Zprávy zelené domácnosti
19.6.2010 07:03 | ROCKVILLE/ČESKÉ BUDĚJOVICE
( Ecomonitor)
Těžké kovy jako rtuť a olovo, které se dostávají do trávicího traktu mořských ptáků spolu s potravou, končí v sedimentech polárních jezer. Zjistil to tým biologů, vedený vědci z univerzity Queen´s, píše ScienceDaily.
Zhruba 600 tučňáků afrických, kteří patří mezi ohrožené druhy, uhynulo při náhlém ochlazení na jednom z ostrovů Jihoafrické republiky. Mluvčí South Africa National Parks uvedla, že ptáci zahynuli při deštivém a příliš chladném chladné počasí během posledních dvou dnů v zátoce Algoa Bay v provincii Eastern Cape. Informoval o tom deník The Guardian.
Vědci předložili zatím nejkomplexnější a nejpodrobnější evropskou studii repertoáru zvuků, které používá a komunikuje jimi delfín skákavý (Tursiops truncatus). Zabezpečují jedincům pozici v hierarchickém žebříčku skupiny a zabraňují fyzickému kontaktu v napjatých situacích při lovu, informuje server ScienceDaily.
Pracovníci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) absolvovali první lezecký kurz, díky kterému zvládnou vyprošťování zvířat nejen ze skal a jeskyní, ale také industriálních objektů jako jsou mosty nebo komíny. „Společně s horolezeckými instruktory, instruktory speleotechniky i profesionálními záchranáři procvičovali metodiku postupu a záchrany, i zcela specifické postupy použitelné prakticky výhradně v případech záchrany zvířat z obtížně dostupných míst,“ uvedl instruktor Tomáš Frank ze Společnosti Horolezecká abeceda.
Ztráta biologické rozmanitosti je hlavním tématem konference Greenweek, která v úterý začala v Bruselu. Ubývání druhů živočichů i rostlin se týká jak Evropy, tak zbytku světa. Podle Evropské agentury životního prostředí „hrozí vyhynutí“ každému čtvrtému živočišnému nebo rostlinnému druhu.
Po povodních v roce 2002 se nás čtenáři ptali, co lze dělat se zahradou pokrytou vrstvou bahna, jak naložit s utonulými zvířaty nebo co dělat s vodou zatopenými spotřebiči. Přinášíme souhrn informací, získaných v roce 2002, které mohou být k užitku lidem postiženým povodní letošní.
13.5.2010 14:20 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/EDMONTON
( Ecomonitor)
Pravděpodobně nejzajímavější věc na největší bobří hrázi světa je ta, že nikdo neměl tušení o její existenci, dokud si badatelé nepovšimli satelitního snímku. Obrovská přehrada je připomínkou toho, že na Zemi stále ještě existují místa, kde příroda pořád vládne, píše server Edmonton Journal.
12.5.2010 13:35 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/WASHINGTON
( Ecomonitor)
Pokud jde o jídlo, nechovají ohrožené kosatky (Orcinus orca) z amerického zálivu Puget Sound žádnou úctu k mezinárodním hranicím. Už dlouho se ví, že jejich oblíbenou potravou je losos čavyča (Oncorhynchus tshawytscha). S použitím nových genetických testů však bylo prokázáno, že výkaly „amerických“ kosatek obsahují tkáně a šupiny čavyčů, kteří z 90 % pocházejí z ústí kanadské řeky Fraser, píše server The Vancouver Sun.
Oceánské hlubiny jsou domovem bezpočtu druhů mikrobů. Například bakterie tvaru špaget prý tvoří na dně Tichomoří bělavé rohože o velikosti Řecka. Desetiletý průzkum zaměřený na sčítání mořských živočichů objevil velká množství neznámých mikrobů, drobného zooplanktonu, korýšů, červů a larv, přičemž některé podle Reuters vypadají jako ze science fiction.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|