Zprávy zelené domácnosti
Od loňského roku mají obce povinnost zajistit pro občany oddělený sběr bioodpadu. Díky ní Češi loni vytřídili o 92 tisíc tun bioodpadu více než v roce 2014. V roce 2015 pak pokleslo množství komunálních odpadů ukládaných na skládky, těch oproti roku 2014 ubylo o 71,2 tisíce tun. Vyplývá to ze souhrnných dat produkce odpadů, která pro MŽP vyhodnocuje Cenia.
2.11.2016 01:46 | PRAHA
( ČTK)
Poněvadž cena masa poklesla, ocitá se znovu hojně na talíři Američanů. Podle nedávné studie nizozemské banky Rabobank vzrostla loni spotřeba masa ve Spojených státech o pět procent. Jde o nejsilnější růst za posledních 40 roků, který má v příštích letech pokračovat. V roce 2014 přitom Američané snížili podle údajů ministerstva zemědělství konzumaci hovězího o 18 procent, vepřového o deset procent a drůbežího o 1,4 procenta. Píše o tom francouzský list Le Monde.
31.10.2016 10:24 | PRAHA
( ČTK)
Matky a novorozenci z Karviné mají v krvi a těle vyšší koncentrace prachových částic PM10 a karcinogenního benzoapyrenu než matky a jejich potomci v Českých Budějovicích. Vyplývá to z výzkumu expertů z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Vysoké školy chemicko-technologické Praha, kteří dva roky testovali matky a novorozence v obou městech. Podle vědců se také prokázalo, že vysoká koncentrace prachu i benzoapyrenu zpomaluje u dětí vývoj mozku a snižuje jejich obranyschopnost. Informoval o tom dnes deník Mf Dnes.
To, jak mluvíme a přemýšlíme o masných potravinách, ovlivňuje i míru jejich spotřeby. Dáváme si řízek, nikoliv prase. Svíčkovou, ne krávu. Na základě pěti dílčích studií popisuje Jonas R. Kunst, docent Institutu psychologie na Univerzitě v Oslu, jak si lidé vytvářejí odstup od toho, že jedí zvířata. A tím snižují svou vlastní schopnost soucítit s osudem zvířat. Když si ale realitu připustíme, naše tendence konzumovat maso klesá.
Minulý týden se na mezinárodním semináři v Poslanecké sněmovně sešli odborníci na problematiku tzv. kožešinových zvířat. Mimo jiné zde byli i zástupci zemí, které chov kožešinových zvířat na farmách zakázaly. Podle nich není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat. A proto pro ně nelze na farmách ani vytvořit vhodné podmínky. Informovala o tom tisková mluvčí Svobody zvířat Lucie Moravcová.
Energetické štítky ve své stávající podobě mohou mást spotřebitele. Evropská unie se pustila do úpravy energetických štítků tak, aby se zrušily třídy A+ až A+++ a nadále se používala jen škála A-G. Česká republika spolu s dalšími čtyřmi zeměmi nedávno podala návrh, který by tento proces zpomalil. Nová škála energetických štítků by tak byla nejdříve v roce 2023. Upozornila na to novinářka Alice Stollmeyerová, která se specializuje na energetickou a klimatickou politiku EU.
21.10.2016 13:32 | KROMĚŘÍŽ
( ČTK)
Kroměříž chce nakoupit 2200 domácích kompostérů na bioodpad do rodinných domů ve městě a hlavně v místních částech. Náklady činí 6,5 milionu korun, město bude žádat o evropskou dotaci. Ze svého rozpočtu by radnice dala 975.000 korun. Novinářům to dnes řekl starosta Jaroslav Němec (ANO).
20.10.2016 09:38 | PRAHA
( ČTK)
Senát umožnil úřadům kontrolovat, čím lidé topí v domácích kotlích, a udělovat za to pokuty. Rozhodl tak přes námitky pravice, která pravomoc pokládá za omezování domovní svobody a chce ji napadnout u Ústavního soudu. Změnu má přinést novela o ochraně ovzduší, kterou nyní dostane k posouzení prezident.
18.10.2016 11:57 | PRAHA
( ČTK)
Senát asi umožní úřadům kontrolovat otop v domácích kotlích. Schválení dnes Senátu doporučil jeho ústavně-právní výbor. Rozhodl tak přes námitky pravice, která pravomoc pokládá za omezování domovní svobody a chce ji kvůli tomu napadnout u Ústavního soudu. Změnu má přinést novela o ochraně ovzduší. Horní komora ji má projednat ve středu.
12.10.2016 16:13 | PRAHA
( ČTK)
Povinnou revizí kotlů, kterou zavedla v září 2012 novela zákona o ochraně ovzduší, musí projít do konce letošního roku zhruba 500 000 topenišť. Vyplývá to z informací ministerstva životního prostředí. Cílem povinných revizí je přispět ke snížení množství vypouštěných škodlivých emisí, a tím i zdravotních rizik. Potvrzení o revizi si bude moci od nového roku vyžádat úřad města nebo obce, v případě nedodržení povinnosti hrozí pokuta až 20 000 korun. Nejpozději za dva roky je nutné revizi kotle pravidelně zopakovat.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|