Zprávy zelené domácnosti
Jak může být krutá zima, jako je ta letošní, náročná pro volně žijící zvířata a zejména pro ptáky? Pokusí se to zjistit Královská společnost pro ochranu ptáků, která tento víkend pořádá sčítání ptáků ve Velké Británii ve spolupráci s veřejností. Díky tomu odhadne úbytek a nárůst ptačí populace, informuje server ENN.
S tím, jak se městská zástavba rozšiřuje dále do krajiny, jsou pro divoká zvířata čím dál důležitějším útočištěm místní zahrady a parky. Při snaze o udržení biologické rozmanitosti ve městech by spolu měli sousedé vzájemně spolupracovat a vytvořit ve svých zahradách síť propojených stanovišť pro ptáky, včely a drobné savce, píše ScienceDaily.
Divoce žijící sloni v indickém státě Karnataka rádi navštěvují pole zdejších zemědělců. Těm se ale zničená úroda pranic nelíbí a tak přišli s řešením, přímo ďábelsky pálivým. Jako ochranu před slony začali pole ohrazovat provazy napuštěnými chilli, píše deník Deccan Herald.
Při snaze o záchranu goril, slonů a dalších volně žijících zvířat v afrických parcích a rezervacích je důležité porozumět místním lidským kulturám, upozorňují vědci z Purdueské University. O provázanosti dynamiky tamějšího životního prostředí s činnostmi obyvatel informuje server ScienceDaily.
Tzv. voodoo vosy jsou tak malé, že je většina lidí nikdy neviděla. Přesto prý budou nasazeny do boje proti zemědělským škůdcům, aby pomohly rozšířit produkci potravin. Ačkoli jsou dospělé vosy dlouhé jen 1 až 2 mm, mají schopnost paralyzovat a zničit ostatní hmyz, včetně mnoha z nejničivějších škůdců. Díky jejich jedu v žihadle se z oběti prakticky stane živá mrtvola, informuje server The Independent.
V současné době sídlí na území České republiky přibližně 200 ptačích druhů, dalších několik desítek druhů tudy jen prolétá nebo zde zimují. Obecně se dá říci, že třetina druhů ubývá, třetina přibývá a třetina zůstává stabilní. Počet jedinců jednotlivých druhů ale podle výsledků dramaticky ubývá. Informace vycházejí ze Zprávy o stavu ptactva v roce 2009 publikované Českou společností ornitologickou (ČSO).
V loňském roce byl ve Velké Británii spatřen vůbec nejvyšší počet ptáků až z Asie či USA. Nově zveřejněná čísla potvrdila 407 druhů nejrůznějších ptáků a s největší pravděpodobností bude tento seznam rozšířen ještě o dalších jedenáct. Celkem zaznamenaných 418 ptačích druhů v Británii předčí doposud maximální úlovek pozorovatelů 412 druhů z roku 2004. Mnozí z okřídlených návštěvníků z celého světa byli spatřeni jen na pár minut, píše server The Independent.
Nové fotografie dokazují, že se lední medvědi dali na kanibalismus. Oteplování země jim ztěžuje klasický lov. Obrázky z Hudsonského zálivu u Kanady na chráněném území Manitoba ukazují, kterak samec ledního medvěda nese zkrvavenou hlavou svého mláděte, které kvůli hladu zahubil. Informaci přinesl server Telegraph.
Farmáři v severní Austrálii říkají, že nájezdy klokanů ničí jejich majetek a způsobují škody v hodnotě desítek tisíc dolarů. Současné silné deště v částí Queenslandu způsobily, že se hordy klokanů vydaly hledat nové pastviny. Na jihu Austrálie ale naopak panuje dlouhodobě velké sucho, které donutilo místní úřady odvolat povolení k odstřelu velkých vačnatců v oblasti Nového Jižního Walesu, píše internetové zpravodajství BBC.
Nejlepší přítel člověka může být zároveň nejhorším nepřítelem pro životní prostředí, tvrdí kniha novozélandských autorů Roberta a Brendy Valeových. Podle nich má psí miláček horší ekologickou stopu než terénní auto. O moc lépe na tom nejsou ani kočky a dokonce ani křečci nebo rybičky, píše The Times of India.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|