Zprávy zelené domácnosti
Potraviny z ekologického zemědělství jsou pro klima příznivější, tvrdí rakouští výzkumníci. Na rozdíl od plodin z konvenčního zemědělství je uhlíková stopa při pěstování plodin nebo chovu zvířat v ekologickém zemědělství menší. Co se týká dopravy a balení potravin - zde zůstává emisní zátěž úplně stejná jak konvenčních, tak biopotravin.
23.4.2010 09:31 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/ROCKVILLE
( Ecomonitor)
Wildlife Conservation Society vydala seznam kriticky ohrožených druhů, přezdívaný „Nejvzácnější ze vzácných“, zahrnující skupiny zvířat, které jsou aktuálně nejblíž vyhynutí. Sbírka kriticky ohrožených obsahuje výčet dvanácti ptáků, savců, plazů i obojživelníků. Dosavadní osudy a míra nebezpečí vyhubení jsou u některých dobře známé, zařazení jiných je překvapením. Seznam bude uveřejněn ve sbírce esejů „ 2010–2011 State of the Wild – Global Portrait“. Informaci přinesl server ScienceDaily.com.
22.4.2010 10:04 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/ROCKVILLE
( Ecomonitor)
Počty mořských želv odlovených při komerčním rybolovu za posledních 20 let mohou dosahovat milionů. Toto číslo je odvozeno ze studie srovnávající celosvětové „vedlejší“ úlovky velkokapacitních tenat, vlečných – tralovacích sítí a dlouhých lovných lan se záchytnými nástrahami. Informace přinesl server ScienceDaily.com.
Monitorovací cestu mezi filipínské Fair Trade pěstitele cukrové třtiny a manga uskutečnil v únoru tohoto roku český tým Excellent Plzeň ve spolupráci s neziskovou organizací Fair Life. „Nesetkali jsme se žádným případem porušování daných pravidel. Naopak musím říct, že jsem byla ohromena pozitivním vlivem, který Fair Trade na zdejší farmáře má,“ uvedla vedoucí týmu Lenka Černá.
13.4.2010 10:38 | OTAWA/ČESKÉ BUDĚJOVICE
( Ecomonitor)
Každoroční lov tuleňů grónských letos pravděpodobně probíhat nebude. Letošní zima v oblasti zálivu Sv. Vavřince byla nečekaně mírná. Tento meteorologický fakt odrazuje lovce od výprav za tuleními kožešinami, které nejsou dostatečně husté, a proto dobře prodejné. Barbarské ubíjení tuleních mláďat palicemi, kterému se už desítky let snaží aktivisté zabránit, se proto odkládá. Není ale důvod k radosti, mimořádně teplá zima zásadním způsobem ovlivnila i přežívání tuleňů. Chybějí ledové kry, které jinak touto dobou bývají jejich hlavními místy výskytu: na nich rodí mláďata, tráví většinu dne a jsou na nich v bezpečí před predátory.
V rámci Mezinárodního roku biodiverzity vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí každý měsíc jeden živočišný a jeden rostlinný druh, na který chce upozornit a informovat o něm veřejnost. Pro měsíc duben byly vybrány druhy vázané na městské prostředí – rorýs obecný a lípa malolistá a velkolistá.
Ropucha obrovská ( Bufo marinus) bývá uváděna na předních místech v seznamu nejhorších invazních druhů. Například v Austrálii likviduje prakticky všechny drobné hlodavce, obojživelníky a bezobratlé. Tým australských biologů pod vedením Richarda Shinea z univerzity v Sydney ovšem odhalil její slabinu: studie v časopisech Functional Ecology a Journal of Applied Ecology ukazují, že tyto nepůvodní ropuchy jsou mnohem častěji likvidovány domácími druhy mravenců než místní druhy žab. Podobná slabina by se mohla vyskytovat i u dalších nebezpečných invazních druhů.
Na začátku března byl laboratořemi Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy definitivně potvrzen výskyt velice infekčního onemocnění netopýrů na území České republiky. Nemoc se jmenuje syndrom bílého nosu.
Ropuchy jsou schopny odhalit blížící se zemětřesení, tvrdí vědci. V průběhu staletí byly podobné výroky vyneseny i nad jinými zvířaty. Velmi podivně se před zemětřesením totiž chovají prý i psi, krysy, hadi i kuřata, píše server Guardian.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|