Zprávy zelené domácnosti
Obchodní řetězec Tesco se v Británii stal terčem ekologických organizací, protože vyšlo najevo, že jím prodávaná místní kuřata se před tím, než skončí v regálech supermarketů, projedou více než 1 600 kilometrů. Největší britský supermarket posílá kuřata ze Skotska na osm set kilometrů dlouhou cestu do Essexu, kde je zabalí a pošlou zase zpátky do obchodů, píše deník Daily Mail.
Druhý rok fungování zpětného odběru vysloužilých elektrických spotřebičů skončil mírně optimisticky. K recyklaci se dostalo více spotřebičů než loni, celkový počet odevzdaného odpadu zřejmě dosahuje hranice 30 000 tun. Jenže v ČR se každý rok prodá 200 000 tun nových elektrických zařízeních a zároveň vznikne 140 000 tun elektrického šrotu. Drtivá většina odpadu tedy stále končí na skládkách.
Zálohování plastových PET obalů na nápoje zvýší množství odpadů, které se dostanou k recyklaci. Nebo zavedení záloh naopak odradí řadu lidí od toho, aby nosili své plastové odpady do separovaného sběru? Co tedy přinese případné zálohování nápojových obalů životnímu prostředí v České republice? Redakce Ekolistu.cz požádala o komentář odborníky z ministerstva životního prostředí, obcí i průmyslu.
Rok 2004 byl bohatý na zprávy o rozložitelných plastech. Zdálo se, že už brzy budou běžnou součástí života v České republice. Nic takového se ale zatím nestalo. Co je toho příčinou?
Stavebnictví spotřebovává ohromné množství surovin a energie. Zároveň ale produkuje i odpad, a to nejen když stavba doslouží a bourá se nebo když se přestavuje. Odpad často vzniká, i když se něco teprve staví. Obrovské množství zeminy nebo hornin se přesouvá například při ražbě tunelů, zářezů pro komunikace, hloubení podzemních garáží nebo podzemních pater budov. Část se dá znovu využít hned v místě stavby na úpravy terénu, část ale musí pryč. Co se vlastně s přebytečnou zeminou a stavební sutí děje?
Firma Pražské služby a. s. dnes oficiálně zahájila provoz na druhé třídící lince papíru v hlavním městě. Ta se nachází na levém břehu Vltavy v Praze 5-Jinonicích v areálu bývalé továrny Walter. Nová linka by měla pomoci zvládnout nárůst vytříděného papíru a zvýšit kvalitu vytříděné suroviny.
18.9.2007 08:08 | PRAHA
(EkoList)
Kabelky, peněženky nebo sukně ze slušivého nápojového kartonu pro dámy. Pro pány zase stojací hodiny, zápisníky a psací podložky z lisovaného tetrapaku. Výstavou z recyklovaných materiálů chtějí Pražské služby upozornit na to, že nápojové kartony lze úspěšně recyklovat. Zatím je ale třídí jen velmi malá část obyvatel.
21.8.2007 17:21 | PRAHA
(EkoList)
„Některé firmy obměňují svou výpočetní techniku již po dvou letech. Pro firmu je počítač zastaralý, ale v běžné domácnosti může fungovat ještě dalších pět až osm let,“ řekl na tiskové konferenci David Beneš, ředitel akciové společnosti REMA Systém, která se věnuje zpětnému odběru vysloužilé výpočetní a telekomunikační techniky. Nedávno společnost REMA Systém předala první várku takových vysloužilých, ale funkčních počítačů Nadaci Charty 77.
29.6.2007 18:00 | PRAHA
(EkoList)
Síť ekologických poraden (STEP) připravila pro české úřady a jiné veřejné instituce příručku, pomocí které lze zavést tzv. zelené úřadování. „Ekologicky šetrně si může chovat i soukromá společnost, my jsme se ale programově zaměřili na veřejnou správu, protože ta nakládá s veřejnými prostředky. Objem její spotřeby je zároveň natolik veliký, že její poptávka po ekologicky šetrném zboží může ovlivnit nabídku trhu a tím i pro ostatní zpřístupnit ekologické zboží,“ říká Kamila Kanichová, výkonná ředitelka STEP.
27.6.2007 18:10 | PRAHA
(EkoList)
Devadesát dva procent lidí je pro omezení provozu kamionů o víkendech. Na druhou stranu však jen 15 % lidí omezuje své vlastní jízdy autem kvůli ohledu na životní prostředí, 29 % tak činí výjimečně a 28 % je neomezuje nikdy. Vyplývá to z květnového dotazníkového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Osloveno bylo 1132 lidí starších 15 let.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|