Zprávy zelené domácnosti
Na dnešek připadá Světový den životního prostředí. Jeho mezinárodní motto pro letošek zní Svět pod vodou a klade otázky klimatických změn a zvyšování hladiny světových oceánů. Ministerstvo životního prostředí vyzvalo veřejnost, aby se připojila k dnešním oslavám konkrétními aktivitami, jež přispějí
ke zlepšení životního prostředí
, například cestou do práce na kole, vysazením stromu nebo likvidací černých skládek.
Pokud byste chtěli vidět tu nejdivočejší přírodu, která u nás je, pak můžete využít příležitosti na Šumavě. Národní park Šumava uspořádá pro omezený počet zájemců několik málo výprav do lůna šumavské divočiny. Akce je vhodná jen pro fyzicky zdatné turisty. Výpravy se konají za každého počasí.
Uprostřed pole kousek od pražské Vinoře stojí pozoruhodný strom. Je to topol bílý, kterému se také říká linda. Obvod kmene je úctyhodných 668 cm, což z tohoto topolu dělá v Praze strom s nejmohutnějším kmenem. Hluboce brázditý kmen se ve výšce 2,5 metrů dělí na dvě obrovské větvě nesoucí korunu. V seznamu pražských památných stromů má pořadové číslo 108. Krásných a zajímavých stromů je v Praze ale mnohem víc. V právě probíhající soutěži Objevme významné stromy je jich vytipováno již přes dvě stovky. Jsou mezi nimi mnohdy zapomenuté stromy, které nesou důležitá poselství naší historie.
Až do neděle bude pro všechny Pařížany veřejná doprava zdarma. Hlavní město Francie chce inspirovat všechny řidiče automobilů, aby nechali své plechové miláčky doma. Důvodem je silně znečištěné ovzduší, kterému čelí řada oblastí ve Francii kvůli neobvykle teplému počasí, píše agentura AFP.
I v české kotlině najdeme mezi školáky děti, které nikdy nešly bosy v trávě, nesbíraly lesní plody, nelezly po stromě nebo nepozorovaly hvězdy. Pobyt venku ustupuje virtuální realitě a děti tak tráví stále více času mezi čtyřmi stěnami, často v sedě u televizních nebo počítačových obrazovek a mobilních telefonů. Děti v tom ale nejsou samy, podobně se chovají i dospělí.
Obyvatelé hlavního města se učí používat kolo jako běžný dopravní prostředek, počet pravidelných jezdců se za poslední dva roky zdvojnásobil. Alespoň jednou v roce 2012 sedla na kolo na území hlavního města v roce plná polovina Pražanů. Stále jim ale chybí bezpečné cesty a možnost parkovat. Vyplývá to z výzkumu agentury GfK, který byl připravený pro pražský magistrát.
Vrak mercedesu měl na ukazateli ujetých kilometrů číslo 159 768 kilometrů. Chlapíci z lisabonského cykloshopu Rcicla Bicletas si řekli, že by mohl ujet ještě jednou tolik. Ale jako kolo. Kolo s karmou auta.
Evropa zkouší nový dopravní experiment: cyklodálnice. Na rozdíl od klasické cyklostezky jsou vedeny co nejvíce přímo, jsou osvětlené a jsou dostatečně široké, takže na nich lze jezdit vysokou průměrnou rychlostí. A města se o ně starají jako o klasické silnice pro auta: v zimě z nich odklízí sníh. Snahou je co nejvíce zpříjemnit a zrychlit dopravu na kole.
Představujete si velkoměsta budoucnosti jako oázy rajského klidu, kde na stříbřitě naleštěných silnicích bezhlučně kloužou čisté automobily? Tak takové budoucnosti se zřejmě nedočkáme, protože moderní auto, ačkoli není vybavené hlučným spalovacím motorem, musí být pořádně slyšet. Přesně to po výrobcích elektromobilů a hybridů vyžaduje americký bezpečností úřad.
Jedna z nejvýznamnějších ptačích oblastí v České republice leží hned za posledními domy Ostravy. Hned vedle městské části Heřmanice láká na návštěvu domova ledňáčka říčního, slavíka modráčka nebo čolka velkého naučná stezka a pozorovatelna, která se pro návštěvníky otevřela tento týden.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|