Zprávy zelené domácnosti
Blíží se zima a s ní i sníh a led na chodnících. Majitelé domů sice již nemusí na přilehlých chodnících uklízet, je ale dobré se podívat na možnosti, čím lze posypat třeba cestu od domu k brance. Nebo jak vybavit své boty, aby neklouzaly.
Čtyři technologie, díky kterým budou vozy BMW úspornější, nesou názvy Turbosteamer, Thermoelectric generator, Engine encapsulation a Waste heat exchanger for oil heating. První dvě budou získávat elektrickou energii z odpadního tepla motoru, třetí a čtvrtá by měly zajistit rychlejší ohřev motoru a oleje.
Od září mohou auta poháněná stlačeným zemním plynem (CNG) parkovat ve všech garážích, tedy i v těch podzemních. Umožňuje to novela vyhlášky o technických podmínkách staveb, kterou v tomto měsíci podepsal ministr vnitra.
Máte rádi biopotraviny, přírodu a snažíte se žít ekologicky? Vedete tímto směrem také své děti? Je šance dát to vědět i ostatním, užít si vlastní kreativitu a třeba i vyhrát nějakou hezkou cenu – přichází soutěž Eko Bio Rodina aneb Jak to děláme my.
Do pražských ulic denně vyjede na kole deset tisíc lidí. Tomu, aby jich bylo ještě více, prý nebrání počasí nebo kopcovitý terén, ale strach cyklistů pohybovat se mezi automobily. Praha přitom prý cyklisty ve městě chce, zaznělo ve Speciálu Martina Veselovského na Radiožurnálu.
V čele tradičního žebříčku nejekologičtějších vozidel, který sestavuje Německý dopravní klub (VCD) se letos umístily hybridní automobily japonských automobilek Lexus, Toyota a Honda, píše EurActiv. Aktuální hodnocení bylo zveřejněno koncem minulého týdne.
Nevýhody jako vysoká pořizovací cena, nedostatek nabíjecích stanic a dojezd elektromobilů stále ještě převažují nad výhodami, kterými jsou levné „tankování“ a slibovaný lepší vliv na životní prostředí. Leo Hickman z Guardianu byl jedním z „testovačů“ elektromobilu značky Mini. Přestože si test podle svých slov užíval, myslí si, že se tyto vozy hned tak nestanou normální součástí britských měst a silnic.
Minulý čtvrtek zaplavili Prahu cyklisté. Vyzráli tak na stávku dopravních odborů. Hned druhý den se ale počty cyklistů vrátily na běžná čísla. Propagátoři cyklistiky to přičítají tomu, že v Praze na cyklisty číhá řada překážek a nepříjemných míst, které je od používání kola odrazují. Jedním z nejvíce nebezpečných míst je křižovatka v Praze 7, kde v roce 2006 zahynul novinář a cykloaktivista Jan Bouchal. Podle aktuálních informací by se v dohledné době mohla tato křižovatka proměnit v místo k cyklistům více přátelské. Podařilo se dosud nevídané: zkoordinovat pražský Dopravní podnik, který zde plánuje opravu kolejí, s TSK, která zafinancuje úpravy zvyšující bezpečnost cyklistů.
Česká společnost si oblíbila ochranu životního prostředí - třídí odpady, kupuje úsporné zářivky a přemýšlí o změnách klimatu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos Tambor. Lidé dokonce vyjadřují ochotu méně jezdit auty nebo zaplatit víc za ekologičtější výrobek. Jedna jistota zůstává neměnná a to důvěra v bezpečnost jaderné energetiky.
Od začátku prázdnin začne pro pražské děti a seniory platit jízdné zdarma. Sleva ovšem nebude zadarmo. Zaplatí jí cestující s krátkodobými jízdenkami, které se zdraží z 18 na 26 korun a z 24 na 32 korun. Podle TOP 09 i Strany zelených ale slevy smysl nemají – jízdenky zdraží o třetinu, veřejná doprava dostane méně peněz a lidé začnou více používat auta.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|