidi ale může být překonání přechodu pro chodce tak stresující věc, že raději omezí své vycházky. Přitom schopnost dojít si sám obstarat všednodenní záležitosti je důležitá pro udržení jejich fyzické i psychické kondice. Aktuální britský výzkum ukázal, že lidé nad 65 let nejsou schopni jít dostatečně rychle, aby stihli přejít přechod dříve, než jim naskočí červená a začnou se rozjíždět auta.
Porsche, Mercedes, BMW, Lexus. Automobilky, jejichž vozy si mohou dovolit jen opravdu bohatí lidé, se přizpůsobují ekologickým trendům a nabízejí hybridní motory. Od příštího roku mezi ně bude patřit i italská luxusní značka Ferrari, píše San Francisco Chronicle.
Juan Muzzi si v Brazílii založil výrobnu kol. Jeho cílem je nabídnout brazilským městům, která jsou přecpaná automobily, levné a snadno dostupné kolo. Jeho kolo tedy není vyrobeno z kosmických materiálů, ale ze starých PET lahví. Rám kola má vcelku moderní vzhled a vydrží pád ze střechy domu nebo přejetí autem. Muzzi tak svým kolem zabíjí dvě mouchy jednou ranou: nabízí odolné městské kolo a odbyt pro vyhozené PETky.
Třicet až padesát procent světové produkce potravin je vyhozena, aniž by přinesla užitek. Data to nejsou zcela přesná, protože jejich sběr stále probíhá, i tak jsou předběžné odhady vědců z chicagského Reuters Food and Agriculture Summit ohromující. A jako jednoduchý recept doporučují obyčejným lidem to, co říká snad každý rodič svým dětem: dojídejte svůj talíř.
Na to, jak se v minulých letech v Česku stavěly cyklostezky, se tento týden snesla silná kritika ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Nekoordinovaný postup, rezignace na efektivitu, ale i nemožnost ověřit, jak se naplňují koncepční materiály. Ministerstvo dopravy závěry NKÚ respektuje. Jaroslav Martinek, který působí jako koordinátor rozvoje cyklistické dopravy ČR, je dokonce vítá. „Je to šance začít brát cyklodopravu opravdu vážně,“ říká Martinek.
Jak se v Česku staví cyklostezky? Nekoordinovaně. Efektivitu vynaložených prostředků stát zpravidla nehlídá a ani nezjišťuje, jaké byly skutečné přínosy jednotlivých projektů. Jak se plní vytčený cíl se zjistit nedá, protože se tím kompetentní úřady nezabývají. Koncepce se nenaplňují a neaktualizují, úkoly neplní. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, který si posvítil na to, jak se v České republice staví cyklostezky.
Stlačený zemní plyn zdá se má mezi alternativními palivy slušně našlápnuto. Čerpací stanice jsou skoro v každém kraji, řidiči mohou využívat i domácí čerpací stanice. Autům na stlačený plyn věří i velké firmy jako DHL, Pražské služby nebo Česká pošta, která jich chce hned několik stovek koupit. Pro běžné užívání je krokem vpřed, že s auty na CNG lze od loňského roku parkovat i v podzemních garážích.
Plán Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů z dopravy o 60 procent se do roku 2050 podaří splnit jen těžko. Leda by Evropa víc vsadila na kola. Alespoň to tvrdí Evropská cyklistická federace. Pokud by totiž Evropané jezdili na kole stejně často jako Dáni, rázem by bylo splněno 26 % evropského závazku, tvrdí studie cyklistické federace.
Konec roku přinesl dvě internetové mapy. Jedna se zaměřuje na Jihomoravský kraj a lidem ukazuje umístění různých ekologicky zaměřených podniků a institucí. Druhá cílí na Pražany, kteří jezdí nebo by rádi jezdili po Praze na kole.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|